Урок-гра з патріотичного виховання "Козацькому роду-нема переводу"

Про матеріал
Даний урок-гра ознайомить учнів з історією козацтва, їхнім побутом та звичаями. Завдяки дидактичним завданням, які можна використати на уроках української мови, читання, математики учні не тільки поглиблять знання з програмового матеріалу, а й розвинуть пізнавальний інтерес, творчі здібності та командний дух. Мета цього уроку – не тільки передати дітям знання про козаків, але й викликати в них інтерес до історії свого народу, сформувати почуття патріотизму та гордості за своїх предків. Виховувати повагу до історичного минулого українського народу.
Перегляд файлу

Урок – гра «Козацькому роду – нема переводу»

Мета:  ознайомити дітей з славетною епохою козацтва, роз’яснити, що означає слово «козак»; формувати бажання дізнаватися про історичне минуле своєї Батьківщини; поглиблювати знання про минуле свого народу;

  розвивати спостережливість, уважність, кмітливість, пам'ять, увагу, логічне мислення, поповнювати словниковий запас учнів;

виховувати любов до своєї Батьківщини, патріотизм, гордість за героїчне минуле нашого народу,  повагу до людей, що боролися за свободу українського народу.

Матеріали: ілюстрації із зображенням козаків, Запорізької Січі, козацької зброї, човна; картки з дидактичними вправами до уроків української мови, читання, математики.  

 

В даному уроці  скомбіновано різноманітні вправи та завдання спрямовані на розвиток критичного мислення, вміння встановлювати причинно наслідкові зв’язки та формувати компетентності на уроках української мови, читання, математики. Такий підхід дозволяє поєднувати різни види роботи на уроці та підтримувати увагу учнів. Завдання можна використовувати на різних етапах уроку:  як проблемні завдання під час викладу нового матеріалу; під час закріплення матеріалу, його повторення на наступному уроці; замість частини викладу під час виконання практичних робіт;  як домашнє закріплення.

 

І. Інформаційна довідка

За Дніпровськими порогами,

За південними дорогами,

За степами за широкими

Наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильную,

Боронили волю вільную,

Україну свою рідную, як зіницю берегли.

  •          Мова піде про козаків. (показую ілюстрацію) Символом України є козаччина. Без неї немає нашої історії. Було це дуже давно, близько п’ятисот років тому. Дуже важко стало жити українському народові. І почали люди тікати в пониззя Дніпра, за його кам’яні пороги, де розкинулися степи. Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. На острові Хортиця, що лежить серед бистрої води, вони заснували Запорізьку Січ. На Січі панували дуже строгі правила, яких дотримувались всі козаки. Козаки працювали, будували церкви, але більшість їхнього часу минала і в походах і боях за волю і незалежність своєї Батьківщини. Бо найбільш за все козаки любили свою землю, Україну і волю.
  •          Подивіться, хто це? (Козак)
  •          У що одягнений козак? (у штани, сорочку, чоботи)
  •          Такі штани називаються шаровари. Вони були дуже широкі та дозволяли козакам вільно рухатись. Підперезувались козаки широким і довгим поясом, носили вишиту сорочку та жупан. Як називається одяг козака?
  •          Козака легко було впізнати за зачіскою. Вони носили такий чуб, який називався чуприна або «оселедець» (Показую ілюстрацію). Вважається, що оселедець символізується з сонячним променем, знак сонця. Не всім козакам дозволялося її носити, чуприна була своєрідною відзнакою лицарського стану. Просто так не можна було її собі вистригти. Тільки після посвяти у козаки (після першого бою, першого морського походу та складних іспитів) дозволялося воїнові голити голову, залишаючи чуприну. Оселедець неодмінно носили за лівим вухом, як знак відважного козака. Як називається козацька зачіска? Що ще запам’ятали про чуприну?
  •          Діти, давайте подивимось, як і де жили козаки. (Показую ілюстрацію)
  •          Жили козаки на Запорізькій Січі. Січ – це дерев’яний замок, який оточував глибокий рів, височезний вал з баштами, дерев’яний частокіл.  Посередині Січі знаходився Майдан, посередині якого – церква Покрови святої Богородиці – засновниці усього козацтва. Недарма 14 жовтня, свято Покрови вважається Днем українського козацтва. Козаки жили в  хатинках з очерету, які називались куренями. козаки, які жили в куренях, харчувалися разом, були не вибагливі до їжі. Вони часто задовольнялись кашею, приготованою з борошна, солі та води. Ця страва називалась «саламаха».
  •          Як називається житло козаків? Як називається козацька страва?
  •          В козаків багато часу минало в походах і боях. І для цього їм потрібна була зброя.(Показую ілюстрацію) Козаки мали добротну зброю, оздоблену сріблом і золотом: шабля, рушниця, ніж, спис, пістолі. Козацька шабля була гостра, як  бритва. Козаки були чудовими зброярами та самі виготовляли порох. Вони вправно володіли воєнним мистецтвом, були сміливими та винахідливими, сильними і дужими. І такими їм допомагав бути славний бойовий танець – гопак.
  •          Козаки часто брали участь у морських боях на своїх славетних човнах, які мали назву «чайка». (Показую ілюстрацію) Це човен був виготовлений з липи або верби, борти обшиті дошками. «Чайки» були швидкими. У гарну погоду піднімали вітрила, а у вітряну – йшли  на веслах. Як називається козацький човен?
  •          На чолі козацького війська стояв головнокомандуючий – гетьман. Поважний воїн, він був сильний, сміливий, мудрий, виважений. А чи знаєте ви, як обирали гетьмана? Я вам розкажу.
  •          Збирались на Майдані козаки, козацька старшина називала найславетніших козаків. Запорожці підкидали шапки – саме так на Січі голосували. На чиє ім’я підкинули найбільше шапок, той і ставав гетьманом.  Обраному гетьману вручали булаву – символ козацької влади. Гетьман – найвищий військовий керівник козацького війська. Він уміло надавав накази, які всі повинні були виконувати.

 

 

ІІ. Українська мова з козаками

  1. Сенкан

Склади й запиши сенкан зі словом «козак».

  1. Козак
  2. ______________________________(прикметники, 2 слова)
  3. ______________________________(дієслова, 3 слова)
  4. ______________________________(речення)
  5. ______________________________(синонім, 1 слово)

Украинские ратники света иллюстрация вектора. иллюстрации насчитывающей  конструкция - 120477522

  1. Встав букви

Встав, де потрібно, пропущені букви. Спиши текст.

     Козак – це віл..на, озброєна людина. Він зах..щав свою Батьківщину від нападів.. . Прож...вав на острові Хортиця.

Одягалися козаки просто: в довгу сорочку, шаровари та свиту. За поясом носили шаблю та пістолі. Голови голили, але зал..шали довгу чуприну.

Говорят.., що козац..кому роду – нема переводу.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  1. Піраміда цінностей

Прочитай назви цінностей та впиши їх у піраміду, відповідно до значущості (вершина – найважливіша цінність)

патріотизм      відвага                                                 справедливість        правда здоров’я любов                                                             витривалість      

 

свобода                                                                             толерантність                                                       радість

 

  1. Інтерв’ю

Ти – журналіст і береш інтерв’ю у захисника/ захисниці. Склади і запиши запитання до можливих відповідей.

-_______________________________________________________________

Потрібно цінувати кожен момент, не відкладати життя на потім, жити «тут і зараз».

-_______________________________________________________________

[Н1]              Важливе значення на війні мають люди, які поруч. Завдяки їм ти можеш вижити, виконати завдання.

         -_______________________________________________________________

        У мене є відчуття, що я знаходжуся на своєму місці, моя справа важлива.

        -________________________________________________________________

        Найважче – це втрачати побратимів.

  1. Вдячна долонька

Напишіть на кожному пальчику долоньки слова подяки за те, що ви сьогодні можете робити завдяки Захисникам.               

Роздруківка “Долоньки”

( малювати, танцювати, займатися спортом, навчатися, грати у футбол, їздити на велосипеді

 

 

  1.  

Обід для козаків у кожному курені готував кухар. О 12 годині кухар бив по казану, сповіщаючи про обід. Яку назву має традиційна каша козаків? Дізнайтеся за нумерацією букв алфавіту.

15

24

16

12

29

 

 

 

 

 

                                                                     (куліш)

 

  1. Козацьке списування
  •          Прочитайте слова. З зайвих літер утворіть і запишіть назву музичного інструмента, який на Січі скликав козаків на козацьку раду.

Підлкова, кобиза, запортожець, абулава, вшаровари, брунчук,  чайкиа.

 

 

 

 

 

 

 

(литаври)

- Прочитайте слова. З зайвих літер утворіть і запишіть як називалась чорнильниця – символ влади запорізького писаря.

Гектьман, акіш, таблір, ваоля, бматько, побаратим, чайкар.

  

 

 

 

 

 

 

 

 (каламар)

  •          Прочитайте слова. З зайвих літер утворіть і запишіть, що було найважливішою ознакою влади козацького війська.

Війсьбко, ісуторія, традлиції, товариаш, квурінь, верашник.

 

 

 

 

 

 

(булава)

  •          Прочитайте слова. З зайвих літер утворіть і запишіть як звали народного оспівувача подвигів козаків.

Джурка, гетьмоан, кбобза, радаз, віайсько, державра.

 

 

 

 

 

 

(кобзар)

  1. Козацький філворд
  •         Знайдіть у філворді 15 слів, які характеризують захисників та захисниць нашої держави, усі іменники потрібно замалювати синім кольором, прикметники – жовтим, а дієслова – зеленим. 

  

і

к

а

р

п

л

з

в

і

р

и

т

и

х

а

я

н

о

п

г

с

і

ю

ж

з

а

х

и

щ

а

т

и

з

х

в

у

м

б

и

л

ю

б

и

т

и

т

ь

м

ч

б

о

ц

і

м

у

ж

н

і

с

т

ь

в

б

в

с

е

л

щ

л

є

ю

й

в

о

с

н

р

к

о

і

и

з

е

л

и

д

ш

а

н

у

в

а

т

и

р

д

л

п

л

а

в

я

в

п

у

ц

ч

с

м

т

о

д

ь

е

ю

к

і

в

і

д

в

а

г

а

р

ш

н

а

н

к

б

и

с

б

м

у

ж

н

і

к

х

з

і

н

і

а

н

о

т

ф

е

г

є

г

а

р

л

і

т

і

є

ц

і

м

ь

з

н

г

е

р

о

й

р

в

и

ш

р

в

і

д

п

о

в

і

д

а

л

ь

н

і

є

с

 

 

 

 

 

 

Козаки: короткий словничок основних понять

ІІІ. Математика з козаками

  1. Знайди ключ

Відзнаки козацького війська звалися клейнодами. Обчисли вирази, зістав результати з ключем і довідайся деякі їхні назви.

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\User\Desktop\143e0259e41c319ff17249353671c76e.jpg

 

  1. Козацькі задачі

Робочий зошит."Геометричні фігури"Напередодні свята Дня Захисників, який ми відзначаємо 1 жовтня, діти об’є дналися в 3 команди для проведення забав. Скільки дітей в кожній команді , якщо в класі навчається 24 дитини?

 

 

 

 

 

 

Козаки дуже спритні і швидкі. Вони вміють швидко бігати. Виконайте дію з іменованими числами і дізнайтесь за який час козак добіжить від куреня до своєї гармати.

1год – 58хв =

 

  1. Математична головоломка

1.Перша цифра року: Яке число буде, якщо 5 відняти 4?

2.Друга цифра року: Яке число буде, якщо 6 поділити на 3?

3.Третя цифра року: Яке число буде, якщо 2 помножити на 2? 4.Четверта цифра року: Яке число буде, якщо 8 поділити на 4? Складіть усі знайдені цифри разом, щоб отримати рік заснування фортеці. (1242 рік)

 

  1. Обчисли і доповни
  • Обчисли вирази і доповни речення

 

 

 

 

9+7 =                  ч                 13-7 =             е

 

 

 

 

 

7+5 =                   с                  7+7 =                       р

 

 

 

 

 

20-9 =   и                 15-6 =                  к

 

 

 

 

 

8+4 =                   м                 7+8 =                   а

 

-Українських козаків іноді називали?

 

16

6

14

9

15

13

11

 

 

 

 

 

 

 

 (черкаси)

-За однією із версій, назва походить від назви відомого українського міста, яке було одним із осередків формування козаччини – місто Черкаси.

 

 

 

 

 

7+5 =                  к                 14-8 =             з

 

 

 

 

 

7+7 =                   с                  6+5 =                       д

 

 

 

 

 

13-6 =   а                 12-4 =                  б

 

 

 

 

 

6+9 =                   й                 8+5 =                   о

 

-Як називали князя Дмитра Вишневецького?

 

12

13

6

7

12

 

 

 

 

 

8

7

15

11

7

 

 

 

 

 

    (козак Байда)

-Байда Вишневецький був засновником першої Запорізької Січі. Після успішної боротьби з ворогами він побудував на Дніпрі на острові Хортиця фортецю, яка стала козацьким осередком у боротьбі з татарами і турками.

 

  • Обчисли вирази і доповни речення

 

 

 

 

8+9 =                  н                 19-7 =             і

 

 

 

 

 

6+5 =                   с                  7+5 =                       р

 

 

 

 

 

12-4 =   г                 15-6 =                  о

 

 

 

 

 

8+7 =                   й                 8+5 =                   к

 

 

 

14-7 =   и 

 

  •          Як називали коротенькі люльки козаків?

17

9

11

9

8

12

6

15

13

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 (носогрійки)

  •          Крім цих люльок ще у козаків були і великі люльки, які курило все товариство разом.

 

  1. Математична добавлянка
  •          Дізнайся цікаві факти про козаків.

З’єднай вирази з однаковими результатами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Приготуй козакам.

https://online.childdevelop.com.ua/storage/source/uk-UA/task/126/yBbEXPKhcPt5tHDhPRLrWYLX0_zwHHvP.png

  •          Козаки полюбляли пити узвар. Ось рецепт смачного узвару.

Спробуйте створити свій рецепт, але порції інгредієнтів, які треба взяти, зменшіть вдвічі.

……г сушених яблук

…....г сушених груш

……г чорносливу

……г родзинок

……ст.л. меду

……л води

 

 

 

 

IV. Читання з козаками

  1. Віднови прислів’я

 

 

 

 

 

 

 

             

  1. Розв’яжи кросворд

Підказка: січ, чайка, корогви, шабля, рушниця, козак, віз, шаровари, гармата, булава.

  1.  

Прочитай відповідну букву в словах і дізнаєшся ким працює мама вашого однокласника Миколки.

ЗЕМЛЯ (1), БАЖАННЯ (2), АРХІВ (3), АБРИКОС (4), БЕРЕСТЯНКА (5),

БАСЕЙН (6), КРОКОДИЛ (7), МИСЛИВЕЦЬ (8), ФІНЛЯНДІЯ (9) (Захисниця)

 

  1.  Козацька Лего –вікторина.
  • Склади прізвище відомого козака, який брав участь у більш ніж п’ятдесяти битвах.

 

 

 

 

  • Що означає слово « Козак»?

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Яку козацьку страву дуже полюбляли козаки?

 

 

 

 

 

  • Як називається козацький човен?

 

 

 

 

 

  • Як називається народний співець, який оспівував подвиги козаків?

 

 

 

 

 

 

  • Найвідоміший козацький танок?

 

 

 

 

 

  • Як називали козаків, які зналися на травах та вміли ворожити?

 

 

 

 

 

 

 

  1. Козацька Лєго – читанка
  •          Віднови рядки вірша, побудуй башту з Лєго.

український славний рід,

Дбаймо, щоб про нас маленьких,

Ми всі діти українські,

добра слава йшла у світ.

 

                   Ми роду козацького діти,

                             Ми любимо сонце і квіти,

                  землі української цвіт.

                  і сонце нам шле свій привіт.

 

                  і юнака і старика.

                  на бій за правду надихає

                  Вагу козацька віра має,

                  Не продаючись з молотка.

 

                  За народу щастя й долю.

                  Ми – козаки, ми – вільні люди,

                  хоробрі і відважні всюди.

                  Ми – козаки, борці за волю,

 

                  сини твоєї Батьківщини,

                  Це гордість наша всенародна!

                  в них сила духу непоборна!

                  Козацтво – слава України,

 

  1. Козацька зашифровка
  •          З кожного рядка випиши зайві букви і цифри і прочитай цікавий факт про козаків.
  • ООЧООАООЙООКОАОО

ТТВТМТІТЩТУТВАТЛА

ИИИИДИИИОИИ7ИИ0И

ННКНОНЗНАННКННІНВ

___________________________________(Чайка вміщувала до 70 козаків)

  • ЕЕНЕЕАЕСЕІЕЧЕЕЕЕІЕЕ

СССБСССУССЛССССОС

ЛЛЛЛ3ЛЛЛ8ЛЛЛЛЛЛЛЛ

ААКАУААРААЕАНАІВА

____________________________________(На Січі було 38 куренів)

  • ШНШАШЗАШПОШРІШЗЬШКУ

ММММСММІМММЧМММММ

ДДНДЕДПУДСДКДАДДЛДИД

АЖААІААНАААОААААКАА

____________________________________(На Запорізьку Січ не пускали жінок)

 

  1.  Козацькі клейноди

https://online.childdevelop.com.ua/storage/source/uk-UA/task/126/md3bBs7HwyUwCSIIgKa3I1dxIIlioteC.png

  •          Упізнай назви і розгадай назви козацьких клейнодів.

Булава…..

Каламар…..

Бунчук…..

Гармата…..

Литаври…..

  •          Як називається козацький музичний інструмент?

https://online.childdevelop.com.ua/storage/source/uk-UA/task/126/ShBjwelgLJxGYsj28ut6qJRcX5e0X-OZ.png (кобза)


docx
Додано
15 листопада
Переглядів
83
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку