Урок Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король» Битва добра і зла

Про матеріал
Урок зарубіжної літератури в 5 класі на тему: "Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король» Битва добра і зла"
Перегляд файлу

5 клас зарубіжна література                                                                                              ___________________

Чорна О.О.                    

Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король». Битва добра і зла.

Мета:  вчити розуміти текст повісті-казки «Лускунчик і Мишачий король», переказувати зміст прочитаного, характеризувати образи, тлумачити фальшиві та справжні цінності, розуміти сенс понять добро і зло;  розвивати творчу уяву, навички зв’язного мовлення, спілкування, аналізу й систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати літературні, комунікативні компетентності; виховувати  людяність, доброту, милосердя, уміння співчувати.

Тип уроку: комбінований.

                                                                            В очікуванні дива роби добрі справи. Тоді і диво прийде до тебе

                                                                                           не з порожніми руками.  (Народна мудрість)

                                                           Хід уроку:

1. Організаційний момент.

       Підготовки класного приміщення і робочих місць учнів до уроку. Перевірки відсутніх та наявності чергових у класі.

                             Емоційний настрій до заняття


Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас всіх на урок,

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

Ми  помандруємо в світ чудовий,

Що гордо літературою звуть.

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь.


2. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

           Перевірка наявності виконання домашнього завдання.

                                Виконання тестових завдань

  1. До якого свята готувалися у будинку радника медицини на початку казки?

А. до Дня народження Фріца Б. до Дня народження Марі

В. до Різдва   Г. до Нового року

2. Який подарунок приніс дітям хрещений?

             А. Замок Б. ялинкову прикрасу В. цукерки Г. цуценя

3. Хто перший побачив Лускунчика? 

А. Фріц  Б. хрещений В. Мишачий Король Г. Марі

4. Кому батько доручив турбувався про Лускунчика? 

А. Луїзі Б. Фріцу В. Марі  Г. Штальбауму

5. Що сталося з Лускунчиком при лусканні твердих і великих горіхів, які давав йому Фріц?          А. поламав усі зуби  Б. з легкістю їх розлущував

      В. відпала нижня щелепа і випало 3 зуби Г. зламався

6. Що допомогло Марі врятувати Лускунчика від мишей?  

А. Черевичок  Б. сабля В. сир Г. віник

7. Яку казку розповів хрещений Марі? 

А. Мишачий король Б. Лускунчик В. Різдвяна казка Г. Казка про твердий горіх

8. Який горіх міг повернути вроду принцесі Пірліпат? 

А. Грецький  Б. Кракатук В. лісовий Г. чарівний

9. Яку нагороду отримав Лускунчик від королівської сім’ї?

А. подарували замок  Б. його вигнали В. дали скриню золота

Г. віддали принцесу йому в наречену

10. Що подарували Марі після перемоги над Мишачим Королем?

А. Каблучку  Б. іграшку В. горішок Г. 7 золотих корон

11. Корону якого замку отримала Марі?

 А. Марципанового  Б. Іграшкового В. Віндзорський Г. Віденського

12. Якою каретою забрав молодий Дроссельмеєр Марі в замок? 

А. Золотою  Б. червоною  В. швидкісною  Г. чарівною

                        Первинний рівень розуміння казки

- Розкажіть про свої враження від прочитання казки «Лускунчик і Мишачий король».

- Які епізоди вас зацікавили найбільше? Чим?

- Хто з персонажів викликав ваші симпатії? Які герої вам не сподобалися? Чому? Кого ви вважаєте головними героями казки?

- Які моменти видалися вам найдивовижнішими?

- Як ви думаєте, які важливі думки приховані за сюжетом казки про Лускунчика та Мишачого короля?

                                       Асоціативний кущ

                         Добро

                               Зло

Любов, щедрість, злагода, мир, щастя, радість, кохання, добробут, милосердя, щирість.

Нещастя, горе, голод, хвороба, війна, смерть, бідність, зброя, жорстокість, насилля.

                                      Поетична хвилинка

                                      Людині треба доброта


Людині треба для життя багато:
Душевний спокій, мир і доброта,
Їда, здоров’я і затишна хата,
Та усмішка приємна і проста.
І добре слово, друзі і підтримка,
Міцне здоров’я, а в душі — весна!
Та й радості душевної хвилинка,
І діток щира посмішка ясна.
В житті людини так багато треба!
Ну, а життя у кожного одне…
Тож хочеться і сонечка, і неба,
Бо ж вік короткий — і усе мине…
В житті нічого вічного немає,
Усе летить, біжить, кудись пливе…
Як доброта, мов зірка, в серці сяє,
Тоді людина гарно проживе.
Бо доброту й глухий умить почує,
Сліпий — побачить і німий — пойме…
Вона усіх і кожного врятує,
Над бідами і горем підійме.
Тож доброти ніколи не втрачайте,
Несіть у серці промінь доброти.
І в цьому світі, ніби сонце сяйте,
Тож легше буде по життю іти.


                                              Н. Красоткіна

3. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель: «Лускунчик і мишачий король» — класична казка, написана Гофманом. Історія обертається навколо дівчинки на ім’я Марі та її коханого Лускунчика, який оживає та допомагає їй перемогти злого Мишачого короля. У всій історії головною є тема боротьби добра і зла, оскільки Марі та Лускунчику доводиться долати різноманітні перешкоди та випробування, створені Мишачим королем та його армією мишей.

4 . Мотивація навчальної діяльності

- Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку.

                     Інтерактивна вправа "Мікрофон"

Починати свою відповідь, як завжди, можете словами:


  •          Цей урок навчить мене…
  •          Я очікую від цього уроку…
  •          Цей урок познайомить мене…

- На цьому уроці я хочу дізнатися


5.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Учитель: Протягом усієї історії сили добра і зла вступають у низку битв і конфліктів. Ця боротьба не тільки фізична, але й психологічна та емоційна. Марі та Лускунчик повинні не тільки перемогти Мишачого Короля та його армію мишей, але й подолати власні страхи та сумніви. 

                                                 Словникова робота

Головний конфлікт - основна суперечність між дійовими особами, яка призводить до боротьби між ними і до розвитку сюжету.

                                                   «Дерево рішень»

- Визначте головний конфлікт казки. Як він вирішується?

   (Головний конфлікт  боротьба добра зі злом. Злі сили (Мишачий король, Мишільда ) переможені великою силою добра й кохання, якому підвладне все на землі.)

- Які моральні проблеми вирішує автор?

   (Гофман порушує питання вірності в дружбі й коханні, уміння вірити в дива й творити їх добротою власної душі.)

Учитель. Казка "Лускунчик і Мишачий король" Ернста Теодора Амадея Гофмана наскрізь пронизана темою протистояння добра і зла. Ця тема розкривається через образи персонажів, сюжетні події та символічні образи.

                                          Робота з таблицею

          Персонажі:

 

 Добро:

Марі, Лускунчик, Дроссельмейер, фея цукерок, олов'яні солдатики, інші іграшки.

 Зло:

Мишачий король, миші.

         Сюжетні події:

 

Кульмінація: 

Битва між військом Лускунчика та армією Мишачого короля.

Перемога добра: 

Марі рятує Лускунчика, і він перемагає Мишачого короля.

   Символічні образи:

 

Різдво: 

Символ добра, надії, оновлення.

Чарівна країна Солодощів: 

Нагорода за добро, сміливість, вірність.

Миші: 

Символ темних сил, страху, небезпеки.

                                                    Фізкультхвилинка


Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться.

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте.

І за парти тихо сядьте.


6. Закріплення вивченого.

   Прослуховування запису музики П.Чайковського з балету «Лускунчик» («Бій з мишами»)

                             Бесіда на сприйняття почутого

  • Який настрій передається музикою?

(Тривожний.)

  • Як це вдалося відтворити композиторові?

( За допомогою звуків, що створюють духові та ударні інструменти.)

                                   Творче завдання

- Спробуйте словами «змалювати» бій та розповісти про нього від імені:

а) Лускунчика;    б) Марі;     в) Мишачого короля.

                                 Переказ тексту

- Розкажіть казку про міцний горішок, яку розповів дітям Дроссельмейєр.

                                        Бесіда

- Як ви оцінюєте вчинок Пирліпат?

   (Принцеса Пирліпат вчинила дуже зле й негідно. Адже вона знехтувала людиною, яка врятувала її. На добро вона відповіла злом.)

  • Яку таємницю відкрив Марі хрещений Дроссельмейєр?

( Він сказав, що тільки вона може врятувати Лускунчика. Марі має бути стійкою й вірною.)

  •  Як дівчинка виконала наказ хрещеного?

(Вона була саме такою, як він і казав. Марі змогла знайти шаблю для Лускунчика.)

  • Які найголовніші слова сказала Марі Лускунчикові?

(Вона сказала, що здатна на все, щоб його врятувати.)

  • Як закінчився бій з Мишачим королем?

(Лускунчик все-таки переміг його.)

  • Що сталося після перемоги Лускунчика?

( Він приніс Марі сім корон короля і запросив до своєї країни.)

  • Що побачила Марі у Ляльковому королівстві?

( Багато різних див: дивовижне озеро зі сріблясто-білими лебедями та діамантовими рибками, Марципановий замок тощо.)

                  Робота з узагальнюючою таблицею

Добро:

 Перемога над злом: Казка вчить, що добро завжди перемагає зло, якщо люди вірять у нього й борються за нього.

 Сміливість: Марі й Лускунчик сміливо й рішуче борються з Мишачим королем і його армією.

 Щедрість: Марі дарує Лускунчику свою любов і турботу, що допомагає йому звільнитися від чар.

Людяність:

 Співчуття: Марі співчуває Лускунчику, який зачарований у потворну ляльку.

 Дружба: Марі й Лускунчик стають справжніми друзями, які готові допомогти один одному.

 Вірність: Марі вірить у Лускунчика й ніколи не втрачає надії на його порятунок.

 Сила любові: Любов Марі до Лускунчика допомагає йому перемогти Мишачого короля й звільнитися від чар.

 Жертвенність: Марі готова ризикувати життям, щоб урятувати Лускунчика.

 Щасливе завершення: Завдяки любові й вірності Марі й Лускунчик знаходять щастя й одружуються.

Важливість цих ідей:

  • Ці ідеї роблять казку "Лускунчик і Мишачий король" більш емоційною й глибокою.
  • Допомагають розкрити глибинні сенси й ідеї твору.
  • Вчать юних читачів бути добрими, чесними, сміливими й вірити в любов.

 Скласти сенкан по варіантах до слів «диво», «добро», «дружба», «любов».

Учитель: У цій казці утверджуються ідеї добра, людяності. Ви маєте зрозуміти, що це казка про велику любов. Легко любити когось, хто гарний, багатий та успішний. Марі зуміла розгледіти в потворному обличчі Лускунчика благородне серце і сміливість протистояти злу. У кінці казки Лускунчик перетворився на звичайного хлопця — вродливого і порядного. Але Марі прийняла його з іншою зовнішністю і готова була любити таким, яким він був.  Красуня Пірліпат виявилася егоїсткою, бо лишила напризволяще хлопця, який її врятував ціною власної вроди. Марі була міцним горішком, а її любов – справжнім подвигом. Отже, казка Гофмана утверджує людську істину — добро, терпіння, турбота та чуйність, сила віри переможуть будь-яке зло

і зроблять людину щасливою!

7. Підсумок уроку.

                                                   Рефлексія


• сьогодні я дізнався...

 було цікаво....

 я зрозумів, що...

 я навчився...

 мене здивувало...

 мені захотілося... 


8.Оцінювання. Аргументація оцінок.


Всі ви, діти, молодці,

Гарно працювали!

І сьогодні за урок отримуєте бали

(Оцінювання)

Але дзвоник пролунав.

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати.

Тож закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую Вам, друзі.


9. Домашнє завдання. 

 Опрацювати матеріал підручника, намалювати малюнок, скласти кросворд або вікторину за змістом твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. «Лускунчик і Мишачий король». Битва добра і зла.

                                                           В очікуванні дива роби добрі справи. Тоді і диво прийде до тебе

                                                                                           не з порожніми руками.  (Народна мудрість)

                                Виконання тестових завдань

  1. До якого свята готувалися у будинку радника медицини на початку казки?

А. до Дня народження Фріца Б. до Дня народження Марі  В. до Різдва   Г. до Нового року

2. Який подарунок приніс дітям хрещений? А. Замок Б. ялинкову прикрасу В. цукерки Г. цуценя

3. Хто перший побачив Лускунчика?   А. Фріц  Б. хрещений В. Мишачий Король Г. Марі

4. Кому батько доручив турбувався про Лускунчика?  А. Луїзі Б. Фріцу В. Марі  Г. Штальбауму

5. Що сталося з Лускунчиком при лусканні твердих і великих горіхів, які давав йому Фріц?          А. поламав усі зуби  Б. з легкістю їх розлущував В. відпала нижня щелепа і випало 3 зуби

Г. зламався

6. Що допомогло Марі врятувати Лускунчика від мишей?  А. Черевичок  Б. сабля В. сир Г. віник

7. Яку казку розповів хрещений Марі? 

А. Мишачий король Б. Лускунчик В. Різдвяна казка Г. Казка про твердий горіх

Щелкунчик и мышиный король - сказка Гофмана. Читать с картинками8. Який горіх міг повернути вроду принцесі Пірліпат? 

А. Грецький  Б. Кракатук В. лісовий Г. чарівний

9. Яку нагороду отримав Лускунчик від королівської сім’ї?

А. подарували замок  Б. його вигнали В. дали скриню золота

Г. віддали принцесу йому в наречену

10. Що подарували Марі після перемоги над Мишачим Королем?

А. Каблучку  Б. іграшку В. горішок Г. 7 золотих корон

11. Корону якого замку отримала Марі?

        А. Марципанового  Б. Іграшкового В. Віндзорський Г. Віденського

12. Якою каретою забрав молодий Дроссельмеєр Марі в замок? 

А. Золотою  Б. червоною  В. швидкісною  Г. чарівною

                                       Асоціативний кущ

                         Добро

                               Зло

Любов…………..

Нещастя, ………………….

                                      Поетична хвилинка

                                      Людині треба доброта


Лускунчик (6) - PostArt CityЛюдині треба для життя багато:
Душевний спокій, мир і доброта,
Їда, здоров’я і затишна хата,
Та усмішка приємна і проста.
І добре слово, друзі і підтримка,
Міцне здоров’я, а в душі — весна!
Та й радості душевної хвилинка,
І діток щира посмішка ясна.
В житті людини так багато треба!
Ну, а життя у кожного одне…
Тож хочеться і сонечка, і неба,
   Бо ж вік короткий — і усе мине…
В житті нічого вічного немає,
Усе летить, біжить, кудись пливе…
Як доброта, мов зірка, в серці сяє,
Тоді людина гарно проживе.
Бо доброту й глухий умить почує,
Сліпий — побачить і німий — пойме…
Вона усіх і кожного врятує,
Над бідами і горем підійме.
Тож доброти ніколи не втрачайте,
Несіть у серці промінь доброти.
   І в цьому світі, ніби сонце сяйте,
   Тож легше буде по життю іти.


                                                     Н. Красоткіна

                                                 Словникова робота

Головний конфлікт - основна суперечність між дійовими особами, яка призводить до боротьби між ними і до розвитку сюжету.

                                                   «Дерево рішень»

- Визначте головний конфлікт казки. Як він вирішується?

- Які моральні проблеми вирішує автор?

                                          Робота з таблицею

          Персонажі:

 

 Добро:

Марі, ……………………………………

 Зло:

Мишачий король, …………………………….

         Сюжетні події:

 

Кульмінація: 

Битва між військом Лускунчика та армією Мишачого короля.

Перемога добра: 

Марі рятує Лускунчика, і він перемагає Мишачого короля.

   Символічні образи:

 

Різдво: 

Символ добра, надії, оновлення.

Чарівна країна Солодощів: 

Нагорода за добро, сміливість, вірність.

Миші: 

Символ темних сил, страху, небезпеки.

                                         Робота з узагальнюючою таблицею

Добро:

 Перемога над злом: Казка вчить, що добро завжди перемагає зло, якщо люди вірять у нього й борються за нього.

 Сміливість: Марі й Лускунчик сміливо й рішуче борються з Мишачим королем і його армією.

 Щедрість: Марі дарує Лускунчику свою любов і турботу, що допомагає йому звільнитися від чар.

Людяність:

 Співчуття: Марі співчуває Лускунчику, який зачарований у потворну ляльку.

 Дружба: Марі й Лускунчик стають справжніми друзями, які готові допомогти один одному.

 Вірність: Марі вірить у Лускунчика й ніколи не втрачає надії на його порятунок.

 Сила любові: Любов Марі до Лускунчика допомагає йому перемогти Мишачого короля й звільнитися від чар.

 Жертвенність: Марі готова ризикувати життям, щоб урятувати Лускунчика.

 Щасливе завершення: Завдяки любові й вірності Марі й Лускунчик знаходять щастя й одружуються.

Важливість цих ідей:

  • Ці ідеї роблять казку "Лускунчик і Мишачий король" більш емоційною й глибокою.
  • Допомагають розкрити глибинні сенси й ідеї твору.
  • Вчать юних читачів бути добрими, чесними, сміливими й вірити в любов.

 Скласти сенкан по варіантах до слів «диво», «добро», «дружба», «любов».


     Домашнє завдання. 

 Опрацювати матеріал підручника, намалювати малюнок, скласти кросворд або вікторину за змістом твору.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
1 березня 2025
Переглядів
2955
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку