Урок доброти
«Гуманне і доброзичливе
ставлення до тварин»
Провела: Штаєр О.Ф.
Тема. Гуманне і доброзичливе ставлення до тварин.
Мета: виховувати любов до тварин, повагу до вірності, відданості домашніх улюбленців; почуття відповідальності за приручених тварин, розуміння цінності та недоторканності іншого життя.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, музичний супровід, виставка тематичних ілюстрацій, цеглинки лего.
Хід уроку:
Привітання «Доброго ранку, друзі!»:
Доброго ранку мені!(притискаємо долоні до грудей)
Доброго ранку тобі!(повертаємося до сусідів, вітаємо їх рукостисканням)
Доброго ранку, друзі!(вітаємо один одного оплесками)
Вправа «Вітання від тварин».
— Передаймо вітання одне одному від тварин, які нам найбільше подобаються.
Діти імітують рухи тварин:
o Привіт, вам вітання від зайчика. (Стрибають.)
o Привіт, вам вітання від бджілки. (Кружляють.)
o Привіт, вам вітання від слоника. (Імітують похитуванням хоботом.)
o Привіт, вам вітання від метелика. (Махають руками.)
1.2 Організаційний момент
Доброго дня, діти! Сьогодні у нас дуже незвичне заняття. Я впевнена, що вам сподобається. Ми звами поговоримо на дуже цікаву та важливу тему
[Слайд №].
- А на яку саме тему, ви зможете підказати мені, коли відгадаєте загадкита зрозумієте, хто ж заховався за цими дверцятами.
Загадки про тварин, які підкажуть дітям тему заняття:
У дворі не ловить ґав,
Каже різко: «Гав-гав-гав»!
Пильно дім охороняє,
Кицю Мурку захищає,
Бачить з будки двір увесь,
Хто це, дітки? Звісно, (Пес)
Ніжно лащиться до ніг,
Носить повідок від бліх,
Довгі вуха, хитрий хвіст,
Муркотіти має хист! (Кіт)
- Молодці, діти, ви відгадали всі загадки! Тож про кого ми сьогодні будемо з вами говорити?
- Так, правильно, про котиків і собачок ( про тварин).
2. Вступна частина
Вчитель: В сучасному світі людина все далі відходить від природи. Спілкування з нею поступово заміщується соціальними мережами, комп’ютерними іграми, віртуальним світом. Дуже часто ми забуваємо, що поряд з нами живуть вірні друзі – тварини. Вони відданими очима дивляться на нас, очікуючи уваги і любові. Наші домашні улюбленці так багато роблять для нас: охороняють, дарують радість спілкування, а іноді навіть рятують життя, чекаючи від нас лише уваги. Вони для нас лише сторінка життя, а ми для них і є все життя.
У всьому світі створено громадські організації борців за права тварин. Вони проводять акції, спрямовані на захист тварин від знущань та жорстокого ставлення.
25 червня, у світі відзначають Міжнародний день з собаками на роботі.
1 березня – Міжнародний день кота
16 серпня – Міжнародний день безпритульних тварин
4 жовтня, відзначається Всесвітній день тварин.
Він був запроваджений Міжнародним конгресом прихильників руху за захист природи, що проходив у Флоренції в 1931 році. Це рішення підтримали організації, створені з метою захисту тварин у різних країнах світу.
Дата 4 жовтня вибрана не випадково. Це день католицького святого Франциска Ассизського, який вважається покровителем тварин.
Жорстокість — поняття моральне і правове — останнім часом привертає увагу не тільки правоохоронців, а й психологів. Інтелектуально слабка людина самостверджується, знущаючись над тваринами. Поступово вона стає байдужою до чужого болю, безжалісною до чужих страждань. Більшість правопорушників починали свій злочинний шлях з вбивства тварин. Тому, дуже важливо з дитинства плекати любов до тварин, повагу до іншого життя. Людина відповідає за приручених тварин. Кожна покинута тварина на совісті свого господаря. Жорстокість до тварин в дитинстві може перерости у жорстокість до людей.
Відео «Як захищяють тварини у різних країнах»
3. Основна частина
Ми вирушаємо з вами в подорож з нагоди Всесвітнього дня тварин . Увага, прибуваємо на першу станцію.
Станція 1. Історична
- Підніміть ручки, хто з вас любить тварин? А в кого з вас є домашні улюбленці?
- Дуже добре. Отже, ви вже знаєте, що кіт і собака – друзі людини, які здавна живуть поруч із нею.
Бесіда про історію дружби людини і тварини [Слайд № ]
- Історія такої дружби розпочалася тисячі років тому, коли первісна людина помітила у тварин унікальні якості, що були набагато краще розвинуті, ніж у людини
- За давніх часів людина приручила сірого вовчика. Він першим прийшов до неї із лісових хащ. Поступово хвостатий друг привчився охороняти дім, захищати, допомагати пасти череду, полювати на звірів. Відтоді пройшло дуже багато часу, стосунки людини і собаки розвивалися і збереглися аж до наших днів. Зараз на земній кулі немає такого місця, де б поруч із людиною не жив собака. Собака – вірний товариш і помічник людини.
- Людина також приручила і котів. Колись ця тварина була священною,божеством, їй поклонявся стародавній народ Єгипту. Поважали кішок за спритність та вміння охороняти дім від гризунів
- Як ви думаєте, діти, завдяки чому наші котики є такими хорошими мисливцями?
- У котів дуже гострі кігті і хороший слух, вони гарно бачать вночі. А що
дозволяє нашим муркотунам рухатись непомітно і тихо?
- Коли кішки біжать, то вони ховають кігті і стають лише на товсті та м’які подушечки пальців, тому й рухаються безшумно.
Унікальні факти із життя тварин [Слайд № ]
- І сьогодні ми часто чуємо неймовірні історії, в яких тварини рятують життя. Наприклад:
• В місті Києві мешкає пес, якого звати Скай, він врятував квартиру від злодіїв. Напередодні новорічних свят на світанку господар прокинувся від
того, що Скай бігав по квартирі й гарчав. Хтось намагався проникнути в квартиру і копирсався в замку. Як тільки двері відчинились, пес кинувся на злодія, і той за кілька секунд втік з дому. Пес отримав у нагороду гору кісточок.
• В одному з притулків для пухнастиків у Польщі «працює» кіт-медбрат. Коли у притулку з’являється новий хворий кіт або собака, чорнявий Радеменес намагається обійняти, зігріти тваринку та вилизує їм вушка.
Коти – це примхливі тварини, які живуть поряд з людьми багато століть. Вони створюють затишок своєю присутністю, знімають стрес і навіть лікують своїх господарів, лягаючи на їхні хворі місця. Як приємно, коли на колінах засинає теплий пухнастий котик і в його мурчанні ніби розчиняються проблеми та стреси. Коти не такі вірні та віддані господарям як собаки, але і вони іноді проявляють дива мужності. Відданість домашнього улюбленця треба заслужити любов`ю, піклуванням, дбайливим ставленням.
В місті Лебедин Сумської області ангорський кіт Тимофій врятував родину від пожежі. Відчувши запах диму, він застрибнув в ліжко господаря, почав нявчати та вчепився йому у волосся. Господар прокинувся та викликав пожежних. Четверо членів родини були врятовані. За виявлену мужність кота було нагороджено медаллю та ящиком рибних консервів.
Одного разу вночі англійська родина підібрала кота, що замерзав на їхньому ганку. Кіт одужав і залишився жити в будинку. Він отримав імя Слоулі Кет ( Неквапливий Кіт). Одного разу, кіт не повернувся з прогулянки. Занепокоєні господарі пішли його шукати. На дворі було дуже холодно. Шукали Слоулі всю ніч, а вранці побачили біля будинку старий мішок, з якого виліз кіт, подивився на господарів та знову заліз в мішок. В мішку виявили крихітного хлопчика, якого кіт грів своїм тілом всю ніч. У шпиталі дитину врятували.
У Великобританії кішки знаходяться на службі Британському музеї з моменту заснування. Вони охороняють колекції музею від гризунів. Коти носять уніформу та отримують заробітну платню.
Повідомлення учнів « Пам’ятники тваринам».
За що встановлено пам’ятники
Пам'ятник Хатіко. Весь світ обійшла історія японського собаки Хатіко. Маленьке цуценятко подарував професору Токійського університету Хідесабуро Уено його колишній учень, власник ферми. У професора уже було сім собак, тому новий песик отримав ім'я Хаті (вісім), або ласкаве - Хатіко. Кожного дня Хатіко проводжав професора на станцію, потім вертався додому, а о 15 годині знову повертався, щоб зустріти господаря з роботи. Але 21 травня 1925 року сталася біда. Під час занять у професора стався інфаркт і він помер. Хатіко марно чекав на пероні свого господаря. З того часу довгих дев'ять років Хатіко приходив на станцію кожного дня о 15 годині та пильно вдивлявся в натовп, що виходив з поїзда, шукаючи поглядом професора. А коли Хатіко помер, в Японії оголосили траур, а згодом, собаці поставили два пам'ятника: біля будинку та на пероні станції Самбуї. До цього місця часто приходять закохані. Для них воно є символом справжньої вірності.
Пам'ятник свині в Полтаві . У центрі Полтави біля корпусу аграрної академії 5 квітня 2003 року відбулося урочисте відкриття пам'ятника свині. На постаменті прикріпили таблицю з надписом «Одвічній годувальниці українського народу».
Пам'ятник шимпанзе. Китай, Острів мавп, Хайнянь. Філософський пам'ятник шимпанзе, що сидить на працях Дарвіна і людини, що роздивляється череп, найближчому до людини за генетичним кодом, тварині(96% загальних генів)
Балто — сибірський хаськи, їздовий собака з упряжки, що перевозила медикаменти під час епідемії дифтерії в 1925 році в містах штату Аляски, США.
Грейфраєрс Бобі — скай тер'єр, що здобув популярність в 19 столітті, після того, як впродовж чотирнадцяти років, до його власної смерті, охороняв могилу його померлого власника в місті Едінбург, Шотландія. Через рік після того, як собака помер, баронесою Анджелой Бердетт-Куттс була споруджена статуя і фонтан на честь Бобі. Декілька книг і фільмів було засновано на житті Бобі, включаючи «Грейфраєрс Бобі» Елеанор Аткинсон і фільми «Грейфраєрс Бобби» (1961, виробництво Уолта Діснея) і «Приключения Грейфраерс Бобби» (2006)
Капітолійская вовчиця — етруська бронзова скульптура, по стилістичних ознаках датована V століттям до н.е. що зберігалася в Римі. Змальовує (приблизно у натуральну величину) вовчиху, що вигодовує молоком двох дитят , — Ромула і Рема, легендарних засновників міста.
Пам'ятник в Бердянську "бичкові-годувальникові", рибці, що рятувала жителів міста від голодної смерті в голодомор.
Пам'ятник п'явці встановлений на території Міжнародного центру медичної п'явки за питомий і величезний вклад в боротьбу за здоров'я людини.
Пам'ятник Голубу в Парижі за те, що приніс звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої світової війни.
Пам'ятник Гусям у Римі за те, що колись врятували місто від ворога, зчинивши галас і попередивши цим мешканців.
Пам'ятник Дельфіну в США за відмінне виконання обов’язків зв’язківця між глибоководною і наземною станціями
Станція 2. Острів допитливих
Гра-вікторина «Хто? Де? Як?»
Тварини-метеорологи (що віщує поведінка тварин).
Якщо то буде
- кіт шкребе кігтями підлогу вітер
- кіт згортається клубочком мороз
- собака риє землю дощ
- собака качається по землі дощ, сніг
- кінь хропе негода
- корова ввечері жадібно їсть траву дощ
- мурашки кидають мурашники і йдуть геть повінь
- павук сидить у середні павутини дощ
- павук плете нову павутину гарна погода
Гра «Кіт чи собака»
- А тепер давайте пограємо в гру. Я буду називати риси характеру тваринок, а ви будете вгадувати, хто це: собачка чи котик.
- Отже, розпочинаємо:
• охоронець;
• майстер підкрадання;
• любить багато спати;
• любить вмиватися;
• муркотун;
• його легко дресирувати;
• не любить купатися;
• приносить капці;
• має чутливі вуса;
• любить прогулянки на вулиці.
Гра «Мова тіла тварин»
- Та чи завжди ми можемо зрозуміти, що хочуть сказати нам собаки та коти, адже говорити людською мовою вони не вміють?
- Настрій тварини ми можемо розгадати, спостерігаючи за положенням її тіла! Сірко/Мурчик пропонує визначити, що хочуть сказати нам його друзі:
• я спокійний
• не чіпай мене
• я наляканий
• зверни на мене увагу
• я сумую
• я щасливий, хочу гратися
- Тепер ви зможете легко вгадувати бажання тварин і краще їх розуміти.
Гра «Правильно-неправильно»
- А зараз давайте ми з вами пограємо та перевіримо, які правила поведінки з тваринами ви знаєте.
Правила гри: під час гри учні мають сплеснути у долоні, якщо
твердження правильне, або схрестити руки, якщо твердження помилкове (при цьому темп не повинен бути надто повільним).
- Готові? Починаємо!
• В людному місці улюбленця треба водити на повідку. (Так)
• Всі коти вміють плавати. (Ні)
• У собак та котів має бути своє місце в квартирі. (Так)
• Собаки вміють ловити щурів. (Ні)
• Собаку можна дражнити. (Ні)
• За домашнім улюбленцем потрібно прибирати. (Так)
• Песиків і котиків можна годувати шоколадом. (Ні)
• Після спілкування з улюбленцем потрібно мити руки. (Так)
• Безпритульного котика та собачку можна підгодовувати лише з батьками. (Так)
- Так, можна підгодовувати. Але ми з вами повинні знати, що біля школи та житлових будинків собак і котів годувати не бажано, адже вони почнуть створювати зграї. Якщо ви хочете погодувати безпритульну тваринку, краще це зробити разом із батьками, подалі від людних місць.
Гра «Зрозумій тварину»
- Давайте подивимось, чи знаємо ми «мову» пухнастих На
екрані з’являтиметься картинка з песиком чи котиком, а ви маєте здогадатись, що хоче «сказати» нам тварина.
Педагог зачитує опис фотографії, а учні вгадують, що означає зображена поза.
1. Передні лапи собаки лежать на землі, передня частина тіла та головапритиснуті до землі, задні лапи та хвіст піднятий
Цю позу називають ігровим поклоном, вона означає, що собака хоче з вами пограти.
2. Собака впевнено стоїть на прямих ногах, голова і хвіст високо підняті.
Пес зосереджений, охороняє територію.
3. Собака чи кіт лягає на спину або бік і показує свій живіт
Таким чином хвостаті демонструють свою довіру до людини.
4. Хвіст кота прямий та піднятий вгору
Котик щасливий та задоволений.
5. Собака виляє хвостом.
Виляння хвоста у собак замінює їм посмішку. Коли ви ставите перед улюбленцем миску з їжею, і пес починає виляти хвостом, – він показує, що вдячний вам. Однак, якщо пес знайде в кімнаті вже наповнену миску, то виляти хвостом він не стане, а одразу почне їсти. Це доказ того, що виляння хвостом для собаки – це компонент спілкування.
6. Кішка вигнула спину, шерсть на загривку і спині стала дибки, вуха притиснуті до голови
Тварина налаштована агресивно, вона налякана. Краще не чіпати кішку, залишити її на деякий час.
7. Голова і хвіст опущені вниз, вушка притиснуті до голови, спина згорблена, лапи напівзігнуті. Подивившись в очі улюбленцю, ви зрозумієте, що він наляканий або знає, що винен.
- Тепер ви зможете легко вгадувати настрій свого улюбленця.
Фізкультхвилинка
- Тепер ви знаєте правила догляду за домашніми тваринами. Що ж, прийшла пора трохи відпочити. Хочу я на фізкультхвилинку всіх вас запросити.
Котик рано піднімався (потягнутися),
Добре лапкою вмивався (піднести руки до обличчя)
Нахилився вправо-вліво (нахили тулуба вправо-вліво).
Посміхнувся неквапливо (усміхнутися).
Швидше, котику, присідай (присісти),
Мишку лапками хапай (зігнути, розігнути пальці).
Поруч муха задзижчала (помахи руками),
І його роздратувала (поставити руки на пояс).
Він її прогнав від себе (помахи руками),
До роботи ж йому треба (сіли за парти).
- Ось і вправи закінчились. Молодці, діти, добре впорались, сідайте на місця.
Станція 2. Юридична
Гра «Правильно чи хибно» Робота з лего: якщо твердження правильне-піднімаємо зелену цеглинку, якщо хибне – червону.
- Шановні учні, будьте уважні! Далі я буду називати твердження, а ви будете відповідати «правильно» (зелена картка), якщо, на вашу думку, це твердження визначене законодавством України, або «хибно» (червона картка), якщо це твердження помилкове:
- домашня тварина повинна здійснювати необхідні рухи, контактувати з собі подібними (правильно);
- господар зобов’язаний забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з реєстраційними позначками (правильно);
- дозволяється утримувати домашніх тварин у під’їздах, підвальних і горищних підсобних приміщеннях багатоквартирних житлових будинків (хибно);
- господар зобов’язаний запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин (правильно);
- при утриманні тварини не обов’язково дотримуватись санітарно-гігієнічних норм і норм співжиття (хибно);
- ветеринарним клінікам забороняється приймати на лікування тварин, які не мають щеплення від сказу (правильно);
- заборонено виводити без коротких повідків і намордників собак потенційно небезпечних порід (правильно);
- знущання над тваринами тягнуть за собою штраф від 300 до 500 гривень із конфіскацією тварини, якщо її життю є загроза (хибно).
Станція 4. Станція добра
Обговорення «Безпритульні тварини»
- Так уже склалося, що люди часто виявляються невдячними за те, що тваринки роблять для них, викидаючи своїх вихованців на вулицю. Бувають випадки, коли тваринка загубилась, і господарі не можуть її знайти, а бувають і такі безвідповідальні господарі, які й не шукають. Так з’являються безпритульні тварини
- Пам’ятайте, що життя на вулиці позначається на поведінці тварин.
Інколи безпритульні тварини можуть становити небезпеку для людей, а саме: переносити небезпечні захворювання, збиватися у зграї та бути агре-сивними. Тому потрібно бути обачними.
Під час зустрічі з безпритульним собакою забороняється:
• замахуватися на собаку палицею, гілкою, рукою, кричати;
• намагатися відібрати у нього те, що він їсть (гризе);
• починати бігти, коли ви побачили безпритульну тварину;
• підходити і гладити незнайомого собаку чи кота.
- Але є люди, які переймаються долею безпритульних тварин. Це спеціалісти ветеринарних клінік, волонтери та працівники притулків для тварин
- Волонтери тварин – це люди, які допомагають тваринам, що потрапили в біду. Вони забирають тварин із вулиці та шукають для них нові сім’ї.
Якщо знайти нову сім’ю одразу не вдається, то тварину тимчасово поселяють у притулок (спеціальне місце, де проживають тварини, у яких немає господарів).
Робота в групах : «Неси добро у світ природи».
Гуманне ставлення до тварин – не лише сюсюкатись і пестити своїх домашніх улюбленців та не завдавати шкоди чужим. Це ще й припинити купувати натуральне хутро, не відвідувати пересувні звіринці, не годувати голубів і не залишати курячі кістки вуличним песикам під своїм під'їздом. Пояснити екологічні правила поводження з тваринами.
|
НЕ КУПУВАТИ НАТУРАЛЬНИХ ХУТРЯНИХ ВИРОБІВ Шуби із хутра дехто досі вважає ознакою заможності й певного статусу. І не замислюється, звідки це хутро і як ставились до тварин за життя. Норок, песців, соболів і навіть лисів тримають у крихітних клітках, які замість підлоги також мають сітку – щоб випорожнення одразу падали вниз. Тварині надзвичайно боляче, бо вона дуже шкодить собі кінцівки. Вони страждають від болючих ран на кінцівках, які ніхто не лікує.
НЕ ЧІПАТИ БЕЗ ДОЗВОЛУ ЧУЖОГО СОБАКУ ЧИ КОТА Дресирувальники озвучують "два золотих правила": ніколи не можна гладити тварину без дозволу її власника і завжди потрібно дозволяти тварині сконтактувати першою.
|
|
НЕ ЗАВОДИТИ ЕКЗОТИЧНУ ТВАРИНУ ВДОМА Екзотичних тварин, як правило, заводять люди, яке не обізнані добре з особливостями дикої тварини. Багато хто не знає, що дикі тварини переносять дуже небезпечні хвороби. Сказ, наприклад. Є психічні хвороби, притаманні мавпам. Дуже ймовірним може бути зараження дітей. Наприклад, при фотографуванні з тваринами у центрі міста. До того ж, згідно закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", диким тваринам важливо створити умови, наближені до природних. А у нас цього ніхто не контролює. В Україні навіть немає обліку диких тварин, яких тримають у неволі. Тому українці часто займаються незаконним розведенням і продажем звірів. Це призводить до контрабанди цих тварин і до жахливих випадків жорстокого поводження з тваринами.
НЕ ВІДВІДУВАТИ ПЕРЕСУВНІ ЗВІРИНЦІ По-перше, пересувні зоопарки з дикими тваринами в Україні заборонені законом. По-друге, умовами утримання тварин у пересувних звіринцях зазвичай ніхто не опікується. Це тісні клітки.
НЕ ГОДУВАТИ ГОЛУБІВ НА ВУЛИЦІ Містяни люблять підгодовувати голубів на площах чи у парках. Коли ми годуємо голубів, вони звикають до неприродньої їжі, різке припинення кормової бази – він починає хворіти, стає заручником ситуації.
Відео «10 героїчних вчинків тварин» Відео «Тварини схожі на людей»
Гра «Мрії пухнастиків»
Правила гри: учні ланцюжком говорять, як би вони хотіли, щоб до них ставилися, якби вони були домашніми улюбленцями. Вчитель подає приклад: «Якби я була котиком, я б хотіла, щоб мене брали на ручки і гладили мені животик» або «Якби я був песиком, то я б хотів, щоб зі мною якнайдовше гуляли зранку та ввечері».
4. Заключна частина
Любові, співчуттю, милосердю людина також вчиться в дитинстві. З любов'ю до тварин в її душу приходить повага до іншого життя, неприйняття насильства. Люди бувають дуже жорстокі, але завжди є милосердні, співчутливі люди з добрим серцем і їх значно більше. Дорогі діти! Ніколи не кидайте на життєвій дорозі своїх друзів і пам’ятайте: ми назавжди відповідаємо за тих, кого приручили.
Відео «Бережливе ставлення до тварин»