Урок з математики для 1 класу за освітньою технологією "Росток" ( Л.Г. Петерсон, частина 3).
Конспект уроку з математики 1 клас
Тема: Рівняння. Розв’язання рівнянь виду х+а=б.
Мета: Сформувати уявлення про поняття «рівняння» та «корінь рівняння»;
Навчити розв’язувати рівняння вказаного типу на основі правила знаходження частинки;
Закріпити вміння розв’язувати приклади на знаходження невідомого компонента;
Розвивати вміння розв’язувати задачі на знаходження цілого.
Тип уроку: відкриття нових знань
Хід уроку
І. Самовизначення до навчальної діяльності.
Вправа «Рапортичка»
Вже закінчилась перерва.
І дзвенить для нас дзвінок.
Всі зібралися у класі?
- Так!
Починаємо урок!
Усміхніться всім навколо – (СЛАЙД 1)
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов'язково
День для всіх веселим буде.
- Кому дозволено сісти першим? ( Дівчаткам)
- Правильно! Спочатку краса, а потім – сила.
ІІ. Актуалізація знань і фіксація труднощів у пробній діяльності.
1.Актуалізація правила знаходження «частинки і цілого».
- А зараз у нас математика самостійно.
- Перше завдання. Перед вами відрізок. Необхідно скласти всі можливі рівності.
( МУЗИКА 30 с)
- На яку дію будуть перші дві рівності? (+)
- А дві останні? (-)
- Перевіряємо ваші результати. (Результати перевіряємо за еталоном.) ( СЛАЙД 2)
- Піднесіть руку, хто виконав правильно?
- В кого є помилки?
- Хто виконав правильно, поплескайте собі в долоні.
- Яким правилом ви скористались? («Частинки і цілого»).
2. Актуалізація складу чисел 1-9,компонентів дії додавання, обчислення прикладів з «віконцями».
- Давайте згадаємо склад числа, заповніть, будь ласка, пусті віконечка. ( Листочки з «будиночками» в кожної дитини.) ( МУЗИКА 40 с, СЛАЙД 3,4,5 )
- Хто виконав правильно? Хто допустив одну помилку? Дві? Більше?
- Що потрібно зробити, щоб помилки зникли?
- А зараз, потренуємося в обчисленнях, і я пропоную вам використати прийом «Математика з другом». ( Діти працюють в парах).
- Що особливого в записі цих прикладів? ( СЛАЙД 6). ( Немає одного компонента)
- Як він позначений? (Віконцем).
- Вставте число в віконце.
-Хто вже має відповідь?
( Правильні числа на екрані). (СЛАЙД 6).
- Числа, які ви вставили, розташуйте в порядку зростання.
( Діти промовляють відповідні числа).
- Хто виконав правильно, скажіть собі «Я – молодець!»
- Що ми можемо сказати про ці числа? (Кожне наступне число більше від попереднього на два).
- Продовжіть , будь ласка, ряд на два числа. ( СЛАЙД 6)
3. Формування уявлення про поняття «Рівняння» і «корінь рівняння»
- Діти, як на вашу думку, чи зручно кожен раз малювати віконце? (Ні)
- Запропонуйте, будь ласка, свій варіант, що зручно поставити замість віконця?
- Доведіть свою думку.
- Ось чому в математиці прийнято замість «віконця» писати букви латинського алфавіту. Наприклад – «Х». Давайте разом вимовимо «ікс».
- Яка рівність утворилась?
-А чому ми називаємо це рівністю?
- Хто може прочитати?
- Ця рівність має свою назву – рівняння.
- Давайте спробуємо скласти правило. ( Заготовки : рівняння, рівність, невідомий компонент, буква). ( на слайді 7 і на дошці).
- В записі є знак дорівнює, тому це рівність.
- Скільки компонентів невідомі? (1)
- Буквою якого алфавіту він позначений? (Латинського)
- Прочитайте правило, яке утворилося.
Рівняння – це рівність, в якій один компонент невідомий і позначений буквою латинського алфавіту. ( СЛАЙД 6 )( ПОВТОРИТИ ДЕКІЛЬКА РАЗІВ).
Руханка «Рахунок по три».
4. Пробна дія.
ІІІ. Фіксація утруднення
ІV. Проект виходу з утруднення
V. Реалізація проекту
VІ. Первинне закріплення
VІІ. Самостійна робота з взаємоперевіркою
Весела руханка. СЛАЙД 13.
VІІІ. Включення в систему знань і повторень
ІV. Рефлексія