Урок-драматизація «Dragon Soup»

Про матеріал
Формувати лексичні навички і навички вимови; вдосконалювати навички читання і усного мовлення; розвивати логічне мислення; розвивати вміння аналізувати інформацію та визначати головні ідеї; виховувати цілеспрямованість та наполегливість у досягненні мети; почуття доброзичливості і позитивне ставлення до читання.
Перегляд файлу

 

Тема: Урок-драматизація «Dragon Soup»

Мета:  формувати лексичні навички і навички вимови; вдосконалювати навички читання і усного мовлення; розвивати логічне мислення; розвивати вміння аналізувати інформацію та визначати головні ідеї; виховувати цілеспрямованість та наполегливість у досягненні мети; почуття доброзичливості і позитивне ставлення до читання.

Обладнання: підручник, картки із завданнями, аудіо- додаток, костюми головних героїв.

Хід уроку.

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Today we’ll listen and dramatize a tale about a silly king and a smart young man. We’ll give the king advice and learn about our tastes in cooking

 II. Aудіювання.

    Listen to the tale one more time and do the tasks.

 

 1 . Find true (+) or false (-) sentences.

  1. The story is about a dragon and a princess.
  2. The story tells us about a king who liked food very much.
  3. The king had meals six times every day.
  4. The king usually ate sandwiches at four o’clock.
  5. The king usually had breakfast at nine o’clock in the morning.
  6. The king wanted to eat a dragon soup.
  7. The king said:” the one who tells me the most unusual recipe will be a royal cook.”
  8. People liked the king very much because he was very good.
  9. Klaus Dinkelspies had a recipe of a dragon soup.
  10. The soldiers brought the cage with the dragon into the kitchen.
  11. The dragon was a very good cook.
  12. Klaus Dinkelspies made a real dragon soup for the king.
  13. The dragon became an assistant of the royal cook.
  14. The king lighted fire in the stove every day.

 

2.  Do the matching in groups.

        an unusual          recipe

        a dragon             soup

        a large                lunch

        the king’s            castle

        a royal                 cook

        a real                  dragon

 

 3.  Group work. Make up a plan of a tale.

 

4. Writing. Вправа «Закінчіть речення»

T: Students, describe the main heroes using the patterns.

1) I think, Klaus is ………… . He has got…………….., …………….., ………………. He is……………..., ……………., and……………………. . I like him because…………………………………………………………………………

2) To my mind, the king is ……………………… ……………………… . He is …………………, ……………., ………………….. . The king has got………………… ………………. . He likes to ……………. .

3. In my opinion, dragon is ………………….. ……………………….. . He is …………….., …………………, ………………… . He is good at ……………………. .  I like him ……………..

 

4. Dramatization of a tale.  (Group projects)

 

C:\Users\Админ\Desktop\IMG-0745647914fea064e21de5650b38ba65-V.jpg

 

5.  Task “Guess the hero”

Split into two teams. Each team gets describing. You must guess “Is this a king, Klaus or a dragon?” The team that has the most correct answers, wins.

 

1. He was wearing a tall white cook’s hat and an apron. (dragon).

2. He was very fat. (king).

3. He’s got a recipe of a dragon soup. (Klaus).

4. He became a royal cook. (Klaus).

5. He wanted to make changes in every dish. (king).

6. He lighted his own stove. (dragon).

7. He wanted to fool the king. (Klaus).

8. There was a tear on his cheek. (dragon).

9. He was fond of food. (king).

10. He shot fire out of his nose. (dragon).

 

   

ІІІ. Заключна частина уроку.

  1. Підсумки уроку, виставлення оцінок учням.
  2. Домашнє завдання.