ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв'язки води з іншими об'єктами природи; виховувати бережливе ставлення до води, виховувати любов до природи.
блиця «Кругообіг води в природі»;відеофільм «Вода в природі. Властивості води».
Тема:Вода. Практична робота. Ознайомлення з властивостями води.
Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; виховувати бережливе ставлення до води, виховувати любов до природи.
Мета ранкової зустрічі: Виховання соціально активної особистості, яка здатна до максимального розкриття та реалізації власної індивідуальності. Виховувати любов до оточуючих та навколишнього середовища. Створювати позитивний настрій в класі.
Обладнання: набір для досліду (кубики льоду, тарілка, скляна посудина з водою), сюжетні картинки води, дощу, льоду, снігу, айсбергу, бурульки, роси, туману, троянди; підручник; таблиця «Кругообіг води в природі»;відеофільм «Вода в природі. Властивості води».
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
ІІ. Ранкове коло
1.Вітання
Гра «Доброго ранку, гарного дня»
Я промовлятиму слова, кого вони стосуються – помахають мені рукою.
-Доброго ранку, гарного дня всім дівчаткам.
- … всім хлопчикам.
- … тим, хто встиг уже посміхнутись.
- … тим, хто має гарний настрій.
- … тим, кому сумно.
- … тим, кому цікаво, що ми будемо робити.
2. Фенологічні спостереження
Вправа «Погода»
Вчитель. Щодня життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні:
– Який сьогодні день – ясний, хмарний, похмурий?
3. Загадка Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда,
Звичайна, підкажіть,.. (вода).
Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто відірвалась від неї.
Урок сьогодні у нас незвичайний,
Тому берімось до роботи негайно.
Щоб всі знання сьогодні мали -
Крапля казкова до нас завітала.
4.Обмін інформацією «Навіщо потрібна вода?»
Звучить музика, діти передають краплинку, коли музика закінчується, дитина в якої краплинка повідомляє – навіщо потрібна вода.
5. Куточок настрою.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Хто пригадає: який колір має вода, смак, запах?
Сьогодні краплинка хоче розповісти нам про властивості води.
На уроці ми дізнаємось:
що таке вода;
які властивості вона має.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Дослід 1.
― Подивіться на воду у пляшці. Яку вона має форму? А якщо воду налити у склянку. Чи змінила вода свою форму?
Висновок: вода легко змінює форму, набуває форму посудини.
Дослід 2.
― Понюхайте воду. Зробіть висновок. Додаю оцту. Понюхайте. Зробіть висновок.
― Опустіть олівці у склянки з водою. Чи видно олівець? Зробіть висновок.
― Візьміть у руку лінійку, олівець, воду без пляшечки. Вам вдалося взяти лінійку? Олівець? Воду? Чому не змогли взяти воду?
Висновок: вода без запаху, але може його набувати. Вона прозора. Вода текуча.
Розповідь учителя про три стани води.Сл. № 27
Відео про стани води
― Якщо відкрутити кран, що відбудеться?
― Якою є вода? (рідкою)
― Я помістила воду у холодильник.
― Як ви гадаєте, що сталося з водою?(демонструю дітям лід)
― Який лід на дотик? (холодний і твердий)
― Чи можемо сказати, що вода перебуває у твердому стані?
― Що треба зробити, щоб вода стала гарячою? (грію воду у чайнику)
― Що ви помітили над чайником?
― Я приставлю до пари дзеркальце. Що на ньому утворилось? (краплинки води)
― Чи можемо ми сказати, що пара ― це вода?
― Отже , вода може перебувати і в газоподібному стані.
Кожній групі загадка, відгадку – скласти з лего.
1. Мене частенько просять, ждуть,
А тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
(відгадки - малюнки прикріплюємо на дошці під відповідним станом води)
- Білим килимом все поле вкрило. (Сніг)
-Я — вода, і на воді плаваю. (Лід)
- Мов прозора біла хмара
над каструлею летить... (пара).
- Взимку у садах на вітах
Заіскрились білі квіти,
Хто цей диво-садівник,
Що зробив такий квітник? (Іній)
5.Робота в зошитах (вписати слова в хмаринки)
Дослід 3.
― Всипте у воду сіль. Розмішайте. Що відбулося з сіллю? Зробіть висновок.
― Всипте у воду цукор. Розмішайте. Що відбулося із цукром? Зробіть висновок.
― Додаю до води кілька крапель зеленки. Розмішую. Що відбулося?
Висновок: вода розчиняє сіль, цукор, сода, набуває забарвлення.
Дослід 4.
―В склянку з чистою водою покладіть крейду. Розмішайте ложечкою. Що відбулося з крейдою?
― Всипте пісок. Розмішайте ложечкою. Якою стала вода? Спостерігай далі. Що сталося з піском?
― В склянку з чистою водою додайте кілька крапель олії. Що помітили?
Висновок: пісок, крейда, олія не розчиняються у воді.
Запам’ятайте: речовини, які не розчиняються у воді, називаються нерозчинними.
V. Узагальнення і систематизація знаньСл. № 29
1. Відповіді на запитання
— Які властивості води ви знаєте?
• Є розчинником солі й цукру;
• не розчиняє річковий пісок;
• не має смаку;
• тече;
• набуває форми посудини;
• не має запаху;
• прозора;
• безбарвна;
• випаровується.
Дослід 5.
Чи будуть плавати в воді дощечка, яблуко, чашечка, м’ячик, гумова качечка?
Бесіда про бережливе ставлення до води
Порада –Закривай міцніше кран, щоб не витік океан.
-Якщо ти знаєш що треба економити чисту воду. Встань.
-Якщо ти не кидаєш в річку пляшок, каміння. Сплесни в долоні.
-Якщо ти не смітиш на березі річки. Тупни ногою.
-Якщо ти вважаєш, що кожен повинен піклуватися про природу. Простягни руки сусідам.
-Посміхніться один одному. Ми всі разом зможемо захистити природу для себе і для тих, хто житиме після нас.
VІ. Підсумок уроку. РефлексіяСл. № 31
Мені було цікаво …
– Назвіть поняття, які ви запам’ятали з теми уроку.
– Що ми дізналися про властивості води (проговорюємо з опорою на картинки на дошці)
– Чи потрібна вода на землі?
– Для чого потрібна вода?
– Що вас найбільше зацікавило на уроці?
Вчитель
Пам’ятаймо, діти, назавжди,
Неможливо жити без води.
Це життя колиска, це дощі,
Це роса і квітка на межі.
Це тумани, ріки і моря,
Джерело у спеку – це життя.
Це кришталь озер і джерела,
Це хмарки у небі, це село
У тополях й вербах над ставком.
Це криниця, квітка під вікном,
Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,
Це струмок у травах між дерев,
Зелень трав, веселки кольори,
Пам’ятайте, люди, назавжди.