Тема. Спостереження за явищами природи навесні.
Мета : у ході спостережень виявляти характерні ознаки весни в живій і неживій природі; установлювати причинно-наслідкові зв’язки; учити самостійно висловлювати припущення, робити самостійні висновки після власних спостережень;
розвивати вміння зв’язно висловлювати свої думки , розширювати і впорядковувати пізнавальний досвід дитини, мислення,увагу;
виховувати любов до краси світу, бережливе ставлення до тварин, природи.
Обладнання: відео, ноутбук , фішки,ілюстрації птахів, рослин,весни.
Тип уроку: урок-екскурсія(заочна).
Очікувані результати: учні висловлюють аргументи , що до причини змін у живій природі навесні.
Хід уроку
І.Організація класу.
1.Привітання
2.Перевірка готовності до уроку
ІІ.Фенологічні спостереження
- Яка пора року ?
- Які зміни відбуваються в природі?
- Який місяць, число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Чи були опади сьогодні?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.Відгадування загадки
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
Та заквітчую гаї.
Відгадайте, хто вона,
Ця красуня чарівна? ( Весна.)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні у нас , діти, незвичайний урок. Ми з вами вирушимо на екскурсію до весняного лісу, але так як ми далеко від нього, то ця екскурсія буде заочною. А допоможе нам перенестися в ліс ваша уява. То чи готові вже вирушати?
- Під час екскурсії ваше завдання спостерігати за явищами природи навесні .
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
3.1.Бесіда.
-Пригадайте , діти, що таке явища природи? ( це зміни в природі)
- Ви повинні допомагати один одному, працювати разом над спільними завданнями.
3.2.Правила поводження уприроді
ІV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
1. Ознаки весни та весняні явища
Зійшли сніги, шумить вода,
Земля вже квіти викидає,
Буяє трава молода.
Все мертве оживає.
Коли, діти, це буває? (Навесні.)
2. Робота в парах
Завдання
- Дослідитиж, які зміни відбулися у неживій природі навесні, як вони зв’язані між собою. Описати сніг, довготу дня, температуру повітря, опади, грунт, водойми.
Завдання
Розглянути ілюстрації ,визначити назви рослин. У якому стані перебувають рослини з приходом весни.
Фізкультхвилинка
А) Гра « Літає – не літає »
Я буду називати різних птахів, інші предмети, а ви ті предмети, що літають, показуєте помахом рук. ( Горобчик, дерево, шпачок, травичка, дятел, квітка, зозуля, сонечко, синичка, кущик, пеньок, ластівка, хата, журавлі, небо, сорока, вода).
3.Презентація виконаних завдань
4.Перегляд відео « Які ознаки весни?»
https://www.youtube.com/watch?v=jKbKYTw_YcY
- Які зміни в природі відбулися з приходом весни ?
5.Бесіда про первоцвіти
- Які первоцвіти знаєте ?
- Де вони ростуть ?
А) Перегляд відео « Первоцвіти – перші посмішки весни»
Б) Виготовлення лет бука « Первоцвіти»
https://www.youtube.com/watch?v=bFg3FI9RiKk&t=3s
6.Перегляд відео « Птахи навесні »
https://www.youtube.com/watch?v=zsymqbF5nJg&t=4s
- Як поводяться птахи з приходом весни?
- А як живеться птахам взимку ?
7.Годування птахів
- Підемо на подвір’я і перевіримо наші годівнички.
- Що потрібно класти до годівничок ?
8.Прекмети весни
• Синиці заспівали на городі – весна на підході.
• Верба перша весну чує і назустріч їй брунькує.
• Весною не спи, сон на зиму відклади.
• Весною посієш – восени збереш.
• Весняний день не буває без пташиних пісень.
• Весна лінивих не любить.
• Весна сіє, літо жне, осінь калачі пече.
• Думай весною, як жити зимою.
V. Підсумкова рефлексія
1.Гра « Докажи словечко».
Весна
Що з весною настає? ( Сніг у полі розтає.)
А чому то так буває? ( Сонце його припікає.)
Що ж синіє на землі? ( Ніжні проліски малі.)
А що пнеться з під листа? ( То травичка виростає.)
А над полем що бринить? ( Любий жайворон дзвенить.)
К. Перелісна
Де ми були на екскурсії?
Які зміни в природі ви помітили?
Що нового ви дізналися на екскурсії?
2.Гра « Закінчи речення».
Мене найбільше здивувало те, що…
Незвичайне я помітила тоді, коли…
Я побачив (ла)…
Світ прекрасний навколо тебе
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки –
Нехай так буде завжди, вовіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
3.Оцінювання
VІ. Домашнє завдання
Підготувати відомості про лікувальні властивості первоцвітів.