ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Клас 6-A Дата ______________
Тема: Визначні місця Лондона
Тематика ситуативного спілкування: Цікаві місця в Лондоні / Places of interest in London
Мета уроку:
активізувати та закріпити вживання лексичного матеріалу в мовленні учнів;
поглибити знання учнів про визначні місця Лондона; практикувати у вмінні сприймати на слух тексти, давати відповіді на запитання, з метою отримання детальної інформації;
розвивати вміння сприймати інформацію на слух та виконання післятекстових завдань; розвивати творчу увагу; розвивати готовність учнів до участі в іншомовному мовленні, до подальшої самоосвіти в оволодінні іноземною мовою; виховувати почуття поваги до пам’яток культури в пізнанні світової культури; культуру спілкування і колективної співпраці; толерантність, активність, доброзичливість.
Очікувані результати на кінець уроку:
Тип уроку: урок розвитку умінь та навичок
Обладнання уроку: підручник (A. Nesvit “English” 6), роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, відеоматеріал, медіапрезентація.
ХІД УРОКУ
Етап, прийом навчання |
Зміст уроку |
Примітка |
Етап 1. Організація класу і бесіда з учнями Прийом: вітання та бесіда з учнями (введення в іншомовну атмосферу) |
T: Good afternoon, children. I’m glad to see you. How are you? How do you feel today? Who is absent today? -Do you like to travel? - Why do people travel? - What means of travelling do you know? - What is the fastest (the cheapest, the most expensive, the most comfortable) kind of travelling? - If you have a chance to travel to Great Britain what would you like to travel by?
-Morning meetings (with helping stars). |
|
Етап 2. Повідомлення цілей уроку Прийом: активне слухання
|
T: Today we’ll continue learning the topic “London” and you’ll have a possibility to take a tour of London and look at the most famous places of interest in London. Subtopic: “Places of interest in London” Learning outcomes: by the end of the lesson you will be able to speak about the capital of the United Kingdom; to listen to and understand some information about London; to find necessary information and work with it. |
|
Етап 3. Фонетична зарядка Прийом: розучування скоромовки |
T: Listen to the sounds and repeat. [θ] [ð] third the month this Elizabeth Thursday Birthday T: Let’s read a tongue-twister. “Elizabeth’s birthday is on the third Thursday of this month” |
|
Етап 4. Актуалізація опорних знань Прийом : завдання на поєднання
|
Speaking. What do you know about London? What places of interest do you know in London? T.: Well, let’s remember the famous places in London. You have to unscramble words. Write down today’s date and work in your copybooks.
Rapk, Beyba, Edralcath, Werto, Trome, Aresqu, Mlunco, Ribdge, Seumum. T.:Now it’s time to check your answers: Park, Abbey, Cathedral, Tower, Metro, Square, Column, Bridge, Museum T.: Now you need match word-combinations. 1.the National a)Parliament 2. the Houses of b)Museum 3. Westminster c)Square 4. the British d)Gallery 5. Trafalgar e)Palace 6. St. Paul’s f)Abbey 7. Buckingham g)Cathedral
T.: Let’s check. Please, make sentences with this word-combinations. (Homework !!!) |
|
Етап 5. Перевірка домашнього завдання. Прийом : індивідуальне завдання |
T: Your homework was to revise the vocabulary and the information on the sights of London. We’ll check it during the lesson.
|
|
Етап 6. Передтекстовий етап Прийом : Гра на передбачення
|
T: Let’s play a game “I agree…I don’t agree…”. Read and tell what statements are True and Wrong.
“Guessing game” T.: Now we’II work with puzzles, but it will be unusual puzzles – “Hexagonal Learning”.When you finish you will read the texst and another groups need guess what about it.
|
|
Етап 7. Фізкультхвилинка |
T: Let’s do some physical exercises. I’ll name some sightseeing. Your task stand up - if this place in London and if this place isn’t in London – you needn’t stand up.Big Ben, Tower Bridge, St. Sophia’s Cathedral, St. Paul’s Cathedral, Sviato-Voskresenska Church, the Buckingham Palace, Westminster Abbey, Red Square, the Globe Theatre, the Houses of Parliament, the London Eye, the Statue of Freedom, Trafalgar Square. |
|
Етап 8. Аудіювання Прийом 1: активне слухання з метою одержання інформації (2 рази)
|
T: Children, now you are going to see a video and after that you’ll do some tasks. Be attentive, please. (watching video Top 10 attractions in London).
|
|
Етап 9. Післятекстовий етап (контроль розуміння прослуханої інформації)
Прийом : завдання на встановлення відповідностей
|
T: Work in groups of 4-5 people. You have cards with pictures and numbers you should put them in the logical order like you saw in video from 10 – 1. Key: 10 - St. Paul’s Cathedral 9 - Trafalgar Square 8 – Double Decker Bus 7 – Thames River Cruise 6 – Covent Garden 5 – Tower of London 4 – London Bridge 3 – Houses of Parliament (Westminster Abbey) 2 - Buckingham Palace 1 – London Eye
|
|
Етап 12. Підбиття підсумків уроку та оцінювання Прийом: заповнення форми зворотного зв’язку |
T.: What place of interest am I describing?
T: Our lesson is coming to the end. Let’s have a look at our learning outcomes. Finally, complete the feedback. |
|
Етап 13. Домашнє завдання |
Т.: Now open your diaries and write down your homework for tomorrow - to make projects about famous places of London. |
|