Урок 7 клас
Тема. Графіки руху
Мета уроку : познайомити учнів із графічною інтерпретацією руху; навчити будувати графіки залежності шляху й швидкості від часу; формувати вміння учнів аналізувати графіки руху тіл і визначати за ними його параметри;
розвивати критичне мислення; уміння співставляти та робити висновки;
формувати науковий кругозір учнів.
Тип урока: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання : комп’ютер, графіки руху.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Привітання вчителя, перевірка присутніх на уроці учнів.
Продзвенів уже дзвінок
Він покликав на урок.
Настрій на урок взяли
Працювати почали
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа ,,Вилучи зайве“
1) траєкторія, переміщення, щлях, швидкість.
2) км, м, мм, с.
3) υ, s, V, t/
2. Визначити координати тіл.
0 1 С А В х,м
Чи зручно вам порівнювати положення тіл за допомогою числової прямої ?
Висновок: такий спосіб положення тіл досить наочний
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У багатьох випадках рух тіл зручно описувати за допомогою графіків. Такий спосіб – досить наочний .
Тема нашого уроку ,,Графіки руху“.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття про графік
У курсі математики ви вже вивчили графіки деяких функцій. Наприклад, y = kx, y = а.
Пригадаємо, що виразі y = kx:
y — функція
x — аргумент
k — постійна.
Гафіком є пряма, яка виходить із початку координат, а кут нахилу залежить від значення k.
Графік функції y = b
2. Графік шляху(за підручником)
Побудуємо графік залежності шляху, що долає велосипедист від часу, якщо він рухається зі сталою швидкістю 5 м/с. Шлях визначають за формулою: ι = υ·t
Якщо υ= 5 м/с, то за t=2с ι=5м/с·2с= 10 м
Складемо таблицю і побудуємо графік.
t , с |
0 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
ι , м |
0 |
10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
Графіком шляху прямолінійного рівномірного руху завжди є відрізок прямої , нахиленої під кутом до осі часу.
За графіком шляху можна:
3. Побудувати графік у=2х і графік руху, якщо υ= 2 м/с.
4. Графік швидкості
Поряд із графіками руху часто користуються графіками швидкості. Для побудови графіка швидкості застосовують прямокутну систему координат, по горизонтальній осі якої відкладають у певному масштабі час, а по вертикальній — модуль швидкості.
Для рівномірного руху графіком швидкості є відрізок прямої, паралельної осі часу.
За графіком швидкості можна визначити пройдений шлях, як площу прямокутника
(s = a·b , ι = υ·t)
За графіком швидкості можна:
V. Закріплення навчального матеріалу
1. Вправа 10 (1) – с.72 підручника
Найбільша швидкість у тіла 1, а найменша – у 3.
2. На рисунку наведені графіки залежності шляхи від часу для двох автомобілів. Швидкість якого з автомобілів більша?
3. Вправа 10 (4) – с.72 підручника
VІ. Підсумок уроку
Графік – це не рисунок, а відбиття залежності між фізичними величинами.
VІІ. Рефлексія
Інтерактивна вправа ,,Коректор“
Креслили та малювали —
. . . . . . ми побудували.
Тільки глянемо — і в нас
Видно ш . . . . . . . . , ш . . . і ч . . !
VІІІ Домашнє завдання
Опрацювати §10, вправа10 (2,3)