Урок "Гідросфера Землі"

Про матеріал
Узагальнити і систематизувати знання учнів про Світовий океан, гідросферу Землі; в процесі гри-подорожі пригадати основні терміни, що стосуються теми, та типові плани характеристик об’єктів; розвивати вміння аргументувати свою відповідь, використовуючи карти атласу, підручники, схеми; сприяти формуванню екологічної свідомості, географічної культури.
Перегляд файлу

                       УРОК   «Гідросфера   Землі»

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про Світовий океан, гідросферу Землі; в процесі гри-подорожі пригадати основні терміни, що стосуються теми, та типові плани характеристик об’єктів; розвивати вміння аргументувати свою відповідь, використовуючи карти атласу, підручники, схеми; сприяти формуванню екологічної свідомості, географічної культури, яка дозволить учням у майбутньому не зашкодити своєю діяльністю природі, показати роль частин гідросфери у природі; розвивати спостережливість, вміння самостійно працювати з джерелами географічних знань; розширювати світогляд учнів;  виховувати в учнів пізнавальну активність і самостійність мислення, взаємодопомогу, толерантність, почуття колективізму, взаємоповаги, справедливості.

Тип уроку: узагальнення знань,  перевірка та коригування  умінь і навичок.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, карточки із завданнями, підручники.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Клас поділено на п’ять команд. Кожна команда представляє свою станцію, виконує дані їй завдання. Три учні є експертами, які ведуть підсумкові записи на дошці, перевіряють письмові завдання, підраховують бали і визначають переможців. Команді, що перемогла присвоюється титул «Географ  року»

II. Мотивація навчальної діяльності

Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Вода! Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя». Вода – найдивовижніший мінерал на Землі, без неї загине все живе на планеті, вода створює умови для розвитку і росту різних форм життя.

ІІI. Проведення подорожі

Учитель. А зараз ми перевіримо ваші знання з теми «Гідросфера  Землі» і дізнаємось про готовність команд здійснити цікаву, захоплюючу подорож країною  «Світовий океан».

Станція   «С в і т о в и й    о к е а н»

Завдання 1.  Скласти схему  «Води гідросфери»  (числа замінити словами)

                                  СВІТОВИЙ  ОКЕАН

 

                                  1         2           3        4

                                  ВОДИ АТМОСФЕРИ

 

                                 1           2            3

(Команда відповідає письмово, відповідь подають експертові.)

Завдання  2.  Знайти зайве в переліку понять з теми «Багатства Світового океану».

 

  • Нафта, газ, золото, кам’яне вугілля, алмази, залізні руди, припливи.
  • Енергія припливів, енергія хвиль, енергія течій, риба, температура води на поверхні і глибині.
  • Мікроскопічні водорості, дрібні рачки, ікра риб, синій кит, бентос.
  • Риби, кальмари, молюски, восьминоги, дельфіни, кити.
  • Морські черви, морські зірки, скат, бактерії, камбала, молюски.

Завдання 3.  Показати на фізичній карті географічні об’єкти:

 Ніл, Амазонка, Ґольфстрім, Ґібралтарська протока, Азовське море,

 Байкал,  Каспійське море,  Куросіо,  Дніпро,  Берінґова протока.

Завдання  4.  Продовжити речення:

1) Вода в природі існує у стані  

2) Води в природі більше у стані 

3) Основна причина кругообігу води в природі 

4)   Середня солоність Світового океану становить 

5)  Солоність поверхневого шару залежить від  

6)  Температура поверхневого шару вод Світового океану знижується від  

7)   Найбільшою є температура води у 

8)   Солоність Північного Льодовитого океану становить 

9)   Причиною винекнення хвиль є 

10)  Припливи і відпливи виникають тому що  

 

Завдання  5.  Скласти  характеристики географічного положення океанів за таблицею   (робота з картками):

Назва океану

 

У яких півкулях розташований

 

Береги яких материків омиває

 

Найбільші:

А) Моря

Б) Затоки

В) Острови

Г) Півострови

 

 

 

(Команда відповідає письмово, відповідь здається експертам)

Станція «Річки,  поверхневі води»

Завдання 1.   Відповісти на запитання:

  • Що таке внутрішні води?
  • Які води називають термальними?
  • Що таке басейн річки?
  • Які води називаються артезіанськими?
  • Що таке заплава річки?
  • Які води називають мінеральними?
  • Що таке система річки?
  • Які води називаються ґрунтовими?
  • Що таке режим річки?
  • Які води називають міжпластовими?

                     (Команда відповідає усно)

Завдання 2.   Скласти схему «Води гідросфери» (числа замінити словами)

                                                 ВОДИ  СУХОДОЛУ

 

                            1           2       3       4         5        6       7         8

(Команда відповідає письмово, відповідь подають експертові.)

Завдання 3. Відшукати географічні об’єкти на карті і сказати, куди впадає річка:

  •   Інд       (Аравійське море)
  •   Дунай                   (Чорне море)
  •   Лена                    (Море Лаптєвих)
  •   Єнісей                   (Карське море)
  •   Волґа                      (Каспійське море)
  •   Амазонка              (Атлантичний океан)
  •   Сирдар’я                  (Аральське море)
  •   Конґо                          (Атлантичний океан)
  •   Амудар’я                       (Аральське море)
  •   Дніпро                              (Чорне море)
  •   Ґанґ                                    (Бенґальська затока)
  •   Янцзи                                  (Жовте море)
  •   Ніл                                      (Середземне море)
  •   Об                                          (Карське море)
  • Міссісіпі                         (Мексиканська затока)

 

Завдання  4.   Доповніть  речення:

 

  •   Головна річка разом з притоками...
  •   Частина річкової долини, яка затоплюється під час повені…
  •   Місце впадіння річки…
  •   Початок річки…
  •   Найвищий у світі водоспад…
  •   Падіння річки з великого уступу ...
  •   Зміна рівня води протягом року ...
  •   Найповноводніша річка світу ...
  •   Тверді гірські породи, що перегороджують русло річки…
  •   Річка може мати таке живлення…
  •   Територія, з якої річка разом з притоками збирає воду…

Завдання 5.   Віднайти особливості річок:

Волґа     Єнісей     Амудар’я      Ніл     Амазонка

1. Бере початок на Памірі.

2. Найдовша у Європі.

3. Є межею Західносибірської рівнини і Середньосибірського плоскогір’я.

4. Бере початок на Валдайській височині.

5. Сполучається каналом з Доном.

6. Найдовша у світі.

7. Найповноводніша у світі.

8. Середньоазіатська річка, води якої використовуються для зрошування.

9. Від річки починається Каракумський канал.

10. Тече по найбільшій за площею рівнині світу.

11. Має велику дельту, у якій проживає значна кількість населення континенту.

Станція   «О з е р а,   ш т у ч н і   в о д о й м и»

Завдання 1.  Визначити  рекорди  Гідросфери:

  Найбільше за площею озеро світу           (Каспійське)

  Найглибше озеро у світі                            (Байкал)

  Найбільше прісне озеро в Україні              (Ялпуг)

  Найглибше озеро в Україні                       (Світязь)

  Найсолоніше озеро на Землі                       (Мертве)

Завдання 2.     Назвати:

  • найдовшу річку світу;
  • найглибше озеро;
  • найменше море;
  • найбільший півострів;
  • найсолоніше море;
  • наймілкіше море.
  • назвати частини річки;
  • назвати штучні водойми;
  • назвати групи біологічних ресурсів Світового океану;
  • як позначають на карті солоні озера, прісні озера?

(Команда відповідає усно)

Завдання  3.  Знайти пару за темою «Води суходолу».

1) Озеро

2) Каспійське море

3) Болото

4) Підземні води

5) Верховодка

6) Ґрунтові води

7) Міжпластові води

8) Байкал

 

а) лежать у водоносних шарах між двома водонепроникними шарами;

б) надмірно зволожена ділянка суходолу з шаром торфу не менше 30 см;

в) природна заглибина на суходолі, заповнена водою;

г) лежать суцільним шаром недалеко від поверхні і можуть рухатись по водотривкому шару;

д) найбільше за площею озеро світу;

е) найглибше озеро світу;

є) вода, що міститься в порожнинах і тріщинах гірських порід у верхніх шарах земної кори;

ж) сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід.

Завдання  4.   Робота з карткою:

                                            Види  озер

                                         1                          2 

                (1.Стічні,  2.Безстічні) 

                                           Штучні  водойми

                                                                                    

                                       1                2           3

                                      

                  (Водосховища,  ставки,  канали)

 

Завдання  5.    Доповніть речення:

 

  • природне заглиблення, заповнене водою, називається…
  • озера за походженням улоговин бувають…
  • найглибшим озером світу є озеро.
  • водосховища — це…
  • канали бувають….
  • водоспад Анхель, розташований на материку…
  • прикладом озер, чия улоговина має реліктове походження, є озера…
  • на Дніпрі розміщені такі водосховища: Київське, Канівське, … , Дніпродзержинське, Дніпровське, ...

Станція  «Б о л о т а   і   л ь о д о в и к и»

Завдання 1.   Відповісти на запитання:

  •    Що таке болото? Його утворення.
  •    Яке значення мають болота?
  •    Що таке льодовик? Назвіть види льодовиків, їх властивості.
  •    Яке значення мають льодовики?
  •    Які умови необхідні для утворення льодовика?
  •    Що таке багаторічна мерзлота? Яке значення вона має?

 

 

Завдання 2.   Робота з карточками:

Залежно від джерел живлення болота поділяють на

 

                             1                 2                     3

(1.Верхові; 2.Перехідні; 3.Низинні).

                                       Значення боліт у природі

                               

                              1        2      3      4       5     6       7

(Команда відповідає письмово, відповідь подають експертові.)

Завдання  3.  Дати відповідь на запитання:

  •   Як змінюється температура вод у Світовому океані?
  •   Яку роботу виконують води річок?
  •   Як змінюється солоність води в океані?
  •   Яку роботу виконує льодовик? 

 

Завдання  4.  Знайти зайве слово в рядку, гра  «Третій зайвий»:

 

  •   Берингова, Гавайські, Ґренландія.
  •   Чорне, Африка, Євразія.
  •   Озеро, болото, ставок.
  •   Льодовик, снігова лінія, канал.
  •   Атлантичний, Індійський, ехолот.
  •   Бенгальська, Біскайська, Айсберг.
  •   Середземне, Азовське, Африка.
  •   Карське, Урал, Балтійське.

 

Завдання  5.  Продовжити речення:

  • Болота є частиною  
  • В Україні найбільше боліт 
  • Найбільший шар торфу мають болота 
  • Причина заболоченості території  - це 
  • Корисна копалина, що накопичується в болотах це - 
  • Функція боліт це - 
  • Осушування боліт призводить до 
  • Снігова лінія  це  -          , її висота залежить  від  
  • В Українських Карпатах і Кримських горах немає льодовиків, так як 

 

Станція  «П і д з е м н і    в о д и»

Завдання 1.  Відповісти на запитання:

 

  • Що таке підземні води?  Назвіть види підземних вод.                                              
  • Як утворюються підземні води?
  • Як відбувається кругообіг води?
  • Що відбувається з водою, яка потрапила на суходіл у вигляді опадів?
  • Як називається вода, яка потрапила в ґрунт?
  • Які гірські породи пропускають воду, а які ні?
  • У чому відмінність між ґрунтовими й міжпластовими водами?
  • Чи залежить рівень міжпластових вод від кількості атмосферних опадів?
  • Яку воду називають термальною?
  • Основні чинники, що забруднюють підземну воду.

Завдання 2.  Підписати до понять номера відповідних пояснень (робота з карточками):   Льодовик     Ехолот         Снігова лінія    Шельф     Море     Батискаф      Цунамі      Зоопланктон       Болото.

1. Лінія, вище за яку утворюються льодовики. 2. Прилад для визначення глибин в океанах за допомогою звуку. 3. Частина океану, яка відокремлена від нього сушею чи підводними підняттями. 4. Вузька ділянка води, яка з’єднує море, океани, роз’єднує ділянки суші. 5. Хвилі, викликані землетрусами. 6. Найменші тваринні організми океанів і морів. 7. Підводна окраїна материків завглибшки до 200 м. 8. Підводний самокерований апарат для дослідження океанів на великій глибині. 9. Надмірно зволожена діляка з шаром торфу не менше 30 см. 10. Скупчення багаторічного льоду і снігу.

Завдання  3.    Позначте водотривкі породи  однією рискою, а водопроникні — залиште так:  глина, пісок, мармур, галька, вапняк, крейда, лабрадор, пемза, граніт.   (письмове завдання на дошці)

Завдання 4.  Кількома реченнями пояснити значення географічних назв чи термінів:

 Ґренландія,     Ґольфстрім,     Мадаґаскар;

 Канал,     льодовик,     Байкал;

 Антарктида,    Дніпро,    озеро;

 Танґаньїка,     морена,      кругообіг;

 річка,    ерозія,     Азовське море.

Завдання  5.   Визначити рекорди Гідросфери:

  •    Найповноводніша річка світу       (Амазонка)
  •    Найповноводніша річка України        (Дунай)
  •    Найдовша річка України                     (Дніпро)
  •    Найдовша притока у світі                   (Міссурі)
  •    Найвищий водоспад України               (Учансу)
  •    Найбільше за площею озеро світу        (Каспійське)
  •    Найглибше озеро у світі                        (Байкал)
  •    Найбільше прісне озеро в Україні          (Ялпуг)
  •    Найглибше озеро в Україні                      (Світязь)
  •    Найсолоніше озеро на Землі                     (Мертве)
  •    Найтепліше море                                       (Червоне)
  •    Найпрісніше море                                      (Балтійське)
  •    Найдовша річка світу                                         (Ніл)

 (Команда відповідає усно, наприклад: Ґренландія — найбільший острів, розміщений на півночі Атлантичного океану, територія вкрита покривним льодовиком.)

Експерти перевіряють виконання письмових завдань. Підводять підсумок і визначають переможців гри-подорожі.


ІV. Підсумок уроку

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Сахно Тетяна
Додано
25 жовтня 2021
Переглядів
555
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку