Урок та презентація до уроку з алгебри для 8 класу на тему "Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння". Цікавий та повний конспект до уроку "Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння"
План – конспект уроку (8 клас)
з алгебри
Вчитель Демченко Н.В.
Тема: Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння
Мета:
загальноосвітня:
- ввести означення квадратного рівняння та поняття неповного квадратного рівняння;
- формувати вміння розв’язувати неповні квадратні рівняння;
виховна і розвиваюча:
Завдання уроку:
Обладнання: дошка, крейда, комп’ютер, проектор, Г.П.Бевз Алгебра: підручник для 8 класу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Перевірка наявності учнів в класі та їх готовності до уроку.
- Діти, сьогодні на уроці у нас присутні гості, давайте привітаємо їх.
- Сьогодні тема нашого уроку «Означення квадратного рівняння. Неповні квадратні рівняння». Тему запишемо в зошит. (Слайд 1).
ІІ. Вступне слово вчителя
Загадкове, нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це - …
(Рівняння) (Слайд 2)
На цьому уроці ми з вами повинні засвоїти зміст понять «квадратне рівняння», «неповне квадратне рівняння» та навчитися розв’язувати неповні квадратні рівняння.
Завданнями нашого уроку будуть:
Історична довідка
Квадратні рівняння простіших видів вавилонські математики вміли розв’язувати ще 4 тис. років тому. Згодом розв’язували їх також в Китаї та Греції. Особливо багато уваги квадратним рівнянням приділив Мухамед аль-Хорезмі (ІХ ст.). (Слайд4)
ІІІ. Актуалізація опорних заннь
Задача. Одне з двох чисел більше від другого на 2, а їх добуток дорівнює 35. Знайти ці числа. (Слайд 5)
Розв’язання:
Позначимо менше число через х. Тоді більше число буде дорівнювати х+2. Їх добуток 35. Маємо рівняння:
х(х+2)=35:
х² + 2х - 35=0.
Це - рівняння другого степеня з однією зміною.
Такі рівняння називаються квадратними.
ІV. Засвоєння нових знань
Означення квадратного рівняння:
Квадратним називають рівняння виду
ах²+вх+с=0,
де х - змінна, а а, в, с – дані числа, причому а ≠ 0. (Слайд 6)
Яке з даних рівнянь квадратне:
а) 5х²+3х+4=0; б)х² -3х=0;
в) – х² +4х+3=0; г) 6х+5=0;
е) 7у(у+1)=2; ж)0х² +5х-2=0. (Слайд7)
Числа a, b, c - називаються коефіцієнтами квадратного рівняння
а – перший коефіцієнт;
b – другий коефіцієнт;
с – вільний член (Слайд 8)
Завдання
Назвіть коефіцієнти квадратних рівнянь:
а) 7х² - 3х + 4=0; г)-2х² + 8х=0;
б) 2х² + х -10=0; д)16х² - 4=0;
в) - х² - 5х + 6=0; е)3х² =0. (Слайд 9)
Квадратне рівняння називається з в е д е н и м ,
якщо його перший коефіцієнт дорівнює одиниці (а = 1) (Слайд 10)
Яке з наведених квадратних рівнянь є зведеним : (Слайд 11)
Якщо у квадратному рівнянні хоча б один із коефіцієнтів або
дорівнює нулю (b = 0, c = 0),
то таке рівняння називається неповним квадратним рівнянням (Слайд 12)
Неповні квадратні рівняння
Яке з рівнянь є неповним квадратним?
а) х² +4=0; б) 5х² =0;
в) х² -2х=0; г) 3х² + 2 х-1 =0;
д) 6х² +3х+2=0; е) 4х² -2х=0. (Слайд 14)
Розглянемо рівняння виду ах² = 0. (Слайд 15)
Якщо а ≠ 0, в = 0, с = 0, то ах² + 0х + 0= 0, тоді ах² = 0,
Розв’язання :
х = 0 єдиний корінь.
Рівняння виду ах² +вх=0 (Слайд 16)
Якщо а ≠ 0, в ≠ 0, с = 0, то
ах² + вх + 0 = 0;
ах² + вх = 0;
х(ах + в) = 0;
х=0 або ах = -в;
х = - в/а
Розв’язати рівняння (Слайд 17)
а)4х² +8х=0; б) -5х² +15х=0;
4х(х+2)=0; -5 х(х-3)=0;
4х=0, х+2=0; -5х=0, х-3=0;
х=0, х=-2. х=0, х=3.
Відповідь: -2; 0 Відповідь: 0; 3
Рівняння виду ах² + с = 0 (Слайд 18)
Якщо а ≠ 0, в = 0, с ≠ 0, то ах² + 0х + с=0
ах² +с=0
ах² = - с
х² = -
Якщо - 0, то Якщо - ˂ 0, то дійсних
коренів немає
Розв’язати рівняння (Слайд 19)
а)4х² +16=0; б)3х² - 48=0;
4х²= - 16; 3х² =48;
х² = - 4; х² =16;
- 4 <0 ; 16 ≥0 ;
коренів немає; х1 = -4, х2 = 4.
Відповідь: коренів немає. Відповідь: -4; 4.
ІV. Відпрацювання навичків розв’язування неповних квадратних рівнянь
Завдання (Слайд 20)
Замініть дане рівняння рівносильним йому квадратним рівнянням:
а) (х-1)(х-2) = 4х; б) 3(х+5) – 8 = - 5х(х+2).
Робота з підручником. (Слайд 21)
№870
а)16х²=0; б) -4у²=0.
№871
б) 2х² - 8х =0 ; г) х = х².
№872
б)-2х² + 50 = 0; в)9х² = 64.
№877
б) 2(х² - 1)=(х – 1)(х + 1).
V. Підсумок уроку (Слайд 22)
VІ. Домашнє завдання (Слайд 23)
§19, №869(а,б), №873(а,в), №876(А), №886(Б)