Урок "Досліджуємо роль прикметників у мовленні"

Про матеріал
Урок присвячений 21 лютого - Міжнародному дню рідної мови. Закріплює знання про прикметник як частину мови, його значення і роль у мовленні.
Перегляд файлу

Тема: Прикрашаю своє мовлення прикметниками.

Мета:

Формування предметних компетентностей:

 навчати учнів уживати прикметники у мовленні та у колективних навчальних вправах з удосконалення речень, текстів шляхом додавання прикметників до іменників; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до прекрасного;

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

соціальної: сприяти дотриманню культури спілкування з різними соціальними партнерами; навчатися продуктивно співпрацювати з учнями в парах, групах.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: картки, ілюстративний матеріал, презентація.

                                               Хід уроку

І. Вступна частина

                               Ось і все! Дзвенить дзвінок,

                                В гості йде до нас урок.

                               Сядьте зручно! Посміхніться

                                І на мене подивіться!

-- До нас сьогодні на урок завітала наша рідна мова. (Виставляється на дошку зображення українки у віночку, на якому написано «мова»)

-- А яка мова нам рідна?

1. Організація класу

2. Каліграфічна хвилинка

     21 лютого – Міжнародний день рідної мови.

а) повідомлення вчителя

     Свято було засновано 2000 року за ініціативою ЮНЕСКО, щоб показати, що саме унікальність мови відрізняє один народ від іншого на планеті Земля.

б) запис з’єднань у зошиті ( ют, іж, ої, ов)

в) списування речення

ІІ. Основна частина

  1. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні у нас цікава подорож в Країну рідної мови. Сьогодні ми систематизуємо і закріпимо знання про прикметник, дізнаємося про його роль у текстах

2. Актуалізація опорних знань

- Стратегія «Кубування»

Аналіз граней

* частина мови ( прикметник);

* що означає (ознака предметів);

* питання ( який?, яка?, яке?, які?);

* член речення (другорядний);

* у реченні пов’язаний з (іменниками);

* роль у мовленні ( прикрашає і уточнює мовлення).

- Стратегія «Асоціативний кущ»

* Підберіть прикметники до іменника «мова», поставте запитання, визначте число і рід.

*Складіть самостійно речення з одним із словосполучень і запишіть його, підкресліть  іменник і прикметник. Обміняйтесь зошитами і прочитайте речення один одного. Визначте, яке речення вам більше сподобалося ( робота в парах).

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо влучно добирати прикметники у тексті, зокрема в описах, розмірковувати над тим, з якою метою вони дібрані.

4. Узагальнення вивченого матеріалу

1) Виконання завдання 1. Колективна робота з картками.

Найкраще про рідну мову нам можуть розказати майстри слова – поети. Послухайте уривок з віршу Андрія Малишка « Буду я навчатись мови золотої»

                     Буду я навчатись мови золотої

                     У трави-веснянки, у гори крутої,

                     В потічка веселого, що постане річкою,

                     В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

- Чи всі слова вам зрозуміли?

Словникова робота: потічок – струмочок,

                                       постане – стане,

                                       пагінець – молода рослинка,

                                       смерічка – вічнозелене дерево з м’якою хвоєю. 

- Назвіть прикметники у тексті. Підкресліть їх хвилястою лінією.

- Визначте рід прикметників.

2) Виконання завдання 2. Робота в парах

-   Великий художник , винахідник і філософ Леонардо да Вінчі сказав: «Живопис – це поезія, яку бачать, а поезія – це живопис, який чують». Давайте подивимося, як за допомогою пензлів і фарб  художники відображають навколишній світ.

А) Робота з підручником с . 101, впр. 2.

-         Розгляньте картини Івана Айвазовського. Що намалював художник? Які кольори використав художник? (Теплі, холодні.) На якому б кораблі ви вирушили у подорож? Який корабель несе спокій, а який – страх?

  Б) Прочитайте текст впр.3. Стратегія «Читаю з позначками» («+» - знаю, «-» - не знаю.)

-         Як звали художника?

-         Де він проживав?

-         Що змальовував в своїх картинах?

-         Таких художників, які  малюють  море, називають  мариністами.

В) Хвилинка партнерства. (с.102, впр. 4)

- Якщо підставите слова у розповідь Гаджика, то дізнаєтесь, про яку картину йдеться.

-         Визначте тип тексту.

-         Доберіть до нього заголовок.

-Запишіть  відредагований текст. Підкресліть прикметники.

- Навіщо ми використовували прикметники?

- Усно замініть прикметники на протилежні за значенням. Яку картину отримали?

Диференційована робота за вибором учнів

*Виконати завдання самостійно.

*Виконати завдання за допомогою вчителя.

      - Взаємоперевірка

                             ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5. Творче застосування узагальнених знань, умінь і навичок

1)  Виконання завдання 3. Робота в групах

 Стратегія «Квест»

      На окремих кольорових аркушах записані слова прислів’їв і розвішані по класу. Кожна  група повинна зібрати слова певного кольору і скласти з них прислів’я. До підкресленого іменника підібрати три прикметники, визначити число і рід.

* Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.

* Хто мови своєї цурається, той сам себе стидається.

* Рідна мова  - не полова: її за вітром не розвієш.

2) Поетичний батл.

- Вам було завдання додому, самостійно скласти коротенький віршик про рідну мову. Зараз ми проведемо змагання на кращий вірш. Слухайте і голосуйте.

* Мову рідну я кохаю,

Нею завжди розмовляю,

*Каже мама, каже тато  --

Українську треба знати.

* Українську добре знаю,

В школі я її вивчаю.        Та ін.

6. Тестова перевірка знань.

-А зараз ми перевіримо, як ви засвоїли  тему «Прикметник»

                                  ТЕСТ»ПРИКМЕТНИК»

1) Як називаються слова красива, рідна, співуча?

     А) іменники.      Б) прикметники.     В) дієслова.

2) Що означають прикметники?

      А) назву предмета.     Б) ознаку предмета.    В) дію предмета.

3) На які питання відповідають прикметники?

     А) який?, яка?, яке?, які?     Б) хто? що?     В) що робить? що зробить?

4) Чи змінюються прикметники в однині за родами?

        А) так.       Б) ні.

5) Скільки родів має прикметник?

     А) 1.     Б) 2.      В) 3.

6) В якому роді прикметники мають закінчення –е, -є?

      А) в жіночому роді.      Б) в чоловічому роді.      В) в середньому роді.

7)  ) В якому роді прикметники мають закінчення –а, -я?

     А) в жіночому роді  .    Б) в чоловічому роді .     В) в середньому роді.

8) В якому роді прикметники мають закінчення –ий, -ій?

      А) в жіночому роді.      Б) в чоловічому роді.      В) в середньому роді.

9) Чи змінюються прикметники за родами у множині?

      А) так.       Б) ні.

10) Яким членом речення виступає прикметник?

      А) головним.       Б) другорядним.

11) У реченні прикметник зв’язаний з  …

     А) іменником .    Б) дієсловом.     В) числівником..

12) Який рід має прикметник солов’їна ?

       А) чоловічий рід .    Б) жіночий рід.      В) середній рід .

Самоперевірка.

  1.      Б, 2) Б, 3) А, 4) А, 5) В, 6) В, 7)А, 8) Б, 9) Б, 10) Б, 11) А, 12) Б.

   

ІІІ. Заключна частина

  1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

-         Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

-         Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

-         Чи справилися ваші очікування?

  1. Д/з. (за вибором учнів).

А) с. 102, впр.11 – списати текст, добираючи пропущені прикметники.

Б) Списати опис природи із художньої літератури, підкреслити прикметники.

 

 

 

docx
Додано
11 березня
Переглядів
129
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку