Тема: Г.Х.Андерсен “ Гидке каченя ”
Мета: Ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря, допомогти дітям усвідомити складний шлях пізнання себе і навколишнього світу, вчити їх орієнтуватися у структурі тексту, відпрацьовувати способи та якість читання. Розвивати увагу, пам`ять. Виховувати любов до лебедів.
Обладнання: Портрет письменника,виставка збірок казкаря,ноутбук,телевізор.
Тип уроку: Вивчення нової теми.
Тема: Г.Х.Андерсен “ Гидке каченя ”
Мета: Ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря, допомогти дітям усвідомити складний шлях пізнання себе і навколишнього світу, вчити їх орієнтуватися у структурі тексту, відпрацьовувати способи та якість читання. Розвивати увагу, пам`ять. Виховувати любов до лебедів.
Обладнання: Портрет письменника,виставка збірок казкаря,ноутбук,телевізор.
Тип уроку: Вивчення нової теми.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами розпочинаємо вивчати новий розділ. А для того,щоб дізнатися який,розшифруємо зачаровані слова:
“ воТри нихрубіжза никівписьмен”
Так,вірно “ Твори зарубіжних письменників ”. Ознайомимося з творчістю Г.Х.Андерсена “ Гидке каченя ”
ІІІ. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом письменника.
1. Опрацювання життєвого та творчого шляху Г.Х.Андерсена
Вам було домашнє завдання підготовити інформацію про життя письменника.
- Де народився Андерсен?
- Як пройшла його юність?
- Чим любив займатися?
- Як люди вшановують пам`ять Г.Х.Андерсена?
2. Гра “ Переплутанка”
Які казки Г.Х.Андерсена ви знаєте?
РУСАВОНЬКА ДИКА КОРОЛЕВА
ДЮЙМОЛОНЬКА СНІГОВІ ЛЕБЕДІ
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Слухання пісні.
- Про кого буде йти мова на уроці?
- Що символізують ці гарні птахи?
Лебеді — це символ вірності. Вони ніколи не зраджують один одного. Тому у день весілля молодій парі бажають лебединої вірності і дарують вітальні листівки з намальованою парою лебедів.
- Чи живуть у нашому селі лебеді?
- Чи велика чисельність цих птахів?
- Чому?
Взимку 2015 року в Калинівському районі Вінницької області від руки людини загинуло близько 200 лебедів.
Наша місцева поетеса Наталія Колісник описала ці плачевні дії у своєму вірші
” Пам`яті білокрилих красенів ”
Білосніжні птахи плесо полонили,
І від крил прекрасних спінилась вода,
Зимувати в теплім озері лишились,
Підросла за літо зміна молода.
В лебединім царстві - спокій і довіра,
Люди годували птахів, хто чим міг,
Їм зимове сонце лагідно світило,
Перший сніг на крила лебедині ліг.
Та лихії очі цю красу уздріли,
Взялась за рушницю нищівна рука,
І у гордих красенів кулі полетіли,
Перший сніг від болю й крові набрякав.
Закричали з туги стривожені птахи,
Полетів до неба лебединий плач,
Закривались очі, наповнені жахом,
Помирав у муках крилатий сурмач.
Білий пух і пір`я літали в повітрі,
Лебедят торкалися мертвії тіла,
Ангели тужили в місячному світлі,
Смерть не зупинили сильних два крила.
Небо розпростерло їм свої обійми,
Забрало до себе окрасу землі,
Бо в людей довіра — справа безнадійна,
Знищують природу ці створіння злі.
Лебеді занесені до Червоної Книги України і потребують охорони.
V. Опрацювання І частини казки “ Гидке каченя ”
1. Загадки
Відгадавши загадки, дізнаємось де відбувалися події.
Швидко ласти одягнула,
і до річечки чкурнула
Покупалась, стрепенулась
І сухою повернулась. ( Качка)
Хто сердитий спозаранку
на подвір`ї біля ганку?
- Ой булди, булди, булдик,-
З півнем свариться ...( Індик)
Довго він в яйці сидів,
мати його гріла.
Шкаралупу він пробив
і розправив крила.
Наче сонечко жовтенький,
він маленький і тепленький. ( Курча)
І шипить він і гелгоче -
Каже, що вкусити хоче.
Довгу шию витягає
і немовби розмовляє:
“ Як вкушу, то буде знак.
Я — сердитий птах....”( Гусак)
Будить будильник нас кожного ранку,
Він кукурікає гучно на ганку.
Всі прокидаються, сонце встає.
На кожнім подвір`ї будильник цей є. ( Півень)
- Як називаються ці птахи?
- Так де будуть відбуватися події?
2. Виразне читання вчителем.
Діти позначають незнайомі слова простим олівцем.
- Хто ж є героями казки?
3. Робота в групах.
- Яких мешканців двору можна віднести до головних та другорядних героїв твору?
1 група ( Вибирає головних героїв твору)
2 група ( Вибирає другорядних героїв твору)
4. Словникова робота.
Пояснення значення слів.
Хутір — відокремлене селянське господарство разом із садибою власника.
Милість — доброзичливе, привітне ставлення до когось.
Селезень — качур.
Підбір синонімів
Гидке — погане, некрасиве.
5. Повторне читання дітьми мовчки із зміною силою голосу.
- Чому каченя вважали гидким?
- Хто його захищав?
6.Читання “ Буксиром ”
- Де народилися каченята?
- Що найбільше їх вразило спочатку?
- Яке яйце тріснуло останнім?
- Чого боялася мама-качка?
- Як мама-качка переконалася, що найбільше пташеня — це не
індичка ?
7. Вибіркове читання.
- Куди вивела качка каченят і які давала їм настанови?
- Як пташине подвір`я прийняло гидке каченя?
- Як мати його захищала?
- Прочитайте опис хутора.
- Прочитайте опис пташиного подвір`я.
8. Фізкультхвилинка
Танець каченят з музичним супроводом.
9. Читання речень з різним інтонуванням.
? ! .
- Сумно
- Весело
- Мрійливо
- Загадково
10. Проблемне питання
- Що сталося з каченям за парканом?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Встановлення типу персонажів.
ПОЗИТИВНИЙ НЕГАТИВНИЙ
VІІ. Підсумок уроку.
- Я познайомився з......
- Хотілось би....
VІІІ. Домашнє завдання.
Читати виразно.
Намалювати ілюстрацію до тексту.