2 клас
Тема: Іграшки. Граматичний вираз -can-, - cannot.
Мета: навчальні – ознайомити учнів з новими словами й практикувати їх у вживанні ( toy, find, can, cannot)
Розвивальні – сприяти формуванню та розвитку навичок фонематичного слуху, сприяти розвитку пам яті, уяви, уваги мислення, уміння виділити головне.
Виховні – виховувати чемність і повагу до оточуючих, виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Оладнання: фонетичні таблиці, таблиця « Пори року», « Погода», малюнки « Яка сьогодні погода», роздатковий матеріал, підручник, робочий зошит, словник, мовне порт фоліо.
Хід уроку.
І. Організаційна частина уроку.
1. Організаційний момент.
Привітання.
T.: Good – morning children! I am glad to see you!
P: Good – morning teacher! We are glad to see you too!
T: Look! Today there are many guests in our class and I am nervous a little and how do you feel today?
P: I’ m confident today, I’m shy today, I’m shocked today.
II Warm – up
T: Please , open your copy – book and write down the date. What’s the day of the week today?
P: It’s Wednesday.
T: Read the poem “Days of the week”
On Monday we go to school
On Tuesday we jump in the pool
On Wednesday we write our names
On Thursday we play our games
On Friday we watch TV
On Saturday we swim in the sea
On Sunday we sing our songs
It isn’t very long.
T: What’s the date today?
P: It’s the twenty – seventh today.
T: What’s the month today?
P: It’s February.
T: February is the last season of the winter. What winter months do you know?
P: I know December, January.
The poems
Winter, winter, winter
The snow is falling
The wind is blowing
The ground is white
All day ad all night.
Pretty snowflakes
See the pretty snowflakes
Falling from the sky
On the walls and house – tops
Soft and thick they lie.
T: There are four seasons of the year. Winter, spring, summer, autumn.
( повторити місяці та пори року)
T: Tell me please , what is the weather today.
P: The weather is sunny.
T: Well, let’s play a game.” Seasons and weather”
( діти розділяють погоду за порами року)
Зарядка
Hands up! Clap! Clap!
Hands down! Snap, snap!
Hands forward! Clap, clap!
Hands on hips! Jump, jump!
Hop, hop! Stop, stop!
III Основна частина уроку.
1. T: Oh, something is happen.
P: What’s the matter?
T: I cannot find my “ Magic box”. I don’t know where is it?
P: Is it on the table?
Is it under the table?
T: Yes, it is. It’s under the table.
Ми перешли з вами до нашої теми.
Давайте з вами пограємось і вгадаємо що в коробці.
P: What colour is it?
T: It’s brown and white.
P: Is it small?
T: No, it is not small. It’s big.
P: Is it short?
T: No, it is not short. I think it’s long a little.
P: Is it a toy.
T: Yes, it’s a toy. What is this?
P: It’s a rabbit.
T: Of course , it’s a rabbit. Let’s write down the description.
It is a rabbit. A rabbit is white and brown. A rabbit is big. A rabbit is long. A rabbit can jump. A rabbit cannot swim.
2. Фонетична зарядка
3. T: I have many toys in my “ Magic box”
( Діти називають тварин англійською мовою - a dog, a pig, a snake, a mouse, a cat)
Давайте з вами порахуємо іграшки. How many toys can you see?
P: I can see 10 toys.
T: What can this toys do or cannot do.
P: A fish can swim but cannot fly.
A cat can jump but cannot swim.
A snake can climb but cannot run.
A dog can run but cannot fly.
A pig can jump but cannot swim.
4.Робота з підручником.
- виписати слова на сторінці 94
A toy box, toy soldier, ballerina, find.
IV Заключна частина