ТЕМА : « ГІДРОСФЕРА»
Мета: узагальнити та систематизувати знання про гідросферу Землі; розвивати та вдосконалити практичні вміння і навички учнів працювати з картами, атласом; провести тематичний диференційований контроль знань учнів; виховувати почуття відповідальності за збереження вод і водних ресурсів.
Тип уроку: урок узагальнюючого повторення з теми «Гідросфера»
Обладнання: фізична карта півкуль, географічний атлас, вислів про воду.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Початок уроку.
Куди не глянь кругом вода… Вода в морях і океанах,
Вода в річках і потічках, вода в озерах і болотах,
Вода в криницях і джерелах, вода в хмаринці і сніжинці,
Вода в повітрі і льоду, вода в робочому поту,
Вода у сльозах радості і горя… Навкруг вода…
Запитання: Про що йтиме мова на уроці?
Вчитель узагальнює відповіді учнів і проголошує тему і мету уроку.
ІІ. Систематизація знань з теми «Гідросфера». «Мозкова атака»
-2-
Наступне завдання: «ПЕРЕПЛУТАНА ЛІТЕРИ»
(Правильно утворити слова)
НЕТКІТЧІНО, ШИКЛАЗОІВ, ВІЛЬКОДОВОИ, ТІНЧІС, ГАНІТЗА, МАНЛИНІ, СІБЕТІНЗЧ.
Відповіді: тектонічні, залишкові, льодовикові, стічні, загатні, лиманні, безстічні.
Запитання: Про що нам говорять утворені слова?
За якими ознаками можливо розділити ці слова на дві групи?
Цифровий диктант «Води суші»
Питання.
Відповіді:
(4, 1, 2, 7, 6, 3, 5, 8).
Згрупуйте слова за змістом
Внутрішні моря: Червоне, Чорне, Азовське, Середземне, Балтійське.
Окраїнні: Карське, Баренцове, Чукотське, Карибське, Берінгове, Лаптєвих.
-3-
Вулканічні острови: Японські, Гавайські;
Материкові острови: Нова Гвінея, Гренландія, Нова Зеландія, Великобританія;
Коралові острови: Великий Бар’єрний риф.
Завдання «БІЛА ВОРОНА»
У рядку слів знайди зайве, прокоментуй чому?
Випереджаючі завдання: « Міні проект»
«Літературна хвилинка» Повідомлення прислів’їв про воду.
«Художня хвилинка» Розгляд малюнків.
Поетична сценка:
Що це з річкою? Вона непримітна і сумна…
Тиж була глибока, швидкоплинна, світлоока.
Чом же стала каламутна, чом хлюпочуть хвилі смутно?
Як мені не сумувати? Всі отрутохімікати
Постікали в мою воду, зіпсували мою вроду.
Вже течу між болотами, заросла очеретами,
Зникла риба, навіть раки поховались небораки.
Запитання: про що розповів нам цей вірш? Хто винен в цій ситуації? Що нам потрібно робити, як вийти з такої ситуації?
(Висновок про збереження природи)
ІІІ. Підсумок уроку.
ІV. Оцінювання учнів
V. Домашнє завдання. Підготуватися до самостійної роботи з теми Гідросфера».