Урок для 9 класу "Наддніпрянська Україна в системі тогочасних міжнародних відносин"

Про матеріал

Урок для 9 класу з історії України, розроблений згідно з підручником Гісема, Мартинюка. Автор уроку - Іванченко О.А. У розробці є застосування роботи з підручником, робота у групах, самостійна робота, з понятійним апаратом з теми.

Перегляд файлу

1

 

Історія України. 9 клас.

Урок № 19.

Тема уроку:  Наддніпрянська Україна в системі тогочасних міжнародних відносин

Мета уроку: визначити зміст українського питання в контексті європейської міжнародної політики в другій половині XIX ст.;

проаналізувати причини, перебіг і результат Кримської (Східної) війни 1853-1856 рр.,

з’ясувати її вплив на становище в Наддніпрянській Україні, охарактеризувати селянський рух під час Кримської війни;

формувати в учнів уміння працювати з документами, історичною картою, термінами й поняттями, уміння аналізувати історичний матеріал, робити висновки, висловлювати власну точку зору.

Обладнання: підручник, атлас з історії України.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття, терміни, назви: українське питання, Кримська (Східна) війна, «Київська козаччина», похід «У Таврію за волею».

Основні дати та події: 1853-1856 рр. - Кримська (Східна) війна; 1855 р. - «Київська козаччина»; 1856 р. - похід «У Таврію за волею».

Очікувані результати: учні навчаться: характеризувати зміст українського питання в другій половині XIX ст. та його місце в тогочасних міжнародних відносинах;

аналізувати передумови, привід Кримської (Східної) війни та перебіг її подій на українських землях; пояснювати, яким був вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні; визначати особливості селянського руху під час Кримської (Східної) війни.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

  Пояснити назву розділу «Українські землі у складі Російської імперії

в другій половині XIX ст.», ознайомити учнів із кількістю годин, відведе- ною на його вивчення, формою проведення тематичного оцінювання тощо.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Репродуктивна бесіда за запитаннями підручника.

V. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Українське питання в контексті європейської міжнародної політи-

ки.

2. Чергова спроба Російської імперії розв’язати турецьке питання. Крим-

ська (Східна) війна 1853-1856 рр.

 3. Вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні.

4. Селянський рух під час Кримської (Східної) війни.

1. Українське питання в контексті європейської міжнародної політики.

  Розповісти, що в другій половині XIX ст. українське питання було складовою європейської міжнародної політики. Проте, якщо українські діячі очікували на допомогу у визволенні своєї Батьківщини, то європейських по-

літиків більше цікавила можливість здійснення своїх планів.

  • 1853 р. Росія розпочала Східну (Кримську) війну.
  • Пруссія планувала відібрати в Російської імперії Фінляндію, землі Прибалтики, Польщу, Південну Україну, Бессарабію.

- Коментоване читання стор. 107 – 109.

-  Що таке українське питання ? (стор.108)

- Троїстий союз ?

- Антанта ?

2. Чергова спроба Російської імперії розв’язати турецьке питання. Крим-

ська (Східна) війна 1853—1856 рр.

  • Росія воювала проти Османської імперії та її союзників – Великої Британії, Франції та Сардинського королівства.
  • Росія претендувала на протекторат над Дунайськими князівствами, Болгарією та Сербією; розширити вплив на Близькому Сході та Балканському півострові; контроль над протоками, які вели із Чорного до Середземного моря.
  • Привід: суперечки між католицької та православною церквами.
  • 1853 Росія окупувала Дунайські князівства.
  • Розбиті турки в Закавказзі; у Синопській бухті.
  • Вступ Великої Британії, Франції, Сардинського королівства на боці Туреччини.
  • Черв. – лип. 1854р. – рос. війська залишили Дунайські князівства.
  • Вер.- Висадка англо-франц війська висадилися в Криму.
  • Облога Севастополя.(349 днів)
  • 1856 р. Паризький мир.
  • Росія позбавлялася права тримати військово – морський флот, фортеці на Чорному морі.

  Відзначити, що поразка Російської імперії у Кримській (Східній) війні наочно показала її військово-технічну відсталість через існування кріпос-ницької системи, що мало безпосередній вплив на підготовку селянської ре-

форми 1861 р.

Дати відповідь на запитання:

- Що стало приводом до Східної (Кримської ) війни ?

- Скільки днів тривала оборона Севастополя ?

- Якими були результати війни ?

3. Вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні.

  Звернути увагу на те, що під час Кримської (Східної) війни, як і під час воєн у попередні періоди, Росія активно використовувала людський і матеріальний потенціал українських земель.

  • Самостійна робота з підручником – стор. 111 – 112
  • Охарактеризуйте вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні?

Орієнтована відповідь: рекрути,ополченці,забезпечення рос. армії, доглядали поранених…

4. Селянський рух під час Кримської (Східної) війни.

   Пояснити, що селянські виступи під час війни в Наддніпрянщині унаочнили напруженість ситуації в краї.

  Виявом антикріпосницької боротьби селян став рух під час Кримської війни. Поширювалися чутки, що тих, хто запишеться в козаки, звільнять від  кріпаччини.

«Київська козаччина» - 1855, Київська губернія. Рух охопив повіти, у яких проживало близько 180 тис. селян – кріпаків.

Похід селян «у Таврію за волею»  чит. Стор. 112 підручника.

  • Якими були особливості селянських рухів у цей період ?

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Узагальнення знань за допомогою таблиці. Заповніть таблицю, порів-

нявши селянські рухи «Київська козаччина» та похід «У Таврію за волею»,

за планом: 1) дата; 2) привід; 3) перебіг подій; 4) результати та наслідки.

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ

Рефлексія. Підсумки уроку можна провести в усній або письмовій формі, запропонувавши учням закінчити речення:

«На сьогоднішньому уроці

я дізнався(лася) про такі важливі події, як…;

 зрозумів(ла), що…; засвоїв(ла) значення таких історичних термінів і понять…;

найбільше зацікавився(лася) такими питаннями та проблемами…;

додатково хочу отримати відповіді на такі питання…».

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал підручника (§ 12) та виконати завдання до нього.

docx
Додано
21 листопада 2018
Переглядів
11644
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку