Урок для 4 класу на тему: "Людські чесноти"

Про матеріал
Моя робота допоможе колегам, які працюють з дітьми з особливими потребами (легка розумова відсталість), закріпити знання про людські чесноти, формувати навички культурної поведінки, дружніх стосунків між людьми. У дітей розвивається мислення, творча уява, вміння аналізувати та робити висновки.
Перегляд файлу

Тема уроку: Людські чесноти.

Мета: закріпити  знання учнів про людські чесноти; формувати навички культурної поведінки, дружніх стосунків  між людьми;

розвивати мислення,  творчу уяву, вміння аналізувати та робити висновки;

збагачення, уточнення активного словника лексикою, що позначає моральні категорії: добро, зло, щедрість тощо;

виховувати прагнення до самовдосконалення,  зрощувати  у собі кращі людські якості.

 

Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань.

 

Обладнання: мультимедійний екран,  дерево «Добра і Зла», пісня Н.Май «Бажаєм щастя і добра», музика Барбарики «Є друзі», звуки природи, кросворд

 

Хід уроку

 

I. Загальнокорекційний етап: (Слайд)

1.1. організаційна підготовка учнів до праці

Закінчилась перерва,

Продзвенів чаклун-дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

                           Дзвоник пролунав, він урок почав.

                           А іще до нас сонце завітало в клас.      (Слайд)

                           Щоб навчились ми лиш добро творить,

                           З щирим серденьком у цьому світі жить.

Гра «Шифрувальники»    (Слайд):

  • Щоб урок пройшов не марно ми будемо:

У – уважними

Р – роботящими

О – організованими

К – кмітливими

 

- Щоб урок пройшов цікаво, всі беремося до справи.

 

1.2. Нервово-психічна підготовка учнів до уроку

Гра «Чарівний клубочок» (показує клубочок).

Ви мені нагадаєте, як вас звати і спробуєте презентувати себе. Назвіть своє ім’я і на першу літеру імені підберіть і назвіть рису характеру, яка вам притаманна. Наприклад, я – Людмила, людяна;

От ми з Вами і привіталися в такій цікавій формі. Тепер я знаю не тільки, як вас звуть, а й які ви за характером

1.3. Активізація опорних знань

А тепер згадайте, яким чином героям казок допомагає чарівний клубочок? (Можливі варіанти відповідей: Вказує напрямок, допомагає долати перешкоди)

Подивіться, чарівний клубок привів нас на роздоріжжя, (Слайд) на якому знаходиться камінь з таємним написом.

- Прочитаємо його? (Так)

- Гаразд.  (Слайд)

 

«Прямо підеш – мудрішим станеш,

Ліворуч підеш – себе пізнаєш,

Праворуч підеш – інших зрозумієш».

 

- Хто вирушає ліворуч, підніміть руку. Чому?

- Хто піде праворуч? Чому?

- Хто обере шлях – прямо? Чому? (Відповіді дітей.)

 Але перш ніж продовжувати наш урок далі, прочитаємо напис, захований під каменем:

«Стався до людей так, як ти хочеш , щоб ставилися до тебе».

  • Як ви його розумієте?  

Дотримуйтеся цього правила, і воно буде нашим девізом завжди. (вчитель  розміщує девіз на дошці)

 

II. Основний етап:

Повідомлення теми та мети уроку.

1. Вправа «Магічний квадрат»     (Слайд)

- Прочитайте букви в «магічному квадраті» і складіть з них слово.    (Чесноти)

Ми продовжуємо з вами працювати над темою «Людські чесноти»

Давайте пригадаємо, що таке чесноти? (На екрані з'являється  після відповідей дітей :

Чесноти – позитивні риси в характері людини.) (Слайд)

 

2. Асоціативний кущ.

А тепер дізнаємося, чи знаєте ви чесноти.

  • Ця чеснота означає вміння поважати чуже життя і не втручатися не в свої справи. (ДЕЛІКАТНІСТЬ)
  • Якою чеснотою володіє людина, що ділиться з іншими тим, що має? (ЩЕДРІСТЮ)
  • Чеснота, яка означає дотримання правил культури поведінки, чемності. Це…(ВВІЧЛИВІСТЬ)
  • Як говорять про людину, яка  доброзичливо, чуйно ставиться  до когось. Якою чеснотою вона володіє?  (ДОБРОТОЮ)
  • Яку чесноту має людина, що бачить  речі такими, якими вони є насправді? Це…(ПРАВДИВІСЬ)
  • Ця чеснота означає  перебування в добрих, приязних  стосунках  на основі взаємної прихильності та відданості. (ВМІННЯ ДРУЖИТИ)

 

3. Поділись своїми думками.    (Слайд)

- Прочитайте слова й доберіть до них слова протилежні за значеннями.

Працьовитий – лінивий

Чуйний – байдужий

Щедрий – жадібний

Чемний – невихований

Добрий – злий

Скромний – пихатий

- Що називають цими словами?  (Риси характеру) (Слайд) физ.хвил

 

Кінезіологічні вправи (музика Барбарики «Є друзі»)       (Слайд)

 

  1.        «Ножиці» - перехресні рухи руками перед собою, міняючи праву і ліву руки
  2.        «Ніс - вухо - плеснути в долоні» - права рука торкається носа, ліва - правого вуха, плеснути в долоні, потім поміняти руки.
  3.        «Весела ходьба» - Правий лікоть торкається лівого коліна і навпаки; Права долоня торкається лівого коліна і навпаки, права долоня торкається правого коліна і навпаки

 

4. Робота з незвичайним деревом. (Слайд)

В нас на дошці незвичайне дерево Добра і Зла. Я буду називати рису характеру, а ви розміщуйте на ньому яблука, відповідно до рис характеру позитивні чи негативні.

- Яка частина дерева вам більше подобається?

- Які риси характеру там написані?

 

5. Гра «Добре — погано»  (Слайд)

 

Додайте слово: «добре» чи «погано».

- Бути уважним — це...

- Ображати менших — це...

- Допомагати іншій людині — це...

- Дарувати квіти — це...

- Дражнити товаришів — це...

- Займатися спортом — це...

 

6. Робота над прислів’ями:     (Слайд)

Завдання: з’єднати  частини прислів’я.

 

  1. Хто людям добра бажає, той і собі має.     
  2. Не одежа красить людину, а добрі діла.    
  3. Добре роби, добре й буде.       
  4. Добро довго пам’ятається, а лихо ще довше.    
  5. Світ не без добрих людей.     
  6. Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту.  

- Як ви їх розумієте?

 

7. Гра «Приховані слова»          (Слайд)

Знайдіть у клітинках кросворда назви людських чеснот

(Доброта, чесність, ввічливість, щедрість, працьовитість)

 

Фізкульт хвилинка      (Слайд)

Н.Май «Бажаєм щастя і добра»

 

8. Гра «Світлофор»       (Слайд)

Приготуйте свої кольорові долоньки.

Якщо людина добра повинна робити те, що я називаю, то ви піднімаєте зелену долоньку, якщо ні – то червону.

(Після кожного твердження поясните, чому ви підняли саме цей світлофор)

  1.            Допомагати мамі мити посуд.
  2.            Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
  3.            Не вибачатись.
  4.            Берегти рідну природу та охороняти її.
  5.            Шанувати працю інших людей.
  6.            Галасувати, коли хтось відпочиває.
  7.            Бути вихованим, стриманим.
  8.            Обманювати, хвалитися.
  9.            Насміхатися з чужого горя.
  10.       Добре вчитися, багато читати.
  11.       Не слухати батьків.
  12.       Допомагати друзям у біді.
  13.       Ділитися тим, що в тебе є.
  14.       Ображати інших.
  15.       Захищати слабкого.
  16.       Спати на уроках.
  17.       Красти.
  18.       Любити своїх батьків.

Бачу, ви знаєте, що має робити добра людина

 

9. Складання вірша про те, яким треба бути в житті.        (Слайди)

А зараз давайте ми разом, діти, складемо вірш про те, яким треба бути в житті, бо ж всі ми з вами прийшли у цей світ для добра.

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє ………..(віконце).

Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям…….(дарували).

                 Й де б ми в світі не були,

                 Щоб завжди любов ……..(несли).

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім………( було).

               В світ прийшли ми: я і ти –

               Для любові й …….(доброти).

Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і………..(сильним).

             Вчися правдою прожити,

             Теплим словом вмій………(зігріти).

Вчись завжди допомагати

І людині………(співчувати).

              І старайся так прожити,

              Щоб,як сонечко,………(світити).

І в душі завжди неси

Теплий промінь……(доброти)!

 

10. Гра «Твої міркування»         (Слайд)

Доповніть речення своїми міркуваннями. Як ви поставитеся до свого друга, якщо...

• він постійно спізнюється на уроки;

• він не турбується про свою хвору маму;

• він байдужий до своїх оцінок;

• він завжди готовий прийти на допомогу.

 

ІІІ. Заключний етап:

  • Діти, про що ми сьогодні говорили на уроці?
  • Що вам сподобалось на уроці?
  • Яку чесноту хочете виробити в собі?
  • Чого позбутися?

Релаксація               (Слайд)

(легка музика)

– Зупиніть думки – ні про що не думайте.

– Пригадайте улюблене місце, де почуваєте себе спокійними, щасливими. Уявіть, що ви зараз саме там.

– Спробуйте відчути «обійми» вітру, сонячних промінців, пахощі квітів.

– Посміхніться! Сміх – найкращий засіб, аби зняти будь – яке нервове

напруження.

Дякую, вам діти за урок. Ви були, уважні, старанні і тому всі отримують гарні оцінки.

1

 

doc
Додано
30 січня 2019
Переглядів
3924
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку