Ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вчити складати комп'ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
АФРИКА — НАЙСПЕКОТНІШИЙ МАТЕРИК ЗЕМЛІ
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 64)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи Африки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
Двоє–троє учнів показують на карті материк Африка.
2. Робота за підручником (с. 62–65)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 62.
Учитель пропонує учням розповісти про материк Африка за малюнком 51.
— Що ви дізналися про пустелю Сахару?
— Розкажіть за малюнком 53 про природні зони Африки.
— Які корисні копалини добувають в Африці?
— Які моря і океани омивають береги Африки та як вони впливають на природу цього материка?
— Що ви дізналися про річки й озера Африки?
— Що таке Мадагаскар?
— Чим займається населення Африки?
— Скільки держав розміщено на території цього материка?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 65
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за таблицею
Для закріплення отриманих знань учні заповнюють таблицю «Африка».
Гори |
Ріки |
Озера |
Пустелі |
Головні особливості |
|
Африка |
Кіліманджаро |
Ніл |
+ |
Сахара |
Найжаркіший |
2. Робота в парах
а) Сахара — найменша пустеля планети;
б) Сахара — найпосушливіша пустеля планети;
в) Сахара — найбільша пустеля планети.
а) Ніл — найповноводніша річка Африки;
б) Конґо — найповноводніша річка планети;
в) Ніл — найдовша річка світу.
а) Африка — найжаркіший континент;
б) Африка — найбільший континент;
в) Африка — найсухіший материк.
У пустелі Калахарі (Африка) дуже спекотно. Але 1 вересня 1981 року там уперше випав сніг!
Дерево баобаб живе до 5 тисяч років. (Африка)
5. Гра «П’ять речень»
Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку тему вивчали на уроці?
— У яких півкулях розташований материк Африка? (У західній і східній півкулях)
— Що найбільше запам’яталося про цей материк?
Підручник (с. 62–65).