Урок літературного читання в 4 класі
Тема уроку: Г. К. Андерсен „ Гидке каченя”
Мета уроку: Ознайомити учнів з новим розділом „Літературні казки зарубіжних письменників”, з казкою Г.К. Андерсена „Гидке каченя”. Продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Г. К. Андерсена, удосконалювати навички свідомого і виразного читання, розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння ставити запитання і знаходити на них відповіді в тексті, виховувати доброту, милосердя.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
I Організація класу
1. Ранкова зустріч . Привітання. Вправа „Обіймалочки”
- Підніміть руки - хто любить співати
- Помахайте - хто любить малювати
- Пострибайте – хто любить танцювати
- Присядьте – хто любить спорт
- Обійміться – хто любить читати.
2. Обмін інформацією.
Безмежна сила книги. Протягом усього життя ми звертаємось до неї. Книга відкриває перед людиною великий світ.
3. Відгадування загадок (літературні казки зарубіжних письменників)
4. „ Прихований скарб”(діти відгадують , що знаходиться в скриньці, передаючи по колу
шкаралупка з яйця)
5.Щоденник вражень
- Моя перша казка.
- Чого навчає казка ?
- Якби не було казок...
II Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми розпочинаємо вивчати розділ „Літературні казки зарубіжних письменників”
Продовжимо ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Ганса Крістіана Андерсена.
( Діти розповідають і демонструють малюнки до казок Г. К. Андерсена)
2. Виставка учнівських робіт.
III Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь біографії Г. К. Андерсена учнями –дослідниками
2. Робота з підручником
а) Гра „Бджілки”
(Самостійне напівголосне читання статті Ганс Крістіан Андерсен”)
б) Гра „Мікрофон”
- Де народився Андерсен?
- В якій школі навчався майбутній казкар?
- Чим найбільше захоплювався в житті?
в) Розгляд ілюстрації в підручнику с. 143
3. Загадка про лебедів .
Що це ще за чудеса?
Подивись, яка краса !
Птахи дивляться на воду
На свою чудову вроду,
Легко змахують крильми,
Ніби перший сніг зими,
Шиї довгі і гнучкі.
Що за красені такі?(Лебеді)
4. Фізхвилинка
IV Робота над першою частиною казки
1.Словникова робота с.143
- Правильно прочитати і пояснити слова
Незграбний бережіться
посміховиськом випроставшись
принаймні перестраждав
висиджувала видряпалося
нічогеньке
2. Читання комбінованим способом
(учитель- учень)
3. Перевірка первинного сприйняття. Тести
1. Де сиділа качка?
а) в лопухах;
б) в кульбабі;
в) кущах.
2. Як довго сиділа качка?
а) тиждень;
б) місяць;
в) довго.
3. Який колір корисний для очей?
а) жовтий;
б) зелений;
в) чорний.
4. Куди тягнувся світ?
а) до лісу;
б) за село;
в) до ниви.
5. Куди качка повела пташенят?
а) до ставка;
б) до калюжі;
в) до канави.
6. Кого потрібно боятися на пташиному дворі?
а) собаки;
б) людей;
в) кішки.
4.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
- Прочитайте опис народження каченят.
- Як автор описав останнє гидке каченя?
- Як вели себе каченята у канаві?
V Робота над змістом другої частини казки
1. Виразне читання казки
а) Гра „Передай іншому”
2. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
- Куди прийшла качка з каченятами?
- Як їх зустріли на пташиному дворі?
- Як захищала мати гидке каченя?
3. Ромашка Блума . Робота в парах
VI Підсумок уроку. Рефлексія
VII Домашнє завдання
с. 143 – 147 читати ,переказувати.