Topic “It`s up to people. Environmental problems”(Все залежить від нас. Захист навколишнього середовища)
Навчальна мета: формувати навички монологічного мовлення за темою на рівні мікровисловлень з опорою на ключові слова.
Освітня мета: поглибити знання учнів про навколишнє середовище.
Розвиваюча мета: розвивати культуру інтелектуальної праці.
Виховна мета: виховувати необхідність у збереженні світу навколо нас.
Обладнання: підручник, робочий зошит,презентація,відео матеріал,картки с завданнями.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації навчального матеріалу.
Хід уроку
1.Організаційний момент.(Привітання та мета уроку)
-Good morning, boys and girls. I’m very glad to see you,Sit down,please.Answer my questions, please. How are you? And you? Well look at the blackboard, please and read the theme of our lesson.
2. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (повторення вивчених слів та перегляд презентації)
-Dear pupils,please lock at the word cards and let`s to read,repeat and translate these words.
Air pollution
Water pollution
Soil pollution
Noise pollution
Measures
Taxpayer
Crop
Then we will watch a presentation about environmental pollution and problems and do some tasks.(presentation-презентація)
Основна частина
3.Перевірка домашнього завдання
Composition about your landscape
4.Перегляд відео про захист навколишнього середовища
Перегляд відео про захист навколишнього середовища та виконання завдання після перегляду
a)Pre-watching video task
Match the words with their definitions
|
panned with all the necessary elements for preserving nature |
2.Fauna |
b) organism?s physical and biological surroundings |
3.Flora |
|
4.Garbage can |
|
5.Global warming |
e) animals or animal life |
6. Climate |
f) plants or plant life |
7. Atmosphere |
g) aspects of the weather such as temperature̦ rainfall ̦ light ̦ air movement |
8. Biosphere |
h) you can even kill with this dangerous thing |
9. Litter |
i) to continue to be alive after coming close to death |
10. Pollution |
j) to make dirty air̦ water̦ everything around us |
11. Smog |
k) rain polluted by chemical compounds that have been released into the atmosphere from factories |
|
|
b)Watching video
c)After-watching video task
Agree or disagree
1. Nature gives us the best things in life.
2. Living in the city is better than living in country.
3. There are many benefits in owning a car.
4. Environment has more effect on the individual than heredity.
5. Civilization brings happiness.
6. Civilization saves us from the cruelty of nature.
Заключна частина
5 .Complete the poem:
environment, pollution, protect, prohibit, rubbish (2), bin.
В мире множество проблем
Их нужно знать всем, всем
Мы на природе сделаем акцент
Окружающая среда по-английски - …….
Будем все проблемы знать на пять
На русском –………
Мусор - …….. , ведро –……..
Мы на месте не стоим.
Вместе весело идем
…… в центр переработки несем.
…….- загрязнение
Вызывает у нас волнение
Следует его запретить,
Что по-английски- ……….
6.Підбиття підсумків уроку.
Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок
7.Домашнє завдання