Урок узагальнення і систематизації знань має на меті закріпити знання, отримані в процесі вивчення розділу, поповнити їх додатковими відомостями; розвивати вміння порівнювати, зіставляти художній зміст творів, аналізувати та синтезувати отримані знання; виховувати почуття патріотизму, бажання захищати рідну землю і примножувати її багатства
Тема. Дмитро Павличко. «Де найкраще місце на землі». Підсумок за темою.
Мета: закріпити знання, отримані в процесі вивчення розділу, поповнити їх додатковими відомостями; розвивати вміння порівнювати, зіставляти художній зміст творів, аналізувати та синтезувати отримані знання; виховувати почуття патріотизму, бажання захищати рідну землю і примножувати її багатства
Обладнання: карта України, дитячі малюнки, індивідуальні картки
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
І Організаційний момент
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок –
Отже, час нам поспішати –
Вже покликав нас дзвінок.
Сьогодні заняття незвичайне,
Бо буде для повчальне.
ІІ Актуалізація знань, умінь та навичок учнів
- Я бажаю вам хорошого настрою на весь урок, щоб вам легко і успішно працювалося. А працювати будемо дружно, згуртовано, допомагати один одному. Почнемо ми наш урок з мовленнєвої розминки
а) Вправи на розширення кута зору
КРА . Й
МО . ВА
ЗЕМ . ЛЯ
КРА . ЇНА
ДОМІ . ВКА
НАЙКРА . ЩА
БАТЬКІВ . ЩИНА
б) Робота над чистомовкою
На-на-на – рідна (сторона).
Ай-ай-ай – наш рідний (край).
Жу-жу-жу – землю (бережу).
Емо-емо-емо – в Україні (живемо).
ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Інценізація вірша
Разом з вітром журавель
Із чужих летів земель.
Вітер дуже дивувався:
«Нащо ти летів, старався?
Чим так вабить ця земля?» –
Запитав у журавля.
«Тут мене ростила мати,
Тут навчився я літати,
Тут зів’ю гніздо і я,
Батьківщина тут моя»
IV Робота над віршем Д. Павличка «Де найкраще місце на землі»
V Фізкультхвилинка
Станьте, діти, усміхніться,
Землі рідній поклоніться.
І до сонця дотягніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
VI Узагальнення і систематизація знань
(В. Скуратівський «Калина»)
(На одному аркуші подано прізвище, ім’я, по-батькові письменника. На другому назва твору, на третьому – фрагмент цього твору. Завдання для гравців: вибрати із загальної кількості карток ті, що стосуються одного автора)
1 учень. «Моя Батьківщина – це хата й калина,
що виросла біля вікна»
2 учень. «Моя Батьківщина – це мама і тато,
і друзі мої, їх так у мене багато»
3 учень. «Батьківщина моя – це предків земля»
4 учень. «Батьківщина моя – це небо і зорі,
пшениченька на мирній полі»
5 учень. «Моя батьківщина – це гори і долини,
широкий степ і полонини»
VIІ Підсумок уроку
Гра «Продовж речення»
VIIІ Домашнє завдання
Вивчити вірш напам’ять «Найкраще місце на землі»