Матеріал розроблено для уроку математики у 3-му класі відповідно до вимог НУШ. Урок присвячений опануванню прийомів усного додавання та віднімання круглих трицифрових чисел у межах 1000 без переходу через розряд. Мета: навчити учнів виконувати обчислення, використовуючи прийом порозрядного додавання/віднімання (сотні до сотень, десятки до десятків)
Предмет: Математика
Клас: 3
Тема: Додавання виду 350 + 240. Віднімання виду 350 – 240
Мета: вчити учнів додавати та віднімати трицифрові числа виду 350+240; 350 – 240; формувати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати вміння знаходити невідоме; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати старанність.
Обладнання: усний рахунок, відеоматеріал
Хід уроку
І. Організація класу та емоційне налаштування (слайд 1)
- Добрий день, дорогі третьокласники. У нас зараз урок математики. Підготуйте підручники і зошити.
Пролунав уже дзвінок, (слайд 2)
Починається урок.
З маминої ласки.
Зі шкільної казки.
Всі за парти ми сідаємо.
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати
Треба пильність розвивати.
ІІ. Усні обчислення.
1. Усна лічба LEGO (слайд 3)
- Починаємо наш урок з усної лічби .
800 : 100 900 : 100 24 : 3
700 : 100 36 : 9 81 : 9
- Все вірно. Ну що ж з завданнями справились. Працюємо далі.
2. Закінчи обчислення виразів (слайд 9)
- Поясніть другові, як закінчити обчислення.
110 + 50 = 100 + (? + ? ) = 110+50=100+(10+50) = 160
110 + 500 = (? + ?) + 10 = 110+500=(100+500)=10=610
480 – 30 = 400 + ( ? – ?) = 480-30=400+(80-30)= 450
480 – 300 = (400 – ?) + ? = 480-300=(400-300)+80=180
3. Обчисли, вставивши відповідні знаки дій (слайд 10)
- А зараз подивіться на дошку. Нам потрібно вставити відповідний знак дій.
690 – 40 = 600+ ( 90-40) = 650
690-400 = ( 600-400) +90 = 290
920 – 200 =(900 – 200) +20 = 720
480 – 70 = 400+ ( 80-70) = 410
ІІІ. Актуалізація набутих знань
Розв`язування задач
Задача 3 (слайд 11)
- Прочитайте умову задачі. (Один учень читає вголос)
У підручнику з математики — 160 сторінок. Козачок Писар розгорнув підручник на с. 50. Скільки сторінок до кінця підручника?
- Скільки всього сторінок в книжці? ( 160)
- На якій сторінці розгорнув підручник Писар? ( 50)
- Що нас запитується в задачі? ( Скільки сторінок до кінця?)
- Ми зможемо знайти? Якою дією? ( віднімання)
1) 160 -50 = 110 ( ст.)
Відповідь: 110 сторінок залишилось до кінця підручника.
Задача 4 (слайд 12)
- Прочитайте умову задачі.(Один учень читає вголос)
- Скільки козачок Дзиґа розв’язав завдань? ( 210)
- Скільки розв’язав козачок Відчайдух ( на 40 більше від Дзиґи)
- А скільки Писар? ( на 100 менше ніж Відчайдух)
1) 210+40 = 250 ( завд.) розв’язав Відчайдух
2) 250 – 100 = 150 (завд.)
Відповідь: 150 завдань розв’язав козачок Писар.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Хвилинка каліграфічного письма (слайд 13)
- Діти, відкрийте зошити. Відступіть від домашньої роботи 4 клітинки. Запишіть число 21 січня, класна робота.
- Пропишіть каліграфічно рядок цифри 222.
Фізкультхвилинка (слайд 15)
https://www.youtube.com/watch?v=Dza9tgJB4c4
V. Повідомлення теми й мети уроку
- Сьогодні на уроці ми навчимось додавати та віднімати трицифрові числа виду 350+240; 350 – 240, а також будемо розв’язувати різноманітні цікаві задачі.
VI. Робота над темою уроку.
- Діти , подивіться, будь ласка, на дошку. Розгляньте схему (слайд 16)

- Для того щоб додати 350+240, другий доданок потрібно розкласти на розрядні доданки (200 і 40)
- Тоді до першого доданка 350 додаємо спочатку 200,буде 550, а потім додаємо ще 40. Вийде 590.
– Є і другий варіант. Перший та другий доданки розкадаємо на розрядні доданки: 350 - на 300 і 50; 240 - на 200 і 40. Додаємо сотні до сотень, потім десятки до десятків і додаємо результати, які виходять. 300 + 200 =500 50+40 буде 90 і 500 + 90 буде 590.
- Подивіться на схему ( так само з дією віднімання) (слайд 17)

- Для того щоб 350 - 240, потрібнодруге число 240 розкласти на розрядні доданки (200 і 40)
- Тоді від 350 віднімаємо спочатку 200,буде 150, а потім віднімаємо ще 40. Вийде 110.
– Є і другий варіант. Перше число 350 розкадаємо на розрядні доданки: на 300 і 50; друге число 240 - на 200 і 40. Далі віднімаємо сотні від сотень, потім десятки від десятків і додаємо результати, які виходять. 300 - 200 =100 50 - 40 буде 10 і 500 + 10 буде 110.
VІІ. Первинне закріплення.
Вправа «Ти мені – я тобі» (Учень обчислює усно вираз і обирає, хто має обчислити наступний вираз) (слайд 18- 19)
- Знайдіть у підручнику завдання 6 стор. 13. Потренуймося обчислювати усно.
120 + 370 = (120 + 300) + 70 = 490
120 + 370 = (100 + 300) + ( 20+ 70) = 490
370 – 120 = (370 – 100) – 20 = 250
370 – 120 = (300 – 100) + (70 – 20) = 250
860 + 130 = (860 + 100) + 30 = 990
860 + 130 = ( 800+ 100) + ( 60 + 30) = 990
860 – 130 = (860 – 100) – 30 =730
860 – 130 = (800 – 100) + (60 – 30) =730
Вправа “Працюю з другом” (робота в парах) (слайд 20)
Обчисли.
970 – 610 = 580 – 210 =
120 + 450 = 870 – 420 =
440 + 230 = 120 + 170 =
- Давайте перевіримо. Самоперевірка.
- Знайдіть у підручнику завдання 7 с. 13.
- Запишіть в зошитах задача 7. Прочитайте задачу про себе. Один учень читає вголос.
- Діти , скільки коштують 3 квитки на екскурсію корабликом? ( 240 грн)
- А скілький коштує один квиток на яхту? ( 160)
- Яке питання в задачі? ( У скільки разів дорожчий квиток на таку ж екскурсію на яхті)
- Що треба знати, щоб знайти відповідь на питання? ( Скільки коштує 1 квиток на кораблик)
- Чи можемо ми знайти ,скільки коштує 1 квиток на кораблик? Як? ( 240 : 3 = 80)
- Як дізнатися відповідь задачі? ( 160 : 80 = 2)
- Запишемо розв’язання задачі в зошит.
1) 240 : 3 = 80 ( грн) – коштує 1 квиток на кораблик
2) 160: 80 = 2 ( раз.)
Відповідь : у 2 рази дорожчий.
Розкодуйте шифрограму
Дельфін – символ моря.
(слайд 24)
- Діти, подивіться на картинки . Це в нас дельфіни. Вони бувають різні. У Чорному морі живуть три вида дельфінів : Азовка, Афаліна, Білобочка..
VІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
На уроці я:
Дізнався/дізналася…
Зрозумів/зрозуміла…
Найскладніше мені було…
Мені не вдавалося, а тепер можу…
На наступному уроці я хочу…
VIIІ. Домашнє завдання.
С. 14 № 9, 10