Урок № ___
Предмет: Математика
Клас: 5 Дата: ___________
Тема: Додавання. Компоненти додавання. Переставна і сполучна властивість додавання
Мета: повторення та узагальнення знань учнів про додавання натуральних чисел. Формулювання властивостей додавання, знайомство з буквеним записом цих властивостей. Формування вмінь і навичок застосування властивостей додавання
Хід уроку:
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
- фронтальне опитування:
1). Як називаються числа, які додають?
2) Як називається результат додавання?
3)Що означає вираз: «одиниця переходить у старший розряд» ?
4) Які цифри замінили зірочками, якщо додавання виконане правильно?
+3*45 +11*1* +*891
а) *2*1 б) **596 в) 3*5*
515* 898*9 113*7
5) У записі 5555 поставте між цифрами знак « + », щоб отримати:
а) 20; б) 65; в) 110; г) 560.
6) Знайдіть суму всіх одноцифрових чисел і запам'ятайте її. Як
краще (зручніше) її обчислити?
(Відповідь для учителя: 0 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 = = (0 + 9) + (1 + 8) + (2 + 7) + (3 + 6) + (4 + 5) = 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 45.)
Висновок, якщо знаєш закони додавання, знаходити суму чисел більш зручно.
3. Мотивація навчання:
пояснити учням, що знання властивостей додавання надає можливість швидко і правильно обчислювати суми — як письмово, так і усно.
4. Вивчення нового матеріалу
1. Знайти суму чисел:
а) 889 + 143 + 111; в) 6580 + 1220 + 420.
б) 625 + 1240 + 375 + 760;
Якщо учні виконують додавання в порядку запису, то запропонувати виконати додавання усно. Хто з учнів знає, як раціонально зробити додавання, той виходить до дошки і має записати:
а) 889+143+111= (889+111) + 143 = 1000 + 143 = 1143;
б) 625 + 1240 + 375 + 760 = (625 + 375) + (1240 + 760) =
= 1000 + 2000 = 3000;
в) 6580 + 1220 + 420 = (6580 + 420) + 1220 = 7000+1220 = 8220.
Якщо ніхто з учнів не знає, як таким чином зробити додавання, показати наведені записи.
2. Формулювання та запис законів додавання у буквеному вигляді:
a + b = b + a
(a + b) + с = a + (b + c)
3. Розв'язати задачу.
Учора в магазин завезли тільки яблука — 240 кг, а сьогодні завезли тільки виноград — 320 кг. Скільки всього яблук завезли в магазин за два дні? Скільки всього винограду завезли в магазин за два дні?
Учні мають отримати відповідь у такому вигляді:
240 + 0 = 240 (кг) яблук;
0 + 320 = 320 (кг) винограду.
Слова учителя:
Запишемо відповідь цієї задачі у буквеному вигляді: а + 0 = а; 0 + b = b.
4. Розглянемо суму двох чисел і один з доданків, порівнявши їх:
Який із записів завжди буде правильним?
а + b>а, а + b≥а, а + b<а, а + b≤ а (або а + b>b, а + b≥b, а + b<b, а + b≤b).
Висновок:
а + b>а, якщо b≠0;
а + b≥а, якщо b — будь-яке число;
а + b≤а, якщо b = 0, а≠0 або а = b = 0;
а + b<а — ніколи не справджується.
5. Закріплення матеріалу
Розв 'язування вправ з підручника
Розв'язуючи усні вправи, учні відповідають з місць; письмові вправи учні по одному виконують біля дошки.
Додаткові завдання:
6. Підведення підсумку уроку
Рефлексія
Сьогодні на уроці я….
7. Домашнє завдання