Відкритий урок з географії 8 клас
ТЕМА: Узагальнення та систематизація знань по темі “Ландшафти України. Фізико-географічне районування ”
Мета: узагальнити, закріпити й поглибити знання про формування та типи природних ландшафтів, природні країни, природні зони; закріпити вміння обґрунтовувати чинники формування та взаємодію компонентів природи у ландшафтах; працювати з картографічним матеріалом, висловлювати своє судження про природно-ресурс-ний потенціал природних комплексів; характеризувати наслідки впливу господарської діяльності людини.
Очікувані результати:
Знаннєвий компонент: учні називають чинники формування природних комплексів; наводять конкретні приклади особливості взаємодії компонентів природи у ландшафті
Діяльнісний компонент: читають і аналізують карту ландшафтів та природних зон; характеризують природні зони
Оцінно– ціннісний компонент: оцінюють природно-ресурсний потенціал природних ландшафтів; усвідомлюють наслідки впливу господарської діяльності людини на природні особливості ландшафтів
Обладнання : підручник , фізична карта України, атласи, комп»ютер, м/д проектор, кейси на кожну групу та рекомендації, презентація , зошити з практичних робіт .
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі «Ландшафти України»
Форма проведення : кейс-урок
Шляхи реалізації змістовних наскрізних ліній:
Спілкування державною мовою. Уміння: усно й письмово тлумачити географічні поняття,факти,явища
Основні компетентності у природничих науках і технологіях. Уміння : пояснювати явища в живій природі, використовуючи наукове мислення; визначати проблеми довкілля як потенційного джерела здоров’я ,добробуту та безпеки людини.
Ставлення :усвідомлювати відповідальність за ощадне використання природних ресурсів, екологічний стан у місцевій громаді, в Україні .
Уміння вчитися впродовж життя. Уміння: організовувати й оцінювати свою навчально-пізнавальну діяльність.
Ініціативність і підприємливість. Уміння: керувати групою (надихати , переконувати, залучати до діяльності, зокрема природоохоронної).
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
За вікном уже весна. Сонечко з кожним днем зігріває нас все більше. Але сьогодні нас найкраще зігріють наші посмішки. Посміхніться один одному, щоб налаштуватися на доброзичливий лад і побажайте один одному успіхів у роботі.
Діти, до нас на урок завітали вельмишановні гості .
В народі кажуть : «Добрий гість – дому радість». Привітайтеся з нашими гостями і подаруйте їм свої ніжні посмішки.
Відео «Зарядися енергією природи України»
Супровід вірш
Ліна Костенко. Усе моє, все зветься Україна
Усе моє, все зветься Україна
Буває часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є - дорога, явори,
усе моє, все зветься - Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Психологічна хвилинка « Колір мого настрою».
Девіз нашого уроку :
« Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися , а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати.»
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
Діти, сьогодні підсумковий урок по вивченій темі «Ландшафти. Фізико-географічне районування». Вивчаючи цю тему, ми ознайомились із природними компонентами різноманітних ландшафтів. Щоб повторити ваші знання з цієї теми і згадати що ви запам’ятали на попередніх уроках пропоную зробити «Географічну розминку» та зіграти в гру «Світлофор». Повторюємо тему «Природні зони України» . У кожного з вас є конверт з сигнальними картками трьох кольорів: червоного, зеленого і жовтого кольору. Відповідати ви будете усно. Правила прості : кожному кольору відповідає природна зона в такому порядку : зелений – мішані та широколистяні ліси; червоний – лісостеп і жовтий – степ.
Гра «Світлофор»
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Урок у нас буде незвичайний. Проведемо його у формі кейс-уроку. Що це означає: на протязі уроку ви будете аналізувати різні завдання та ситуації, завдання ви будете вибирати за допомогою інтерактивної вправи « Випадкова коробочка». Відкриваючи дану коробочку, ви побачите з області якої науки ви будете розв’язувати завдання. Працювати будемо у ІІІ групах. Для цього кожна група має кейс із завданнями. Аналіз кожного завдання буде проводитися у області тієї науки , до якої воно відноситься.
Отож , переходимо до виконання завдання. Хай вам щастить.
ІУ. ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ НАЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
«Географія та Картографія»
І група – Охарактеризувати географічне положення зони Степу.
Нанести на контурну карту межі природньої зони.
ІІ група – Охарактеризувати географічне положення зони Лісостепу.
Нанести на контурну карту межі природньої зони.
ІІІ група – Охарактеризувати географічне положення зони Мішаних та широколистих лісів.
Нанести на контурну карту межі природньої зони.
«Геоморфологія ( рельєф та корисні копалини)»
Рельєф
Інтерактивна вправа «Двосторонні плитки»
Умови: випадає плитка із назвою форми рельєфу України, назвати в якій природні зоні знаходиться, назвати найвищу відмітку даної частини і підписати на контурній карті.
Корисні копалини
У конвертиках у вас є корисні копалини, які вам потрібно прикріпити до карти відповідної природньої зони , що є вказана у конвертику
І група - Мішані та Широколисті ліси. Чорне море.
ІІ група – Степ. Кримські гори
ІІІ група – Лісостеп. Українські Карпати
«Гідрологія»
Вправа « Відгадай загадку»
1.Дніпро прикрашає,
У нього впадає.
Неначе весна
Річка - …..
(Десна)
2. До Дністра біжить , шумить.
В місто Стрий прудко спішить.
Там маленький і старий
Люблять свою річку - …..
(Стрий)
3. Яка річка смачна та біла? (Молочна)
4. Цю притоку ти напишеш
Якщо зміниш слово «ТИША»
(Тиса)
5. По Європі протікає,
В Чорне море ріка впадає
По кордону її маєм –
Річку, цю зовуть ……
(Дунаєм)
6.Славутич « реве та стогне».
Так писав Т. Шевченко про…..
(Дніпро)
7.На човні там плив
Хоробрий витязь.
Ой, глибоке ж озеро….
(Світязь)
8.Утікає за Карпати
В’ється стрімко, наче вуж,
Річка зветься ……
(Уж)
9. Яка українська річка
Складається з префікса і числівника? (Прип’ять)
10. Яку річку можна переламати? (Прут)
11. Яке озеро в Україні ще називають «Морське око»? (Синевир)
12. Група водойм у Волинській області? (Шацькі оз.)
«Ґрунтознавство»
Завдання: у конверті є ґрунтові профілі і назви, вам потрібно визначити відповідність яка назва підходить ґрунтовому профілі, коротко охарактеризувати тип ґрунту і визначити де поширений даний тип ґрунту? Прикріпити на карту.
«Океанологія. Геологія»
Гори та моря України.
Вправа « Склади пазил»
Завдання: Ви обираєте конверт із пазлами. Складаєте даний пазл, і ви маєте коротко розказати про даний об’єкт.
Релаксація «Дихальна гімнастика»
«Біогеографія»
Завдання: переглянувши відео , ви маєте відгадати про яку: природню зону, гірські масиви, чи морську акваторію , території України, продемонстровано. На відео ви побачите рослини і тварини , і саме за цим ви маєте визначити, про яку саме територію іде мова . Також хто перший підніме свою долоньку , правильно відгадає, має прикріпити тварин і росли до нашої контурної карти.
«Кліматологія»
«Розв’язання тестів із ключовим словом»
Завдання: розв’язати тести , із отриманих літер скласти ключове слово.
Тести
А) Субтропічний, екваторіальний;
Б) Помірний;
Д) Субтропічний;
І) Помірний, субтропічний;
2. В якій природній зоні , рівнинної території України випадає найбільше опадів (600-700 мм за рік)?
К) Лісостеп;
Л) Мішані ліси;
М) Українські Карпати;
Н) Степ;
3. Для якої природньої зони України характерні такі середні температурні показники tс -5,-7 ⁰ С, tл+18,+20⁰С ?
О) Кримські гори;
П) Мішані ліси;
Р) Степ;
С) Лісостеп;
4. Для якої природньої зони характерний такий опис: Часто бувають посухи, суховії, які завдають шкоди сільському господарству. Кількість опадів становить 450-350 мм за рік.
С) Лісостеп;
Т) Степ;
У) Українські Карпати;
Ф) Кримські гори;
5. Для яких ландшафтів України характерний такий опис:
Із підняттям на кожні 100 м літо запізнюється на 10 днів і на 5 днів раніше закінчується.
О) Українські Карпати;
П) Кримські гори;
Р) Мішані Ліси;
С) Лісостеп;
6. Для якої частини України характерні такі температурні показники: у січні від +5⁰ С на заході до +1⁰ С на сході, в липні – близько +24⁰ С.
П) Чорне море;
Р) Степ;
С) Кримські гори;
Т) Азовське море;
7. Значна частина перебуває в субтропічних широтах, що відбивається на формуванні його клімату: влітку він жаркий і сухий, а взимку помірний і вологий……
Е) Чорне море;
Є) Кримські гори;
Ж) Азовське море;
З) Українські Карпати;
8. Влітку води внаслідок незначних глибин прогріваються до +32⁰ С. Взимку поблизу берегів замерзає майже на 3 місяці…..
О) Чорне море;
П) Азовське море;
Р) Балаклавська бухта;
« Екологія. Охорона природи»
Інтерактивна вправа « Діаграма з мітками»
І група- Лісостеп. Кримські гори.
ІІ група – Мішані ліси . Українські Карпати.
ІІІ група – Степ.
Завдання: вам потрібно із поданого переліку вибрати ті заповідні території, які знаходяться у вашій природній зоні, і діаграму з міткою прикріпити на карт
V. Підсумок уроку
1. Підрахування результатів за листками само оцінювання. Виставлення оцінок.
2..Психологічна хвилинка « Колір мого настрою»
( на кінець уроку)
3.Рефлексія.
Позначте своє місцезнаходження до вершини гори, яке відповідає рівню отриманих на уроці знань