Тема: Доржні знаки та їх види.
,,Подорож у Країну дорожніх знаків” Мета:закріплювати знання дітей з правил вуличного руху.Запобігання травматизму. Виховання культурної поведінки на вулиці, в транспорті.
Обладнання: пам’ятки ,,Безпека дорожнього руху-це життя”, кросворди, ілюстрації дорожніх знаків.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя - Діти ви любите подорожувати? Хто із вас подорожував?
На якому транспорті?
Відгадайте загадку і таким чином виберете транспорт, на якому і відправимось ми з вами у сьогоднішню подорож. Загадка
Дім по вулиці повзе
На роботу всіх везе
Не на курячих ногах
У гумових чобітках
(Автобус)
- Діти, якщо ви хочете кудись поїхати, прийшовши на станцію чи вокзал, що ви повинні в першу чергу зробити?
(Придбати квитки)
Касир Я вам видам квитки за однієї умови, якщо ви дасте відповіді на запитання
Ось ви відповіли правильно. Одержуйте квитки і маєте право подорожувати в Країну дорожніх знаків.
Водій: Щасливої дороги . Поїхали.
Екскурсовод: 1 зупинка. Площа Історична.
Багато тисяч років тому, люди користувалися звіриними стежками. Тварини без складних приладів і точних розрахунків уміють обирати найбезпечніший напрямок. Вони обминають велике каміння, грузьку драговину, глибокі провалля. Перші дороги у Південній Америці прокладались по шляхах слонів( малюнки знаків на дошці).
Учениця: Довгий час люди користувалися первісними шляховими знаками.
,,Не йди сюди”- гілочка покладена поперек стежки.
,,Прямуй так”- наконечник стріли чи списа, біля нього малюнок оселі.
,,Повертай назад, там…”- зламана гілочка вершина якої повернута до грубішого кінця, а біля неї зображення хижака.
Деякі знаки дуже змінившись, дожили до нашого часу. Гілочку на стежці нагадує знак ,, В’їзд заборонено”. Наконечник стріли - ,,Рухатись тільки в цьому напрямі”. А зігнуту назад гілочку – знак ,,Місце для розвороту”.
Учитель: Первісні дороги важко назвати шляхами . Древні єгиптяни мостили їх камінням, а сірійці цеглою, а предки Древньої Русі – дерев’яними колодами, римляни – з плит. Перші вимощені дороги з’явились в розвинених могутніх державах: Єгипті, Персії, Римі. Ці дороги були вузькі. Щоб розминутися виникли правила чиношанування, хто багатший , той проїде.
Селянин всім завжди вступав дорогу.
Зараз правила вуличного руху для всіх однакові . Поступається дорогою той, кому це легше зробити. Пішоходи – машинам, машини – трамваям, поїздам.
Для безпечного руху на дорогах весь транспорт і пішоходи підкоряються суворим законам дорожнього руху. Знати і виконувати ці закони повинні всі: дорослі і діти, пасажири, пішоходи, водії.
Учитель: Ось ми прибули на 2 зупинку ,, Запам’ятаймо”.
Інспектор:
Як небезпека десь чекає,
Чи діти висиплять як мак,
Дорога круто повертає –
Є попереджувальний знак.
Він всіх попереджає –
І пішоходів і водіїв,
Уважним бути вимагає
Щоб лиха хтось не натворив
І дітям теж потрібно знати
Які це знаки , як їх звуть
Щоб у біду не потрапляти,
Коли лежить до школи путь
1 група – попереджувальні
Знак ,,Діти на дорозі”(1.21)
Ще біль уважним треба бути
Як край дороги школа є
Бо діти можуть і забути
Що цілий ряд машин снує.
Знак,, Велосипедна доріжка пересікається”(1.22)
А тут хлопчина може мчати,
Можливо зразу не збагне
Тут треба теж пригальмувати
І лихо хлопчика мине.
Знак(1.30)
А ось і інша небезпека
Хто знає, що в собі таїть?
Обвал дороги недалеко?
Чи впало дерево й лежить?
Усе звичайно може бути:
Аварія чи кавардак,
Не можна і на мить забути
Цей попереджувальний знак
(1.13 – крутий спуск), (1.23 – дорожні роботи)
2 група – забороні
Інспектор:
Круглі знаки наче очі
У червонім обідку.
Видно вдень і серед ночі,
Через строгість ось таку.
Що вони забороняють?
Те й позначено на них.
Серединку білу мають,
І стосуються усіх.
(Знак 3. 1)
А один увесь червоний
Прямокутник білий лиш.
Знак цей дуже заборонний,
Не в’їзджай туди, облиш!
Знаки ці усім відомі:
Пішоходам, водіям.
Діти, з ними ви знайомі?
Відповідь давайте нам!
І нехай для перевірки,
Знаки в клас до нас зайдуть.
Ну, а діти на відмінно,
Зразу відповідь дадуть.
Знак (3.2)
Всякий рух забороняю
І відразу в толк візьміть.
Всіх про це повідомляю –
І будь ласка не шуміть.
Знак(3.5)
Хоч малий – спинити в змозі!
Зрозумійте, діти, суть:
Якщо я вже по дорозі –
Мотоцикли не пройдуть.
Знак (3.9)
Якщо вік вам дозволяє
Чотирнадцять повних є
На велосипеді їхати
Любите ви всі
Але їхати він забороняє
Бо для вас доріжки є
А під знак оцей на трасу
Їхати вам уже ніяк!
Не забудьте мене часом
Я вам заборонний знак.
Знак(3.10)
Я кричу, я заявляю
Всім, хто хоче довго жить
Строго я забороняю
Пішоходам тут ходить!
Учень: Ще є знаки сервісу 3 група(6.2; 6.3; 6.6; 6.9.)
4 група ,,наказові”(4.3; 4.7; 4.11.)
5 група знаки пріоритету.(2.4; 2.31; 2.5.)
6 група інформаційно-вказівні.(5.15; 5.16; 5.12; 5.191)
Знак(5.161)
Водій гальмує тут уважно
Ну а за ним його сусід
А люди йдуть собі поважно
Бо пішохідний перехід!
Інспектор: Кожен хай запам’ятає
Знаків значно більше є
Кожен щось забороняє
Й має значення своє
ІІІ Зупинка «Пограймо»
Учень: А ось світлофор.
Світлофор: Підморгну червоним оком
Стій! Не рухайся, чекай.
Не послухаєш жорстоко
Ти заплатиш так і знай
Жовтим гляну – ти постій.
Приготуйся будь уважний,
Навіть, якщо ти відважний.
А зеленим засвітився
Це для тебе він горить
Перехід тобі відкрився –
Можна йти і не спішить.
Гра «Світлофор» - Фізкультхвилинка.
ІV Зупинка ДАІ
Нас зупинила державна автоінспекція.
Паличка – спинялочка чарівна
І свисток у дядечка – чарівний.
Дуже наша вулиця гамірна
Дядечко на вулиці – головний
Тільки в гору паличку піднесе
І за мить спиняється геть усе
Стій, шофере, «бублика» не верти
Треба дітям вулицю перейти!
Сценка (знак 3.9 Петрик і Сашко)
Саша: Ой, Петрику поглянь на знак!
Він їхати нам забороняє.
Велосипедів аж ніяк
На ту дорогу не пускає
Петрик: Подумаєш, який там знак!
Не треба так на них зважати!
Саша: Ні, Петрику, не можна так.
Ці знаки треба поважати.
І щоб не трапилось біди,
Ми не поїдемо під нього.
Петрик: Ну а тепер скажи куди?
На іншу їдемо дорогу.
Саша: Давай поїдемо туди
Де нам кататися є змога
І там не трапиться біди
Бо спеціальна є дорога.
Знак: Ну що й казати, молодці!
Хоч правда Петрик гоноровий
Та все ж слухняні хлопці ці,
А Саша взагалі чудовий.
Сценка
2 дівчинки переходять вулицю, читаючи книжку.
Інспектор ДАІ зупиняє їх жезлом.
Почекайте-но, подружки
Де ж то очі ваші, вушка?
Діло кінчиться погано,
Буде бід у вас чи мало.
Бо дорога не читальня
І не місце для бовтання.
V Зупинка клас ділиться на 2 команди «Водії» і «Пішоходи»
Вікторина. Проводить Інспектор
Молодці! Можете їхати далі.
VІ Зупинка «Відгадай»
Як справжнісінькій актор
Всім свої права диктую
Ну, а звуся – світлофор.
Лечу в перед в безмежні далі
Та з рук кермо не випускаю,
Бо правила дорожні маю. Велосипед.
От такі в нас чудеса –
Є чотири колеса.
Хатка йде собі сміливо,
Хочеш – вправо, хочеш – вліво.
Хочеш – в ліс чи до ріки.
Що за хатка, дітлахи? Автобус.
Два колеса – не велосипед, швидко їде – не автомобіль. Мотоцикл.
Така я велика, що й кінця не маю;
Лежу собі тихо, нікого не займаю;
Тільки добрі люди
І день і ніч топчуть груди.
Дорога.
Не говорить, а мовчить
Тихо нищечком висить
При дорозі на стовпі
А розкаже все тобі
Де спинитись, де звернути,
Де поїсти, де здрімнути.
Хто ж оце такий мастак?
Придорожній добрий знак.
З рогами, а не коза,
Є сідло, а не кінь,
З педалями, а не рояль,
З дзвоником, а не двері
Велосипед.
Кросворд
1 |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
4 |
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
4 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
5 |
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
3 |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
№1
По горизонталі:
1. Людина, яка їде в транспорті. 2. Лінія по середині дороги. 3. Пристрій, що регулює рух машин і пішоходів.
По вертикалі:
1. Людина яка іде по тротуару. 4. Двоколісний механізм транспортний засіб.
№2
По горизонталі:
1. Закінчення дороги, у якої немає продовження. 2. Вид міського транспорту, що їздить по коліях. 3. Підрозділ міліції, який відповідає за безпеку руху по дорогах.
По вертикалі:
4. Місце, де пересікаються дороги.
5. Людина, яка керує автомобілем.
1.Пасажир 1. Тупик
2.Пішохід 2. Трамвай
3. Осьова 3. ДАІ
4. Мотоцикл 4. Водій
Підсумок уроку
Учитель: Всіх пасажирів прошу зайняти свої місця. Рушаємо до школи. Ось і закінчилась наша подорож по країні дорожніх знаків.
Домашнє завдання: вивчити пам’ятку.
(Вручення пам’яток)
Бажаю вам міцного здоров’я, щоб ніколи не траплялося з вами дорожніх пригод. Спасибі за увагу і участь в подорожі.