Урок для дистанционного обучения "Голодомор 1932-22 роки"

Про матеріал

Дистанцїйний урок по Їсторїї України для учнїв 10 класу з елементами критичного мислення, самостїйної роботи учнїв пїд час карантину

Перегляд файлу

КЗ «МАРІУПОЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 31 МАРІУПОЛЬСКОЇ  МІСЬКОЇ РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ  ОБЛАСТІ»

 

 

 

 

Дистанційний урок

 

                                       Історія України

Голодомор 1932–1933 рр. – геноцид Українського народу.

    Масштаби та наслідки Голодомору.

Національно-демографічні зміни.

 

 

 

 

 

                                                        Урок розробила:  Стогній А.К.,

                                                Вчитель історії та правознавства

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маріуполь - 2020

Урок історія України,   10 клас

Голодомор 1932–1933 рр. – геноцид Українського народу.

Масштаби та наслідки Голодомору. Національно-демографічні зміни.

Мета уроку:

Розвиваюча: активізація пізнавального інтересу до історії,  створення не тільки образної уяви про події та явища, але і передача душевного та емоціонального настрою.

Освітня: дати уявлення учням про основні поняття уроку, підвести до розуміння трагізму подій  1932-1933 рр, причинах і наслідках цих подій.

Виховна: здатність виховувати в учнів почуття толерантності  до долі народу, почуття відповідальності за помилки минулого.

Очікувані результати:

  • засвоїти  причини, сутність і наслідки суцільної колективізації в Україні;
  • вміти працювати з документами;
  • давати самостійні оцінку даному явищу, робити узагальнення та висновки;
  • встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
  • розвивати комунікабельність при роботі в парах та малих парах;
  • вдосконалювати навички пошукової краєзнавчої роботи.

Ключові поняття теми, концептуальні лінії, процеси, тенденції:

      Голодомор, колективізація, колгосп, куркуль, розкуркулення, «Закон про п’ять колосків» (1932 р.),  репресії, геноцид

Мотивуючі матеріали (відео, фото, цитата тощо) та фокусуюче (головне) питання уроку

Відеофільм «Голодомор в Україні 1932-1933 рр. Спогади очевидців», витяг з «Закону про п’ять колосків»

Головне питання уроку:  Які причини та наслідки Голодомору в Україні?

Ресурси навчання із методичним апаратом (завдання, запитання, в тому числі і для самоконтролю):

  • підручник «Історія України», О.І.Пометун, Н.М.Гупан, Київ, 2018, § 23, стор. 151 – 160
  • історичні джерела: витяг з «Закону про п’ять колосків»
  • медіаджерела:  https://www.youtube.com/watch?v=JEFaCt8SLzs «Голодомор в Україні 1932-1933 рр. Спогади очевидців», 
  • атлас з історії України, діаграми з підручника «Історія України» , 10 клас,  стор. 154
  • Google карта (My Maps) – Україна під час колективізації
  • Тип урока: дистанційний

 

 

 

План уроку.

  1. Організаційний момент  -  3 хвилини
  2. Перевірки домашнього завдання  -  7 хвилин
  3. Вивчення нового матеріалу – 20 хвилин
  4. Рефлексія  - 10 хвилин
  5. Висновок     3 хвилини
  6. Інструктаж домашнього завдання -  2 хвилин

Ход урока:

 

І.  Оргмомент. Психологічний настрій до уроку.  

Мотивація

    Одним з самих трагічних наслідків колективізації є голод 1932-1933 років.

    Об’ява теми уроку та очікуваних результатів (прийти до розуміння трагізму цих подій, хто винен і чи потрібно про це пам’ятати).

 

II.  Перевірка домашнього завдання

    Всім учням пропонуються по 10 питань. Написати відповідь. (Правильна відповідь оцінюється в  1 бал)

1.   Роки  колективізації…?

2.   В … році вийшла стаття  І. Сталіна «Год  Великого перелома..»

3.   Колективізаця в Україні проходила  в … этапи ?

4.   В ….. році було проведено конфіскацію селянських господарств?

5.   Колективізацію в Україні  передбачалося завершити до весни …… року.

6.   До весни 1932 року було колективізовано … селянських господарств.

7.   Колективізація в Україні носила …… характер.

8.   Основним джерелом індустріалізації був …. …

9.   З початком індустріалізації практично знову було  введено …….

10. Основною формою колективізації в Українських  районах було….

 

2. Завдання (загальне)

Для історика важливо правильно писати історичні поняття та терміни Запишить правильно слова та взаємоконтроль у чаті:

Ко...ективізація

Ро…кулькулювання

Г..ноци(д,т)

Р…пресії

 

III.  Вивчення нової теми

1 Актуалізація знань: Дати поняття

1 група поняття  - «Голод»

2 група – «Мор»

Якщо об’єднати ці поняття вийде слово «Голодомор»

 

Дати визначення  історичному поняттю «Голодомор»

 

2.  Перегляд відеофільму «Голодомор в Україні 1932-1933 роки. Спогади очевидців».

 

Пам'ятка для роботи з відеоматеріалами

 

1. З якою подією чи історичною особою пов'язане відео? Що дало вам можливість зробити такий висновок?

2. До якого часу відноситься знятий відеосюжет? Чому ви так думаєте?

3. Чи змінилося ваше уявлення про історичні події після перегляду відео? Якщо змінилося, то що саме і чому?

4. Що нового ви дізналися про історичні події з відеосюжету?

5. Які емоції і почуття закарбував кінооператор? Чому саме ці події зацікавили його в першу чергу?

6. Якою ви уявляєте собі психологічну атмосферу історичної події, закарбованої на відео?

 

Після перегляду фільму, яким кольором ви б виразили б свою емоцію у вигляді кольорового квадрату. (Відповідь надішліть  вигляді фото прикріпити файл на платформу classroom)                          

 

 3.  Витяг з  документу «Закон про пять колосків…» 

      Робота с документом «Закон про п’ять колосків». 1932 р.

      (Вчитель надає витяг із документу на екран).

- Яку мету переслідував цей «закон»?

 

4.  «Наслідки голодомору, демографічні втрати».

У підручнику є інформація про це (параграфа 23, стор. 154-156),   і учні самостійно працюють з текстом  підручника і складають тези по даному питанню,  а потім звіряють свої записи з даними:  Наслідки голодомору:

                  1. Величезні людські втрати (від 3,5 до 8 млн. осіб)

                  2. Знищення старого українського села з його багатими народними

традиціями, розселянювання України)

                  3. Придушення опору колективізації; перемога колгоспного ладу на селі.

                  4. Масове переселення селян із Росії в Україну.

 

Слово вчителя про демографічні втрати:

       Села України обезлюдніли. Живі не мали сил ховати мертвих. Чорні

прапори майоріли над сільрадами вимерлих сіл. Історики називають різні

цифри щодо кількості жертв голодомору 1932 - 1933 рр., адже підрахувати

точно неможливо. А цифри ці страшні: від 3 до 4,5 млн чоловік. Як

підрахували історики, у той час в Україні щодня помирало понад 25 тисяч

людей. Але найстрашнішим є те, що голод був штучно створений тодішньою

владою. Пік голодомору прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді

вмирало 17 людей щохвилини, 1000 – щогодини, майже 25 000 – щодня.

Найбільше від голоду постраждали Полтавська, Харківська, Сумська,

Черкаська, Київська, Житомирська області. На них припадає 52,8% загиблих.

Смертність населення тут перевищує середній рівень у 8-9 і більше разів.

 

Вдумайтесь в ці цифри:

- навесні 1933 р. від нестачі продовольства вимерли 738 населених пунктів;

- протягом лютого-березня 1933 р. померло 1467 чоловік, всього від голоду загинуло 8-9 млн. чоловік.

Смерть стала звичною. Вона втратила свою трагічність. Люди  сприймали її як порятунок від мук. Голод убивав людину фізично, ламав її морально, позбавляв людської суті. Мертві годували живих.

Свіжі могили розкопувались, сил не було ні плакати, ні мучитись.

Смерть стояла поруч, сиділа за столом і ходила подвір’ям. Людина хотіла

їсти, все інше їй байдуже, навіть власна смерть.

Сталін заборонив згадувати про голод в ЗМІ. На пленумі ЦК ВКП(б) в січні 1933р. заявив, що матеріальне становище робітників і селян поліпшується з року в рік і що в цьому можуть сумніватися лише затяті вороги радянської влади.

А селяни, які ще вцілили і не вмерли з голоду в цей час співали такі

пісні-частівки:

 

  1. Як був цар Микола-дурачок

      Був фунтик хліба п’ятачок.

      Як стала республіка,

      Фунтик хліба три рублика.

      Як став Совет

      Хлєба нєт.

 

   2.  В тридцять другому году ми вже їли лободу

        Нема хліба, нема сала

        Комсомолія забрала.

 

   3.  Жито та пшеницю вивезли

        За границю

        А ячмінь і кукурудзу для

        Радянського Союзу.

        І ще трошки буряків для

        Радянських дураків.

 

    Українським селянам припиняють продавати квитки на залізничний і

водний транспорт.

    Фактично вся Україна заносилася на «чорну дошку». На «чорні дошки»

було занесено 85 районів України.

     Робота з текстом параграфа 23, стор. 154.

  Відповідь, які події ілюструє графік, проаналізуйте та прокоментуйте його. 

     5.   Робота на створенням Google-карти.

     Перегляньте відео за посиланням «Як створити свою карту в Google Maps (My Maps), mapping, інструкція» https://youtu.be/xq9Kp9DcLsA 

     Створити карту «Україна під час Голодомору 1932-1933рр»

 

4. Рефлексія:  На створеній Google-карті позначити міста України, які більш всього постраждали під час Голодомору.

       Заповнити таблицю «Причини та наслідки Голодомору в Україні?»

 

Причини голодомору

Наслідки голодомору

 

 

 

 

5. Висновок.

6.  Домашнє завдання: § 23.  Вивчити історичні поняття, з якими ви ознайомилися

       на уроці.

За бажанням написати ессе на тему: «Чому наша держава призиває світову спільноту визнати голод 1932-1933 років геноцидом українського народу?»  

 

 Усі відповіді на запитання уроку надсилати у вигляді текстового документу.

docx
Додав(-ла)
Стогній Анна
До підручника
Історія України (рівень стандарту, академічний) 10 клас (Струкевич О.К., Дровозюк С.І., Котенко Л.В.)
Додано
8 квітня 2020
Переглядів
488
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку