Тема: Урок-дослідження. Філософський зміст твору Рюноске Акутаґави «Павутинка». Підтекст. Художні та символічні образи новели.
Мета: здійснити цілісний аналіз змісту новели Р. Акутагави «Павутинка»; розкрити філософський зміст твору, дослідити художні та символічні образи новели, визначити прихований повчальний зміст твору; розвивати навички усного зв’язного мовлення, творчу уяву, вміння доводити свою точку зору, висловлювати судження щодо моральної відповідальності за вчинки; розвивати потребу робити добро, не чекаючи на винагороду; формувати в учнів навички групової взаємодії та ефективного спілкування; виховувати толерантне ставлення до оточення, найкращі людські якості: співчуття, милосердя.
Обладнання: підручник , презентація до уроку, клубок ниток, кубик Блума, картки з малюнком квітки лотоса.
Тип уроку: урок-дослідження
Очікувані результати: учні називають художні та символічні образи твору, виявляють ключові риси героїв, моральні якості, коментують їх вчинки; висловлюють своє ставлення до проблем твору, філософського змісту новели, розмірковують над фіналом твору.
Хід уроку
І. Створення емоційного настрою на урок
1. Привітання зі святом весни
2. Вправа «Долоньки»
Простягніть, будь ласка, праву долоньку, на ній подаруйте свою старанність, наполегливість і творчість. Простягніть, будь ласка, ліву долоньку, на неї я вам дарую свою любов, повагу і знання. А тепер обміняймося подарунками, доторкнімося долонькою до долоньки.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжуємо вивчати літературу країни сонця, що сходить.
- Діти, про яку країну йдеться?
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «Японія»?
2. Асоціативний кущ «Японія – країна, де сходить сонце»
3. Перевірка домашнього завдання.
(Переказ новели)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо працювати над новелою японського прозаїка Акутагави «Павутинка». Спробуємо розкрити філософський зміст твору, охарактеризувати героїв новели і з’ясувати: у чому ж сенс людського буття і чому так важко робити вибір, коли стоїш на порозі випробування.
ІV. Робота над темою уроку
Наш урок-дослідження поділений на частини :
І- дослідження філософського змісту твору та його підтексту.
ІІ- аналіз художніх образів – Будди та Кандати
ІІІ- дослідження символічних образів природи новели.
Новела Рюноске Акутагави насичена глибокими філософськими роздумами про сенс життя, природу добра і зла, відповідальність людини за свої вчинки
За віровченням буддизму навіть грішник має шанс на порятунок, завжди є надія припинити страждання. Цей шанс - справжнє диво (дивний збіг обставин, подій, ситуацій), дарунок долі, який випадає раз на віку, але в житті грішника має бути бодай одна добра справа. Чи зуміє людина скористатися цим шансом і зробити правильний вибір? Це залежить лише від неї.
2. Колективна робота . Бесіда
- Зі скількох частин складається новела? Що в них зображено?
- Чи можна фізичні страждання вважати спокутою гріхів? (Цього замало. Людина має щиросердно розкаятися; своєю смиренністю та покорою довести це, усвідомити свій гріх і захотіти його спокутувати.)
- Чиїми очима ми спостерігаємо за стражданнями Кандати у пеклі? Чому саме з цих позицій автор показує муки запеклого грішника? (Очима Будди: «Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від початку до кінця стежив за цією сценою».)
- Лише один раз Кандата поглянув угору. Чи можна цю дію розцінювати як перший крок до спокути? (І так, і ні. Безперечно, погляд угору - це погляд, звернений до неба, у вічність. Можливо, це перше неусвідомлене прагнення до спокути, за якою - надія на порятунок. Але художня деталь «якось ненароком» свідчить скоріше про випадковість, неусвідомленість дій Кандати. І читач не вірить у зміни в Кандаті.)
- А хіба так буває, щоб людина тільки грішила? Які добрі справи є на рахунку Кандати? (Тільки одна: не задавив павучка у лісі, хоч уже приготувався це зробити. Є і пояснення цього вчинку самим Кандатою: «Ні, він хоч і маленький, а, що не кажи, живе створіння. Шкода вбивати його даремно».)
- Яке спасіння пропонує Будда Кандаті? (Павутинку райського павучка.)
- Чому саме павутинку, причому найтоншу? (Мабуть, аналогія з доброю справою Кандати, яка ще й єдина, або як соломинку в українському фольклорі: «Той, хто потопає, за соломинку хапається». Відтак, пропонується не просте спасіння, а надія на порятунок, віра в можливість спасіння і випробовування героя.)
- На що сподівався Будда, коли опустив Кандаті павутинку? (Що Кандата покається у своїх гріхах)
-То як ви гадаєте, чи можемо ми віднести цю новелу до філософської? У чому її філософський зміст?
якого жанру можна ще віднести текст? (Притча – є повчальний висновок.)
- Чи актуальна притча Акутагави сьогодні? Чому?
3. Ідейно-художній аналіз твору
Тема: зображення протистояння добра і зла; Будда дає шанс Кандаті вибратися з пекла.
Ідея: тільки добрі справи допоможуть досягти гармонії із собою, жити в добрі і злагоді зі світом.
Головна думка: кожен повинен відповідати за свої вчинки,завжди приходить час розплати.
4. Фізкультхвилинка «Вітер дме на тих»
- Вітер дме на тих, …:
5. Робота в групах. Дослідження образів символів та їх значення
Знайти значення символів; пояснити символи.
|
1. Павутина |
А) Священна квітка, пов’язана з буддизмом. Символізує вчення Будди, досконалість, мудрість, духовну чистоту, прагнення до моральної довершеності й просвітлення. |
|
2. Павук |
Б) початок і кінець усього сущого на землі, символ очищення душі й тіла, джерело життя. |
|
3.Вода, Озеро |
В) Великий Ткач, Творець світу, його центр; посередник між світами, простором і часом; символ мудрості; символ життя - пряде нитку Долі. |
|
4. Лотос |
Г) символ сходження, підйому (синонімічні поняття - гора, хрест, драбина, дерево, ліана); нитка Долі, якою Великий Ткач (павук) прив’язує людей до павутини життя (минуле - теперішнє - майбутнє); символ скороминущості життя і плинності часу; спіраль, що уособлює собою творіння і розвиток.
|
|
4. Будда |
|
|
5. Кандата |
|
|
6.Ранок |
|
V. Підсумки уроку
1. Кубик Блума
Назви героїв твору/ символічні образи/жанр твору/автора твору
Запропонуй інші назви новелі/ інший фінал/
Поясни, як Кандата потрапив у пекло/чому Кандата не зумів вибратися з пекла/чому Будда дав шанс Кандаті на порятунок/
Чому твір має таку назву/
Поділись своїм враженням від новели/ своїми роздумами щодо поведінки Кандати
2. Хмарка слів «Квітка людської душі»
На квітках лотоса зазначте , що робить людину кращою і наближує до досконалого життя.
3. Гра «Павутинка»
На що в своєму житті має орієнтуватися людина? (На моральні цінності: добро, любов, справедливість, милосердя, порядність…)
Учні утворюють коло. Один із гравців тримає клубок, називає моральну якість людини, яка є спасінням у земному житті, потім передає клубок іншому (при цьому гравець притримує нитку). Наступний учасник називає ще одну рису і передає клубок іншому гравцеві. Гра продовжується і утворюється своєрідна павутинка.
4. Слово вчителя
Сказав мудрець:
«Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!»
— Нехай саме ці рядки нехай стануть девізом вашого життя. Тоді і світ стане набагато добрішим! Дякую всім за хорошу роботу!
VІ. Домашнє завдання
Повторити вичений матеріал ( детективні історії Едгара Аллана По «Золотий жук», Артура Конан Дойла «Пістрява стрічка», повість-казку Екзюпері «Маленький принц», новелу Р. Акутагави «Павутинка»).
Підготуватися до контрольної роботи.