Урок "Французьке суспільство наприкінці XVІІІ століття. Доба Просвітництва"

Про матеріал
Велика Французька революція стала "історичним Рубіконом" в житті європейських народів. Вона ліквідувала рештки феодально-кріпосницьких пережитків, сформувала ідеї Гуманізму, що втілились в словах "Свобода, рівність і братство"
Перегляд файлу

Тема: Французьке суспільство наприкінці XVІІІ століття. Доба Просвітництва.

Мета: з’ясувати соціально-економічний та політичний розвиток Франції наприкінці  XVІІІ століття; Визначити причини Французької революції, провідні ідеї французького Просвітництва; розвивати вміння встановлювати хронологічну послідовність подій; виховувати позитивні моральні якості.

Поняття: «духівництво», «дворянство», «Просвітнецтво»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Структура уроку

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності
  3. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
  4. Вивчення нового матеріалу

І. Політична влада. Соціальний стан суспільства

ІІ. Просвітництво.

ІІІ. Французька революція.

  1. Закріплення нових знань.
  2. Підсумок уроку
  3. Домашнє завдання

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності

Велика Французька революція стала «історичним Рубіконом»  в житті європейських народів. Вона ліквідувала рештки феодально-кріпосницьких пережитків, сформувала ідеї гуманізму, що втілились в словах «Свобода, рівність і братство».

  1. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Що таке індустріальне суспільство?

Що таке монополії?

  1. Вивчення нового матеріалу

І. Політична влада. Соціальний стан суспільства

У XVІІІ столітті французькі королі мали абсолютну (необмежену) владу. «Держава – це я» - сказав Людовік XІV (1638 – 1715 рр) Людовік XV (1710 – 1774 рр.) – «Тільки в моїй особі перебуває королівська влада». Людовік XVІ – «Це законно бо я це хочу».

Главою уряду у Франції був король. Саме до нього кожен з міністрів приходив з доповіддю, лише король ухвалював рішення. Посади при дворі купувалися та продавалися або передавалися у спадок, міста втратили своє самоврядування.

Існувало три стани суспільства:

І стан - Духівництво (архієпископи, єпископи);

ІІ стан - Дворянство – була верхівка державного апарату, всі органи державного управління;

Взагалі ці два стани були власниками. Володіли 1/3 всієї землі; млини, хлібопекарні, мисливські угіддя, захоплення громадської землі, судова влада. Були звільненні від податків.

ІІІ стан – великі та дрібні підприємці, селяни, наймані робітники. Повна відсутність політичних прав. Сплачували всі податки, забезпечували два перші стани.

Селяни платили такі податки:

  • Грошовий податок за користування землею;
  • Натуральний податок ¼ - 1/5 від урожаю  та приплоду худоби;
  • Дорожні, ярмаркові, мостові мита;
  • Подимна подать;
  • Десятинна церкві;
  • Габель – податок на сіль.

ІІ. Просвітництво

Задовго до революції феодальний лад критикували передові мислителі, які виступали за рівність і справедливість, таких людей називали – Просвітителями.

Робота над поняттям

Просвітництво – ідейна течія кінця XVІІ – XVІІІ століття, заснована на переконанні у вирішальній ролі розуму й науки у пізнанні природного порядку.

Самостійна робота з підручником (заповнення таблиці)

Просвітники

Погляди

На державний устрій

На права людини

На релігію

Шарль Монтесьє (1689 – 1755)

 

 

 

Вольтер

(1694 – 1778)

 

 

 

Жан-Жак Руссо (1712 – 1778)

 

 

 

Денні Дідро 

(1713 – 1784)

 

 

 

 

Проміжне закріплення

Результат Просвітництва

  • Поширення «освіченого абсолютизму» використання монархами ідей просвітників для проведення реформ;
  • Поширення початкової освіти; відкриття академії наук, бібліотек, музеїв; послаблення впливу католицької церкви, зміцнення абсолютної влади.

ІІІ. Французька революція.

Причини Французької революції

  • Система громадянської нерівності та станових привілеїв;
  • Гальмування розвитку торгівлі, промисловості, сільського господарства;
  • Економічна криза кінця XVІІІ століття (неврожай);
  • Нездатність державної влади розв’язати нагальні проблеми.

Етапи Французької революції:

  • І. Початок революції (14 липня 1789 – 18 серпня 1792 рр.)
  • Травень 1789 – скликання Генеральних штатів для ухвалення нових податків;
  • Представники третього стану відкинули становий принцип голосування, створення Національних зборів;
  • 17 липня 1789 р. парижани захопили в’язницю Бастилії;
  • 4 серпня 1789 р. – Поземельні платежі підлягали відкупу;
  • 26 серпня 1789 р. прийнято Декларацію прав людини і громадянина;
  • Скасовано внутрішні митні збори та цехи;
  • Запроваджена єдина система оподаткування;
  • Церковні землі оголошенні національним майном;
  • 1791 р. прийнято Конституцію, що затвердила конституційну монархію у Франції та парламент – Законодавчі збори.
  • Популярні політичні клуби – Якобінців,  та Клуб Кордельєрів.

Результат

  • Ліквідовані основні залишки феодальної системи;
  • Відкрито шлях прискореному капіталістичному розвитку Франції;
  • наростання політичної боротьби.
  1. Закріплення нових знань.

Що таке Просвітництво?

Назвіть погляди просвітителів.

Назвіть етапи Французької революції.

  1. Підсумок уроку

У другій половині XVІІІ століття Франція була однією з наймогутніших держав в Європі, але феодально-абсолютистський лад стримував її розвиток.

  1. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника.

 

docx
До підручника
Всесвітня історія 9 клас (Гісем О.В., Мартинюк О.О.)
Додано
16 листопада 2019
Переглядів
3229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку