Урок, Food and Festivities. Eating Out.

Про матеріал
Метою уроку є розвиток навичок аудіювання, читання та говоріння на основі сучасних матеріалів з інтернет-джерел та британських видань.
Перегляд файлу

Конспект уроку англійської мови в 6 класі

Tема уроку: Food and Festivities. Eating Out?

Цілі уроку:

Практична: Активізувати лексику по темі «Їжа», розвивати навички читання, письма та аудіювання, навчити учнів висловлювати свої думки стосовно інформації, одержаної з тексту.

Освітня: Розширити знання учнів про способи приготування їжі на кухонне приладдя.

Розвиваюча: Розвивати культуру мовлення учнів, пам'ять, критичне мислення та увагу.

Виховна: Виховувати навички здорового харчування.

Обладнання уроку: Підручник, мультимедійний комплекс.

Хід уроку

  1. Початок уроку. Організація класу. Повідомлення теми уроку.

Прийом: Бесіда з учнями.

Teacher: Hello kids! How are you today?

Fantastic! So, so! I am exhausted. Etc.

I am just perfect. I am eating out with my best friend tonight in the coolest restaurant in our town. I am sure we will have a great dinner as there are lots of delicious dishes on the menu.

Tell, please, do you always have your meals at home? When we have dinner somewhere in a café or restaurant we eat out. How often do you eat out? Would you prefer to eat out at least once a week? Are there any special places in our town where you would like to eat out?

Teacher: OK. So today we`ll listen to a dialogue ‘In a Restaurant’, find out about popular places to eat out in Britain, practice in speaking and writing.

  1. Аудіювання

Прийом 1: виконання вправи на сполучення


Teacher: Look at the task 1 on your worksheets and do the matching exercise.

 

 

 

 

 

fruit salad        cheeseburger     vegetables     cheese and biscuits    ice cream  pasta

 

chips         roast chicken      sausages      tomato soup      omelet      grilled fish

 

Прийом 2: робота з меню ресторану

Teacher: Look at the restaurant menu and say what food and drinks customers can order there.

For starters you can order/have….

 

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/sites/teens/files/null/copy_of_menu_a2_v3_0.jpg

Прийом 3: активне слухання діалогу

(https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening/elementary-a2-listening/eating-out)

 Waiter: Hello

Jamie: Hi. A table for two, please.

Waiter: Of course. Over here, please. Here’s the menu.

Sally: Thank you.

(pause)

Waiter: Are you ready to order?

Sally: Yes, we are.

Waiter: What would you like for your starter?

Jamie: I’d like French onion soup, please.

Sally: And I’ll have a tomato salad, please.

Waiter: And for your main course?

Jamie: Mmm, I’m not sure. I don’t know whether to have the steak or Thai chicken.

Sally: Oh, I’d like the Thai chicken and rice, please.

Jamie: OK, me too.

Waiter: So that’s two Thai chicken and rice. What would you like to drink?

Jamie: I’ll have a fresh orange juice and ...

Sally: I’d like some mineral water, please.

Waiter: OK, thank you.

Прийом 4: виконання вправи true/false

Teacher: Mark the sentences true or false

  1. The customers want two tables.
  2. The man orders tomato soup for the starter.
  3. The woman wants to start with tomato salad.
  4. The man is not sure whether to take the stake or sausages.
  5. The customers order rice and the Thai chicken for the main course.
  6. Both customers order cold drinks.
  7. The man wants to drink apple juice.
  8. The woman orders mineral water.
    1. Розігрування діалогів

Прийом 1: складання діалогів за зразком  прослуханого на основі меню

Teacher: Imagine you are in the Boat restaurant. Using their menu make up dialogues. The waiter should ask about starter, main course, dessert and drinks.

 

 

  1. Читання.

Прийом 1: активне слухання інструкції вчителя

Teacher: Are there special places in our town to eat out? How often would you like to eat out? Now you will read four short texts about popular British places to eat out.

Прийом 2: введення незнайомих слів із тексту

Teacher: Pay attention to some words you`ll come across while reading.

affordable - доступний

greasy - жирний

heartyситний, розкішний

at cheap pricesnot expensive

trucker – the driver of a truck

to set sb up for sth – відновлювати сили

‘ploughman`s lunch’селянський ланч

be similar to sthбути подібним до

chutney’ - чатні (індійська приправа)

codтріска

be wrapped in sthбути загорнутим у щось

a treatпригощання, насолода

to runкерувати

cuisineкухня

scientific methodsнаукові методи

weird - strange

snail - равлик

Прийом 3: читання текстів

Teacher: Read the text about ‘Greasy spoon’ cafes and answer the questions

What food can you get in these cafes? What about the cost? Who are these café popular with and why?

Pub lunch

What kind of lunch do many British pubs offer?

What does this lunch consist of?

Is it expensive?

A fish and chip shop

What kind of fish is in this dish, how is it prepared and what is it served with?

Does this dish usually comes on a plate?

Where do people eat it? How often?

Dining in style

What`s the name and location of the restaurant? Why is it so unique? What are the example of weird dishes served there? Is it easy to book a table in this restaurant?

Прийом 4: виконання тесту по тексту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image1.jpeg 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image2.jpegC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image2.jpeg 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image2.jpeg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image1.jpeg 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\media\image2.jpeg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 5: складання неправдивих тверджень по тексту

Teacher: Make up three false statements based on the information in the text and read them out o your classmates. They correct the statement, as in the example:

A: The food in ‘greasy spoon’ cafes is boiled.

B: Wrong. The food there is fried.

  1. Створення постера

Now we will try to make advertising posters for your cafes or restaurants. You will be split in three groups and each group will receive a set of pictures and a model of advertisement. Make a perfect ad for your restaurant or café and present it to the class.

Model: A (name of a café/restaurant) is very popular among (age group of people). It`s the best place to get (names of dishes). You can order (names of drinks). You can enjoy (name of activity) here. The restaurant/café offers (characteristics of the food) at (prices).

(A Sweet Tooth café is very popular among children. It`s the best place to get fruit salads, cakes, ice cream, biscuits. You can order fresh juice, Coke or Pepsi. You can enjoy watching cartoons and playing games here. The café offers healthy, delicious and various food at low prices.)  

  1. Пояснення домашнього завдання

Прийом: активне слухання інструкцій вчителя. Запис домашнього завдання в щоденники.

Teacher: At home, please, do some research to find out about one of the best cafes or restaurants in your town. Tell the name, type of food, dishes, prices, who it is popular with. Present your information to the class.

  1. Підведення підсумків уроку

Teacher: Friends, our lesson is coming to an end. Thanks for your work. 

 (Teacher evaluates some pupils` work and gives them marks)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\BIS.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\truffle-cake-half-kg_1.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\strawberry-ice-cream-glass-bowl-4361063.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\1371585540164.jpegC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\61a7e11f7ddd9203167156c5ec9639fc.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\nintchdbpict000216583905.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\xJuicing-vs-Blending--866x507.jpg.pagespeed.ic._Y13eG1_Wi.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\1457ea17f9928bc.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\78365235.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\wingers-sticky-finger-salad.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\pizza_trad_pepperonibeef.png 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\impossible-burgers.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\pencar-seafood-grill.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\chop_meat_dish_vegetables_78228_2048x1152.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\chicken-and-mushroom-soup-recipe-RecipeMain-Chinese-Recipes-For-All.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Greek-Salad-with-Garlic-Lemon-Vinaigrette-1.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Desserts-Catering-320x360.jpgC:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\cilia_tee_schwarzer_tee.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\wine-today-160817-tease_eac93a174eae9b187d1708af06f09f5d.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\image-20160615-14016-njqw65.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Model: A (name of a café/restaurant) is very popular among (age group of people). It`s the best place to get (names of dishes). You can order (names of drinks). You can enjoy (name of activity) here. The restaurant/café offers (characteristics of the food) at (prices).

 

 

Model: A (name of a café/restaurant) is very popular among (age group of people). It`s the best place to get (names of dishes). You can order (names of drinks). You can enjoy (name of activity) here. The restaurant/café offers (characteristics of the food) at (prices).

 

 

Model: A (name of a café/restaurant) is very popular among (age group of people). It`s the best place to get (names of dishes). You can order (names of drinks). You can enjoy (name of activity) here. The restaurant/café offers (characteristics of the food) at (prices).

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 січня 2020
Переглядів
1212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку