Урок-гра у 6 класі „Видозміни пагона”
Мета уроку: - забезпечити засвоєння учнями нових знань про пагін, а саме:
його підземні і надземні видозміни;
- наголосити про важливість охорони рослин;
- розвивати логічне мислення;
- уміння виділяти головне і робити узагальнення.
Тип уроку:Урок засвоєння нових знань ( урок-гра ).
Методи уроку:бесіда, розповідь, лабораторна робота, інтерактивні.
Обладнання: таблиці, гербарний матеріал, видозмінені пагони цибулини,
картоплини, кореневища.
Епіграф.“ Рослини – живі лабораторії, фабрики радощів і
здоров'я”
Хід уроку.
I. Актуалізація опорних знань.
1 гейм. “ Далі … далі ”.
Ведучий – вчитель задає ряд питань з повторення кожній з команд по черзі. Яка команда дасть найбільше стислих відповідей приблизно за 1 хвилину – та й вважається переможцем 1 гейму. За кожну правильну відповідь екіпаж одержує по 1 балу.
Матеріали І гейму.
Питання першій команді-родині:
1.Вид, що зберігся до сучасності з минулих геологічних епох ? ( релікт ).
2.Листок папоротей ? ( вайя ).
3.Покрив насінного зачатка ? ( інтегумент ).
4.Одиниця розмноження насінних рослин ? ( насінина ).
5.Чоловічий гаметофіт насінних рослин ? ( пилок ).
6.Зібрання пилкових мішків у голонасінних ( мікростробія ).
7.Чоловіча статева клітина без джгутиків у насінних рослин ? ( спермій ).
8.Зібрання насінних зачатків, в яких розміщуютьсянуцелуси
( мегаспорангії )?( шишка ).
9.Зачаток пагона ? ( брунька ).
10. Зачаток квітки або суцвіття ? ( генеративна брунька ).
11. Жіночий гаметофіт квіткових ? ( зародковий мішок ).
12. Сукупність коренів однієї рослини ? ( коренева система ).
13. Потовщений головний корінь, що містить запасні речовини ? (корнеплід ).
Питання другій команді-родині:
1.Зібрання спорангіїв у папоротей ? ( сорус ).
2.Отвір на верхівці насінного зачатка ? ( мікропіле ).
3.Тіло жіночого гаметофіту голонасінних і запасна тканина насінини ?
( ендосперм первинний).
4.Ядро насінного зачатка ? ( нуцелус ).
5.Новоутворення у рослин, з якого утворюється насінина ? ( насінневий зачаток ).
6.Клітина, з якої утворюється пилкова трубка ? ( сифогена ).
7.Чоловіча статева клітина з джгутиком ? ( сперматозоїд ).
8.Лист хвої, що має вигляд голки, луски ? ( хвоя ).
9.Сукупність особин, які виникають від однорідних рослин при вегетативнаму розмноженні ( клон ).
10. Твірна тканина на верхівках кореня і пагона( конус наростання ).
11. Видозміна додаткового кореня ( бульбокорінь ).
12. Одноклітинні вирости клітини покривної тканини всисної зони (кореневий волосок ).
13. Органи, які забезпечують ріст і розвиток рослин ( вегетативні ).
2 гейм.“ Ти – мені, я – тобі ”.
Члени екіпажів задають питання своїм суперникам з тем “ Стебло – вісь пагона ”, “ Листок – бічний орган пагона ”.
3 гейм.“ Заморочки з конверта ”.
Вчитель пропонує членам екіпажів питання з конверта. Діти дають відповіді на тестові завдання та звичайні питання.
Матеріал 3 гейму.
“ Заморочки з конверта”
1.Що таке продих ?
2.Де розташовані продихи у більшості рослин ?
3.Чому латаття продихи знаходяться лише на верхній шкірці листка ?
4.Коли, за яких обставин продихи відкриті і закриті ?
5.Як пояснити різну величину різних кілець ?
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
III. Вивчення нового матеріалу.
4 гейм. “ А що там попереду ? ”
Вчитель звертає увагу на таблиці, де зображені підземні і надземні видозмінені пагони і ставить проблему: “ Що ту ви бачите ? ” Учні міркують: “ Рослини, …, стебла …, корені … ” А потім при допомозі вчителя приходять до висновку, що тут зображені стебла, але вони незвичайні, вони видозмінені.
Вчитель класифікує видозмінені пагони на надземні і підземні, дає характеристику будови, значення, а також узагальнює у вигляді схеми, яку зображає на дошці. Учні доповнюють схему, працюючи над малюнком підручника.
Видозмінені пагони.
підземнінадземні
корневище ( пирій )бульба ( капуста кольрабі )
цибулина ( цибуля )головка ( капуста б.головкова)
бульба ( картопля )колючки ( кактус)
вусики ( горох )
вуса ( суниці )
філокладії ( рускус )
Лабораторна робота виконується за інструктивною карткою.
В кінці роботи рубрика “ Перевір себе ”.
Матеріал 4 гейму.
1.Корка – пучком,
Листья – торчком,
Корки – густые,
Листья – пустые,
А стебель особый,
Найди-ка, попробуй!
2.Закутан ребёнок,
В семь тонких пелёнок,
И спит без постели,
В мороз и метели.
3. В земле верёвочка,
А в ней кладовочка.
4.Вширь растёт Ивашка,
Что ни год – рубашка.
Старую не сменит,
Новую наденет.
Сколько лет Ивашке ?
Посчитай рубашки.
IV. Систематизація знань.
5 гейм.“ Чия родина швидше ? ”
Вчитель – ведучий загадує загадки, пропонує кросворди.
Учні роблять висновок про те, що їм дав урок, нові знання, які вони одержали. Можна задати кілька питань типу:
Що цікавого ми дізнались про пагони?
На які групи можна поділити рослини з видозміненими пагонами?
Що являють собою голки ( колючки ) барбарису і т.д.
V. Підведення підсумків уроку.
Вчитель оголошує оцінки всім членам екіпажів.
VI. Домашнє завдання:
Всім. Вивчити §. Відповісти на питання.
Додаткове. Скласти невеличкі твори-мініатюри, казочки“ Підземні комори …”.
Урок-гра у 6 класі “Щасливий випадок”
„Видозміни пагона”
Мета уроку: - забезпечити засвоєння учнями нових знань про пагін, а саме:
його підземні і надземні видозміни;
- наголосити про важливість охорони рослин;
- розвивати логічне мислення;
- уміння виділяти головне і робити узагальнення.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань ( урок-гра ).
Методи уроку: бесіда, розповідь, лабораторна робота, інтерактивні.
Обладнання: таблиці, гербарний матеріал, видозмінені пагони цибулини,
картоплини, кореневища.
Епіграф. “ Рослини – живі лабораторії, фабрики радощів і
здоров’я ”
Хід уроку.
I. Актуалізація опорних знань.
1 гейм. “ Далі … далі ”.
Ведучий – вчитель задає ряд питань з повторення кожній з команд по черзі. Яка команда дасть найбільше стислих відповідей приблизно за 1 хвилину – та й вважається переможцем 1 гейму. За кожну правильну відповідь екіпаж одержує по 1 балу.
Матеріали І гейму.
Питання першій команді-родині:
( мегаспорангії )? ( шишка ).
Питання другій команді-родині:
( ендосперм первинний).
2 гейм. “ Ти – мені, я – тобі ”.
Члени екіпажів задають питання своїм суперникам з тем “ Стебло – вісь пагона ”, “ Листок – бічний орган пагона ”.
3 гейм. “ Заморочки з конверта ”.
Вчитель пропонує членам екіпажів питання з конверта. Діти дають відповіді на тестові завдання та звичайні питання.
Матеріал 3 гейму.
“ Заморочки з конверта”
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
III. Вивчення нового матеріалу.
4 гейм. “ А що там попереду ? ”
Вчитель звертає увагу на таблиці, де зображені підземні і надземні видозмінені пагони і ставить проблему: “ Що ту ви бачите ? ” Учні міркують: “ Рослини, …, стебла …, корені … ” А потім при допомозі вчителя приходять до висновку, що тут зображені стебла, але вони незвичайні, вони видозмінені.
Вчитель класифікує видозмінені пагони на надземні і підземні, дає характеристику будови, значення, а також узагальнює у вигляді схеми, яку зображає на дошці. Учні доповнюють схему, працюючи над малюнком підручника.
Видозмінені пагони.
підземні надземні
корневище ( пирій ) бульба ( капуста кольрабі )
цибулина ( цибуля ) головка ( капуста б.головкова)
бульба ( картопля ) колючки ( кактус)
вусики ( горох )
вуса ( суниці )
філокладії ( рускус )
Лабораторна робота виконується за інструктивною карткою.
В кінці роботи рубрика “ Перевір себе ”.
Матеріал 4 гейму.
1.Корка – пучком,
Листья – торчком,
Корки – густые,
Листья – пустые,
А стебель особый,
Найди-ка, попробуй!
2.Закутан ребёнок,
В семь тонких пелёнок,
И спит без постели,
В мороз и метели.
3. В земле верёвочка,
А в ней кладовочка.
4.Вширь растёт Ивашка,
Что ни год – рубашка.
Старую не сменит,
Новую наденет.
Сколько лет Ивашке ?
Посчитай рубашки.
IV. Систематизація знань.
5 гейм. “ Чия родина швидше ? ”
Вчитель – ведучий загадує загадки, пропонує кросворди.
Учні роблять висновок про те, що їм дав урок, нові знання, які вони одержали. Можна задати кілька питань типу:
Що цікавого ми дізнались про пагони?
На які групи можна поділити рослини з видозміненими пагонами?
Що являють собою голки ( колючки ) барбарису і т.д.
V. Підведення підсумків уроку.
Вчитель оголошує оцінки всім членам екіпажів.
VI. Домашнє завдання:
Всім. Вивчити §. Відповісти на питання.
Додаткове. Скласти невеличкі твори-мініатюри, казочки “ Підземні комори …”.