Повна розробка уроку-гри з геометрії для 8 класу
Тема: Урок-гра "Подорож країною Чотирикутників" (узагальнення та систематизація знань)
Клас: 8
Мета:
-
Навчальна: закріпити, систематизувати та узагальнити знання учнів про види чотирикутників (паралелограм, прямокутник, ромб, квадрат, трапеція), їх означення та властивості; формувати вміння застосовувати теоретичні знання до розв'язування задач.
-
Розвивальна: розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, просторову уяву, вміння аналізувати та порівнювати геометричні фігури; стимулювати творчу активність учнів.
-
Виховна: виховувати інтерес до геометрії, відповідальність, самостійність, вміння працювати в команді, взаємодопомогу та культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань (урок-гра).
Форма проведення: урок-подорож/квест.
Хід уроку
I. Організаційний етап (2-3 хв)
-
Привітання.
-
Поділ на команди: Клас ділиться на 3 команди по 4-5 учнів. Назви команд: "Квадрати", "Ромби", "Трапеції".
-
Оголошення правил: За кожне правильно виконане завдання команда отримує певну кількість балів, які фіксуються в "паспорті подорожі". Переможе команда з найбільшою сумою балів.
II. Мотивація навчальної діяльності (2-3 хв)
-
Вступне слово вчителя: "Сьогодні ми вирушаємо в захопливу подорож до країни Чотирикутників. Нам потрібно буде подолати багато перешкод, щоб показати, як добре ми знаємо мешканців цієї країни – різні чотирикутники, їхні властивості та секрети. Приготуйтеся до випробувань!"
III. Актуалізація опорних знань (8-10 хв)
-
Зупинка 1: "Теоретична фортеця" (3 бали за повну правильну відповідь)
-
Формат: Бліцопитування. Команди по черзі відповідають на запитання. Якщо команда не знає відповіді, хід передається наступній.
-
Запитання:
-
Чотирикутник, у якого протилежні сторони паралельні. (Паралелограм)
-
Паралелограм, у якого всі кути прямі. (Прямокутник)
-
Паралелограм, у якого всі сторони рівні. (Ромб)
-
Прямокутник, у якого всі сторони рівні. (Квадрат)
-
Чотирикутник, у якого тільки дві сторони паралельні. (Трапеція)
-
Скільки діагоналей можна провести в чотирикутнику? (Дві)
-
Чому дорівнює сума кутів опуклого чотирикутника? (360°)
-
Властивість діагоналей прямокутника. (Вони рівні)
-
Властивість діагоналей ромба. (Вони взаємно перпендикулярні і ділять кути навпіл)
IV. Застосування знань. Урок-гра (20-22 хв)
-
Зупинка 2: "Місто Задач" (4 бали за задачу)
-
Формат: Кожна команда отримує картку з двома задачами середнього рівня складності на застосування властивостей чотирикутників. Час на виконання – 5 хвилин.
-
Завдання для команд:
-
Команда "Квадрати":
-
Одна зі сторін паралелограма дорівнює 7 см, а інша — на 3 см довша. Знайдіть периметр паралелограма. (Відповідь: 2*(7+10)=34 см)
-
Один з кутів ромба дорівнює 60°. Знайдіть інші кути ромба. (Відповідь: 120°, 60°, 120°)
-
Команда "Ромби":
-
Периметр прямокутника дорівнює 24 см, одна його сторона — 4 см. Знайдіть іншу сторону. (Відповідь: (24 - 2*4)/2 = 8 см)
-
У трапеції основи дорівнюють 6 см і 10 см. Знайдіть середню лінію трапеції. (Відповідь: (6+10)/2 = 8 см)
-
Команда "Трапеції":
-
Зупинка 3: "Детективне агентство" (2 бали за правильну відповідь)
-
Формат: Завдання "Знайди помилку" або "Так/Ні". Вчитель читає твердження, команди сигналізують картками "Так" (зелена) або "Ні" (червона).
-
Твердження:
-
Будь-який прямокутник є квадратом. (Ні)
-
Діагоналі ромба рівні. (Ні)
-
Сума кутів трапеції дорівнює 360°. (Так)
-
Діагоналі паралелограма точкою перетину діляться навпіл. (Так)
-
У рівнобічної трапеції кути при основі рівні. (Так)
-
Якщо в чотирикутнику всі сторони рівні, то це квадрат. (Ні, це ромб)
-
Зупинка 4: "Майстерня художника" (5 балів)
-
Формат: Практичне завдання з креслення. Команди отримують завдання на аркушах.
-
Завдання: Накресліть чотирикутник, який відповідає всім вказаним умовам:
-
Команда "Квадрати": Накресліть ромб, одна з діагоналей якого дорівнює стороні. (Пояснення: вийде два рівносторонніх трикутники, кути 60° і 120°).
-
Команда "Ромби": Накресліть прямокутник, який не є квадратом. Проведіть діагоналі.
-
Команда "Трапеції": Накресліть прямокутну трапецію з основами 3 см і 5 см та висотою 4 см.
V. Підбиття підсумків уроку (5-7 хв)
-
Підрахунок балів: Капітани команд здають маршрутні листи з балами. Вчитель оголошує загальний результат.
-
Визначення переможця: Нагородження команди-переможця (наприклад, символічними медалями "Знавець геометрії" або просто похвала).
-
Рефлексія:
-
Вправа "Мікрофон": Учні по черзі відповідають на запитання: "Сьогодні на уроці я повторив/дізнався...", "Мені було складно...", "Найбільше мені сподобалося...".
-
Оцінювання: Вчитель коментує роботу команд та окремих учнів, виставляє оцінки.
VI. Домашнє завдання (1-2 хв)
-
Повторити тему "Чотирикутники"
-
Творче завдання (на вибір):
-
Підготувати презентацію (3-4 слайди) на тему "Чотирикутники в архітектурі та повсякденному житті".
-
Скласти власну задачу про чотирикутник та розв'язати її.