Синонімічність складних речень (сполучникових і безсполучникових) та простих речень
Мета уроку:
навчити учнів розпізнавати синонімічні конструкції; трансформувати складні речення у прості та навпаки; пояснити стилістичні особливості використання різних типів речень; розвивати логічне мислення, культуру мовлення, навички стилістичного аналізу тексту; плекати любов до рідної мови
Тип уроку: комбінований
Обладнання: роздатковий матеріал, опорні таблиці
Хід уроку
1 Перевірка Д\З
2« Мозковий штурм» ( розгорнуті відповіді учнів) :
2. Теоретичний блок
Як працює синонімія?
Синонімія речень дозволяє уникати повторів та робити мовлення динамічнішим. Одне й те саме повідомлення можна передати різними способами ( сполучниковими, безсполучниковими та простими реченнями)
БСР – лаконічність та емоційність
Сполучникові — чіткість.
|
Тип трансформації |
Зразок (Складне речення) |
Зразок (Синонімічна пара) |
|
Складне
БСР |
Коли пригріє сонце, розквітнуть проліски. |
Пригріє сонце — розквітнуть проліски. |
|
СПР
Просте зі зворотом |
Учні, які виконали вправу, здали зошити. |
Учні, виконавши вправу, здали зошити. |
|
СПР
Просте з дієприкметниковим зворотом |
Книги, які ми прочитали, нас збагатили. |
Книги, прочитані нами, нас збагатили. |
Важливо: При заміні підрядного речення на дієприслівниковий зворот пам'ятайте, що дія в основній частині та у звороті повинна виконуватися однією особою.
3. Первинне закріплення
"Трансформатор"
Перетворіть складні сполучникові речення на безсполучникові.
Творче завдання
Прочитайте текст. Спробуйте перебудувати його так, щоб він став більш динамічним, використовуючи різні синонімічні конструкції (БСР або прості речення зі зворотами).
"Настала весна, і сонце почало пригрівати сильніше. Птахи, які повернулися з вирію, почали співати пісні. Коли люди бачать перші квіти, вони щиро радіють теплу."
Дослідження-моделювання
За поданими початками побудуйте моделі:
А) простого речення з однорідними членами,
Б) безсполучникового складного речення.
1. Тиха хвиля озера влягається на теплий пісок, … .
2. Стоячи на березі, ловиш очима далеку лінію горизонту, … .
3. Сосни впереміш з березами і дубами підходять до самої води, … .
4. Вода у Світязі надзвичайно чиста, … .
5. Береги озера окреслено нечітко, … .
6. Озеро живиться тільки джерельною водою, .. .
Запишіть змодельовані речення, вживаючи потрібний розділовий знак між частинами. Накресліть схеми
1. Ми прислухаємося до річки, а вона знову затріщала за верболозами.
2. Народ твердо вірив у те, що наполеглива праця на власній землі приносить не тільки багатство, а й задоволення та радість.
3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу.
4. Слова Київ, Русь, Україна з глибокою шанобою і гордістю промовляє кожний свідомий українець, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українського, його славної і водночас трагічної історії.
5. Українці пишаються своєю рідною землею, бо вони споконвіку люблять і шанують батьківський край.
6. Змієві вали не дійшли до нас у своїй первозданній величі, бо від часу їх спорудження минуло майже дві з половиною тисячі літ.
Робота з картками
Картка №1.
Завдання: Віднови сполучники у безсполучникових реченнях, щоб чітко виразити змістові відношення (причину, наслідок або час).
Прийде весна — зацвітуть сади.
Не вчив уроки: гуляв допізна.
Поглянув я на небо: зірки засіяли.
Картка №2.
Завдання: Замініть складнопідрядне речення простим із дієприкметниковим зворотом. Зверни увагу на розділові знаки
Книжки, які стоять на полиці, чекають на читача.
Птахи, що пережили цю люту зиму, весело співають свої пісні.
Я дивлюся на зорі, що сяють у височині.
Картка №3
Завдання: Трансформуйте речення у прості із зворотом. Увага! Якщо дію в реченні виконують різні особи (предмети), трансформація неможлива — поставте біля такого речення прочерк.
Коли Сергій прочитав статтю, він зробив висновки.
Коли ми зайшли в ліс, почався сильний дощ.
Студенти уважно слухали лектора, бо хотіли все зрозуміти.
4 Підсумкове закріплення
Тестування
Виберіть одну правильну відповідь.
А) Мовчки працюєш — успіху досягнеш.
Б) Працюючи мовчки, досягнеш успіху.
В) Працюй мовчки, бо успіх близько.
А) Книга, яку прочитали, залишила глибокий слід.
Б) Читаючи книгу, я відчув щось глибоке.
В) Коли я читав книгу, вона мені подобалася.
А) Коли я повертався додому, я зустрів друга.
Б) Коли сонце зійшло, туман почав розсіюватися.
В) Поки він готував вечерю, він слухав музику.
5 Підсумок уроку
Експрес опитування
6 Домашнє завдання
Випишіть із художньої літератури 5 складних сполучникових речення та трансформуйте їх у безсполучникові або прості (де це можливо без втрати змісту).