Урок-гра "Все починається з любові..." по темі Узагальнення по темі «Класифікація неорганічних сполук»

Про матеріал
Детальний план розробки нетандартного уроку із завданнями допоможе вам швидко і легко підготуватися до відкритого уроку або використовувати частково матеріал до звичайного уроку
Перегляд файлу

  Урок-гра «Все починається з любові…»

Тема: Узагальнення по темі «Класифікація неорганічних сполук»

                 

Цілі:

  • Формування ключових компетентностей:

-         комунікативна – вміння працювати в групах;

-         математична грамотність;

-         саморозвитку й самоосвіти – вміння знаходити нові рішення, вміння вчитися впродовж життя;

-         інформаційна – вміння робити висновки та узагальнення;

-         соціально-трудова – уміння застосовувати набуті знання на практиці, використання самоперевірки та взаємоопитування.

  • Формування предметних компетентностей:

     узагальнити і систематизувати знання про склад, класифікацію, хімічні властивості основних класів неорганічних сполук, типи хімічних реакцій, навчитися виконувати завдання зі складанням рівнянь реакцій за схемою, удосконалювати вміння написання формул речовин і хімічних рівнянь, розстановки коефіцієнтів, показати практичне значення основних класів неорганічних сполук;

     розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння нестандартно мислити;

     виховувати творчий підхід до навчання, інтерес до хімії.

Обладнання: комп’ютер, телевізор, мультимедійна презентація, таблиця ПСХЕ Д. І. Менделеєва, роздатковий матеріал, девіз і епіграф уроку.

     Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, нестандартний урок.

     Форма проведення: урок-гра.

     Методи: бліц-опитування, мозковий штурм, дидактичні ігри, «хімічний          калейдоскоп», «гонка за лідером», «чорний ящик», онлайн-тестування.

     Міжпредметні зв'язки:  математика, інформатика, українська література і біологія.

 

                                                 Девіз уроку: Що вмієте, те не забуваєте,

                                                                       а чого не вмієте, того навчайтеся
 

                                                  Епіграф уроку: Зібратися разом – це початок,

                                                                                Триматись разом – це прогрес,

                                                                            Працювати разом – це успіх

                                                                                                      Генрі Форд

 

                                            Хід уроку

І. Організаційний етап.

Добрий день! Вітаю усіх присутніх та бажаю гарного настрою і плідної праці.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ми з вами вивчили тему «Основні класи неорганічних сполук». Перед кожним із вас була велика гора дорогоцінних знань про неорганічні сполуки, але кожен зачерпнув тих скарбів по-різному: хтось – оберемок, а дехто – жменьку. Сьогодні ми проведемо гру, у ході якої з'ясуємо, наскільки кожен із вас збагатився знаннями. Ви працюватиме в групах, а робота кожного оцінюватиметься балами. За кількістю зароблених балів отримаєте оцінку за урок.                                  

Давайте визначимося, що ми будемо робити сьогодні на уроці? (Повторювати, вивчати, узагальнювати, перевіряти наші знання.) 

Ви об'єдналися в чотири групи – команди, які ми назвемо «Оксиди», Кислоти», «Основи», «Солі». Кожна команда за правильні відповіді буде одержувати бали.

Отже, для того, щоб плідно працювати, треба правила успішної командної роботи пам’ятати:

 

     Пам’ятай, що ти частина команди!

     Пам’ятай: успіх кожного – це успіх всіх!

     Будь активним та поважай думку кожного!

     Працюй в атмосфері співпраці та взаємовигідного партнерства!

 

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

         1.Привітання або гірлянда запитань (хімічна розминка)

1.Які класи неорганічних сполук ви знаєте? (Оксиди, основи, кислоти, солі)

2.Які речовини називають оксидами ?

(Оксиди – складні речовини, утворені двома хімічними елементами, один з яких -  Оксиген)

      3.Як класифікуються оксиди ?

(Оксиди поділяють на основні, кислотні й амфотерні)

4.Які речовини називаються кислотами ?

(Кислоти – складні речовини, які містять у своєму складі атоми Гідрогену та кислотний залишок)

5.Як класифікують кислоти ?

(Кислоти класифікують за основністю (одноосновні, двоосновні, триосновні), за вмістом Оксигену (оксигеновмісні, безоксигенові).)

6.Що таке основи ?

(Основи – складні речовини які містять у своєму складі атоми металічного елемента та одну або декілька гідроксогруп)

     7.За якою ознакою класифікують основи ?

(Їх поділяють на розчинні у воді (луги) і нерозчинн у воді.)

8.Що таке солі ?

(Солі – це складні речовини, які містять у своєму складі атоми металічного елемента з’єднані з кислотним залишком)

      9.Які речовини називаються індикаторами ?

(Індикатори – речовини, які змініють своє забарвлення в присутності кислот або лугів)

2. Виписати окремо  формули оксидів, кислот, основ, солей та дайте їм

назви: CaO, Н2SO4, NaCl, KOH, H2СO3, Ba(NO3)2, Zn(OH)2, Na2O, Al2(SO4)3,    Mg(OH)2, HNO3, K2CO3, P2O5, Al(OH)3, BaO, HBr.

Взаємоперевірка (робота в парах)

Оксиди

Кислоти

Основи

Солі

BaO

HBr

KOH

Ba(NO3)2

Na2O

Н2SO4

Al(OH)3

Al2(SO4)3

P2O5

HNO3

Mg(OH)2

K2CO3

CaO

H2СO3

Zn(OH)2

NaCl

 

 

3.Завдання групам  «Формула серця»

Відшукати кожній половинці серця другу половинку, скласти  з половинок сердечок (катіонів і аніонів) формули речовин:

- основний оксид;

- одноосновна кислота;

- розчинна сіль;

- луг;

- нерозчинна основа;

- нерозчинна сіль.

- двохосновна кислота

- кислотний оксид

Записати складені формули (на сердечках) на дошці.

 

  1. Хімічна казка «Все починалося з любові…».

Вона народилася в найчарівнішій і найдивовижнішій країні на світі – хімічній лабораторії. Її батько – Нітроген (V) оксид був чоловіком злим і бездушним і мав прізвисько Лисячий хвіст. Її мама була проста, спокійна жінка і звали її Вода.

Вона з'явилася малесенька, безпорадна. Але коли до неї піднесли лакмусовий папірець, відразу стало зрозумілим – народилася дівчинка. Їй дали красиве ім'я – Кислота. Від батька вона успадкувала не лише прізвище – Нітратна, а й неврівноважений характер. Вона дружила з багатьма металами, крім золота і платини.

Вона мала багато незвичайних властивостей: запалювала деревину, руйнувала тканини, а на шкірі залишала жовті плями. Але все це не робило її популярною, а, навпаки, - викликало перед нею страх

Тоді Кислота вирішила вступити до відомого кооперативу “Основи”. Разом з ними вона виготовляла солі, які називаються нітрати. Багатьом вони відомі під назвою селітри. Їх стали постачати на поля, збільшувалися урожаї. А Кислота працювала і працювала, не покладаючи рук. І прийшла до неї велика слава, про неї писали газети, розповідали по радіо.

Ось так стала Нітратна Кислота зіркою.

А все почалося з любові: Нітроген (V) оксиду та Води, які так полюбили один одного.

 

Завдання:

а) Записати  формули згаданих  в казці речовин та рівняння реакцій.

б) Пояснити роль в казці лакмусу.

в) Пояснити, чому кислота дружила з багатьма металами, крім золота і платини.

 

5.  Дидактична  гра  «Хрестики  та  нулики»

Перше завдання (виграшний шлях основи):

ZnO

NaCl

LiOH

Н2CO3

Fe(OH)3

P2O5

Cu(OH)2

CuSO4

NaOH

Друге завдання (виграшний шлях солі):

CaO

K2S

Al2(SO4)3

MgSO4

CaCO3

Fe(NO3)2

Н2SO3

Mg(OH)2

Na2O

Трете завдання (виграшний шлях  оксиди):

B2O3

H2S

SO3

Ca(OH)2

KCl

MnO2

HI

CaO

N2O5

      Четверте завдання (виграшний шлях кислоти):

Н3PO4

 ВаSO4

H2SiO3

K2CO3

Н2SO4

FeS

BaO

NaOH

HBr

Відповідь мотивуйте

 

6.  «Солодка парочка.

Встановити відповідність між назвами  та формулами речовин (усно)

 

1. CaCO3                   А.  Магній оксид                        

2. Н2SO3               Б. Ферум (ІІІ) сульфат

3. НВr              В. Барій гідроксид

4. Ва(ОН)2                  Г. Сульфідна кислота

5. НNO3                  Д. Кальцій карбонат

6. МqO                   Е. Сульфітна кислота

7. Н2S                  Є. Сульфатна кислота

8. Н2SO4                   Ж. Бромна кислота

9. Fе2(SO4)3            З. Нітратна кислота

10. NaOH                        И. Натрій гідроксид

 

7. Завдання «Любовний трикутник» або «Третій зайвий».

Знайти формули зайвих речовин та пояснити чому вони зайві (усно).

 

СаО

Na2О

НСl

НNО3

HCl

Н2SO4

Zn(OH)2

NaOH

Сa(OH)2

Н2S

Н2CO3

Н2SO3

CaSO4

BaSO4

Na2SO4

SO3

2

MqO

 

 

  1. Рекламна пауза сценка «Чорний ящик».

Учень1. У цьому ящику є речовина, яку вважають милістю господнею, символом добробуту й миру у східних народів.

Учень 2.  Ні, це не милість господня, а кара божа. Скільки всього живого згубила ця речовина! Через неї навіть море стало мертвим.

Учень 1.  Чому так сумно? Може колись і було так, як ти говориш, а я особисто схиляюсь перед цією речовиною. Без неї не можуть жити люди, не може обійтися металургія, її використовують під час виготовлення кераміки, без неї не було б шкіряних чобітків. Вона використовується у сільському господарстві, медицині, побуті. Від неї залежить склад крові.

Так що ж знаходиться у цьому чорному ящику?

Відповідає представник тієї команди, який перший підняв руку.

Достають та показують пачку з кухонною сіллю –  NaCl.

Учень 2. Якщо не хочете бути кволі,

                      Ви вживайте небагато солі.

                      Вона вам заспокоїть нерви,

                      Дасть для спорту сили і резерви!

 

 

9. Літературне завдання

Учитель: Слід віддати належне групам: вони добре підготувались. А зараз пропоную невеликий відпочинок. Вам доводилось читати книги різними мовами. Хімічна мова – це мова хімічних формул і символів. Тому я даю вам жартівливе завдання: перекласти рідною мовою такі вирази:

  1. Слово – Аргентум, а мовчання – Аурум.
  2. Багато з тих пір  Аш-два-о утекло.
  3. Перший день гість – Аурум, другий – Аргентум, а третій  – Купрум, бери сумку та їдь.
  4. Ферумний характер.
  5. За Купрумний гріш продався.
  6. Білий, як кальцій карбонат.
  7. Вогонь, Аш-два-о та Купрумні труби.
  8. Не все те Аурум, що блищить.
  9. Щоби друга пізнати, потрібно з ним пуд Натрій хлориду з'їсти.

 

10.Завдання «Стріли Амура» або «Любовні дива»

Записати  рівняння  реакцій, що відповідають  схемам

А) S → SO → HSO → NaSO

      Б) K → KO → KOH → KPO

      В) Ca  → CaO → Ca(OH)2 → CaSO

Г)  Al → AlO3 → Al(OH)3 → AlCl3

 

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.

 

-         Ви потрудилися славно. Молодці!

-         Яке враження від уроку?

-         Ви довели, що від сумлінної праці кожного з вас залежить загальний результат.Ви показали, що злагоджено працюючий колектив дає гарні результати.

-         Ви продемонстрували, що працювати разом – означає мати успіх.

-         Закінчити урок бажаю арабським прислів’ям:

"Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш".

Чим більше знаєш, тим більше можеш.

V. Домашня завдання.

Повторити § 22-25, виконати тести.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
12 березня
Переглядів
244
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку