Урок 88
Тема. Хто такі звірі?
Мета. Ознайомити учнів з основними істотними ознаками звірів; збагатити
знання новими відомостями про живлення звірів; розвивати вміння
аналізувати та узагальнювати; сприяти розвитку допитливості; виховувати
пізнавальний інтерес.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Сядьте зручно, посміхніться і на мене подивіться.
Зробимо в науку крок, починаємо урок.
Вправа «Погода».
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Тепло чи холодно надворі? -
Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
ІІ. Мотивація начальної діяльності.
-Пропоную сьогодні, діти, опинитися на природному острові нашого класу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- В мандрівку потрібно взяти все, що вивчали. Це може бути потрібним.
1 Вступна бесіда.
- Ми продовжуємо мандрівку «Світом живої природи». Декілька уроків ми вивчали тему «Тварини».
- Які групи тварин ми з вами вже вивчили?
- Закріпимо, як ви знаєте групи тварин.
1 Знайдіть зайвий малюнок. Метод «Прес».
а) бджола, метелик, синиця. - То ж яка загальна ознака всіх комах?
- Доведіть, що синиця – птах.
б) окунь, бабка, щука. - То ж яка загальна ознака об’єднує риб?
- Доведіть, що бабка – комаха.
в) сова, страус, заєць. - То ж яка загальна ознака об’єднує всіх птахів?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Яке ж питання стало перед нами?
(Познайомитися з групою, до якої відноситься заєць, собака, вовк, кінь. Дізнатися за якими ознаками ми зможемо визначити цю групу.)
- Сьогодні на уроці ви познайомитеся ще з однією групою тварин.
- Ну що ж, вирушаємо в путь.
V. Опрацювання нового матеріалу.
- Можливо, хтось із вас знає групу, до якої відносяться ці тварини?
- Ось нам і потрібно дізнатись:
хто ж такі звірі;
чим звірі відрізняються від інших тварин.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=vRtiXFCPKJk
https://www.youtube.com/watch?v=uI9NYohfW8E&t=17s
Звірі живляться по-різному. Тому серед звірів є рослиноїдні, хижі та всеїдні тварини.
Фізкультхвилинка
2 Робота в парах. Розгляд малюнків.
- Роздивіться зображення цих тварин на малюнках. Які частини тіла ви можете назвати? (Голова, шия, тулуб, лапи, хвіст).
- Ще раз уважно розгляньте зображення тварин. Що є спільною ознакою усіх звірів? (Тіло вкрите шерстю).
- Але не в усіх звірів тіло вкрите густою довгою шерстю. Наприклад, у китів і дельфінів її немає, а замість ніг у них – плавці.
3 Робота з підручником. (С.80).
- Хто є наземними звірями? Підземними? Водяними? Літаючими?
VІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.
- Хто є наземними звірями? Підземними? Водяними? Літаючими?
1. Хвилинка- цікавинка «Це тварини на урок завітали до діток».
Зозуля. Це неправда, що дикі тварини непотрібні. Я – зозуля, хоч і підкидаю свої яйця у гнізда іншим пташкам, не висиджую діток, але роблю одну дуже важливу справу – поїдаю волохату гусінь, найбільшого ворога садів.
Мурашка. А ми справжні трударі. Цілими днями стежимо за чистотою в лісі.
Вовк.
Невсипущий, хитрий, сірий, Голоднющий, ікла шкірю.
Між кущами походжаю, Пасовисько оглядаю.
Вовки у природі теж виступають санітарами. Ми полюємо на хворих та ослаблених тварин, так оздоровлюємо фауну.
Лисиця.
Що за шум? Що за ґвалт? Ми потрібні вам ще й як!
Я пухнасту шубу маю, Вам на одяг позичаю:
Шапки, шуби, коміри… Де б усе це ви взяли?
У тигрів не тільки смугаста шерсть, а й смугаста шкіра.
Зебра – біла з чорними смугами, а не навпаки.
Не дивлячись на горб, хребет у верблюда прямий.
Висновок.
Усі рослини та тварини вкрай потрібні для людини!
Робота у зошитах.
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Незакінчене речення».
- Тварини у яких 6 ніг.. (комахи).
- Тварини, тіло яких вкрито слизькою лускою... (риби).
- Тварини, тіло яких вкрито пір’ям (птахи).
- Тварини, тіло яких вкрито шерстю і вигодовують дитинчат молоком (звірі).
- Молодці! Наша подорож закінчується. Зберіть пазли із зображенням тварин
і заселимо наш природний острів звірами.