Розробка уроку "Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія лугів з кислотними оксидами, кислотами, солями" допоможе учителю провести урок та лабораторний дослід №2.
Тема уроку: Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія лугів з кислотними оксидами, кислотами, солями.
Мета уроку: ознайомити учнів з фізичними властивостями основ; закріпити знання про класифікації основ на розчинні і не розчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; дослідити дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій; виховувати толерантне ставлення учнів у процесі групової роботи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок-дослідження.
Обладнання: періодична система хімічних елементів; таблиця розчинності; комп’ютер; роздатковий матеріал; набір реактивів.
Епіграф уроку:
«Зібратися разом – це початок,
триматися разом – це прогрес,
працювати разом – це успіх.»
Генрі Форд
Хід уроку
І Етап організації навчальної діяльності.
* Психологічна хвилинка.
Вчитель:
- Прошу вашої уваги! На дошці – три личка- смайлика.
- Прислухайтеся до своїх відчуттів.
- Як настрій?
- Підніміть малюнок, який відповідає вашому настрою.
- Добре, більша частина учнів налаштована на роботу. Спробуємо провести урок так, щоб до кінця уроку у всіх учнів настрій був ось таким.
- Епіграфом нашого уроку є слова Генрі Форда. (зачитування епіграфа)
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
- Пропоную вам уявити, що наша школа – це науково-дослідний інститут, а кабінет в якому ми працюємо – лабораторія, в якій працюють різні відділи:
* відділ фізичної хімії
* відділ аналітичної хімії
* відділ інспекторів БЖ
« Зробимо усе, що можемо, застосуємо те, що знаємо, знаходячись там, де ми є».
Щоб розпочати роботу лабораторії давайте ознайомимося з
Правилами поведінки у хімічній лабораторії.
Бути:
(додаток 1)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
Cr(OH)2 - хром (ІІ) гідроксид.
КОН - калій гідроксид, або їдкий натр.
NaOH - натрій гідроксид, або їдкий натр.
Мq(ОН)2 – магній гідроксид.
Fe(OH)3 – ферум (ІІІ) гідроксид.
IV. Вивчення нового матеріалу
Зараз за допомогою таблиці «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук» припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.
|
Основний оксид |
Кислота |
Основа |
Сіль |
Кислотний оксид |
+ |
|
+ |
|
Кислота |
+ |
|
+ |
+ |
Основа |
|
+ |
|
|
Сіль |
|
+ |
|
|
1) Взаємодія з кислотами;
2) Взаємодія з кислотними оксидами;
додаємо:
3) Взаємодія з солями.
(учні самостійно формулюють мету, вчитель доповнює.)
Інструктаж з БЖ: Інструкція № 7
Виконання лабораторного досліду №2 «Дія лугів на індикатори»
За допомогою віртуальної хімічної лабораторії ми переглянемо дію лугів на індикатори.
(Висновок: у розчинах лугів метил оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус синього забарвлення, фенолфталеїн малинового. Отже, розчини лугів можна визначити за допомогою індикаторів.)
Демонстрація: Взаємодія лугів з кислотами
Як називається ця реакція? (Нейтралізації)
Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася (Індикатор).
NaOH + HCl= NaCl + H2O
Cu(OH)2 + HCl = CuCl + H2O
Що утворюється в результаті реакції?
Демонстрація: Взаємодія лугів з солями
Які ознаки спостерігаємо? (утворення осаду)
FeSO4 + NaOH = Fe(OH)3 + Na2SO4
Демонстрація:Взаємодія лугів з кислотними оксидами
Яку ознаку реакції спостерігаємо?
Укажіть тип реакції?
КОН + Р2О5 = 2К3РО4 + 3Н2О
Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практично.
- На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук.
IV. Релаксація
V. Закріпленя вивченого матеріалу
1. Здійснити перетворення:
СаО Са(ОН)2 СаSO4 H2SO4 SO4
CaO + H2O = Ca(OH)2
Ca(OH)2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O
SO3 + H2O = H2SO4
H2SO4 + Са(ОН)2 = СаSO4 + H2O
VІ. Рефлексія(Слайд№12)
- Ви потрудилися славно. Як ваш настрій ?
VІІ. Домашнє завдання
Уявіть себе ведучим телегри «Що?Де? Коли?
Тема гри вам відома: «Фізичні властивості лугів».
Вам необхідно скласти запитання.
Додаток 1
«Третій зайвий»
Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходиться?
І отримаєте закодоване слово.
I гр.
1. а) Аl(OH)3; б) Cr(OH)2; o) AlCl3;
2. в) Mg(OH)2; c) CO2; г) КОН;
3. г) NaOH; н) Н2SO4; д) Cu(OH)2;
4. о) Fe2O3; д) Fe(OH)3; і) Zn(OH)2;
5. м) ZiOH; в) SO2; д) Ca(OH)2;
6. и) CuO; к) AgOH; з) Ba(OH)2.
«Третій зайвий»
Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходиться?
І отримаєте закодоване слово.
II гр.
1. д) NaOH; о) H2SO4; і) KOH;
2. в) ZiOH; а) Ag(OH); с) HF;
3. н) HI; м) KOH; к) Fe(OH)3;
4. г) Ba(OH)2; о) NaCl; и) NaOH;
5. в) Na2O5; л) Cu(OH)2; д) Al(OH)3;
6. а) Zn(OH)2; и) HCl; м) Fe(OH)3
«Третій зайвий»
Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходится?
І отримаєте закодоване слово.
III гр.
1. а) ZiOH; в) KOH; о) H3PO4;
2. д) Cu(OH)2; з) Fe(OH)3; c) P2O5;
3. e) NaOH; н) H2O; г) Al(OH)3;
4. з) PbOH; д) KOH; о) HI;
5. в) MgSO4; к) NaOH; и) Mg(OH)2;
6. и) NO3; д) Cr(OH)2; у) Ba(OH)2.
«Третій зайвий»
Знайти третього зайвого і літеру під якою він заходится?
І отримаєте закодоване слово.
IV гр.
1. o) HBr; а) KOH; д) Cu(OH)2;
2. д) Ca(OH)2; c) CuCl2; з) NaOH;
3. н) K2CO3; в) KOH; і) Al(OH)3;
4. к) Fe(OH)3; о) ZiCl; м) Cr(OH)2;
5. р) KOH; п) NaOH; в) HgS;
6. и) NaCO3; л) Ca(OH)2; є) NaOH.
Додаток 2
Які фізичні властивості характерні для всіх основ що ви дослідили?
Де можна знайти інформацію про розчинність основ?
Назва основи
|
Колір |
Запах |
Розчинність |
Агрегатний стан |
Са(ОН)2 |
|
|
|
|
NaOH |
|
|
|
|
Fe(OH)3 |
|
|
|
|
Cu(OH)2 |
|
|
|
|