Розробка уроку містить інтерактивні вправи, роботу в групах, творчі завдання. Глибокий аналіз образів твору допоможе учням зрозуміти героїв твору,їхні вчинки.
Фучеджи Людмила Степанівна,
вчитель української мови та літератури
Кубейського закладу загальної середньої освіти
імені академіка Олександра Теодорова – Балана
Кубейської сільської ради Болградського району
Одеської області
Українська література, 9 клас
Тема: Григорій Квітка- Основ’яненко. Повість «Маруся». Краса вірності,
душевного багатства і чистоти персонажів повісті
Мета: Допомогти учням усвідомити красу вірності, душевного багатства і чистоти
персонажів повісті «Маруся» Григорія Квітки – Основ’яненка.
Розвивати креактивнє мислення; навички аналізу художних образів і засобів,
за допомогою яких вони створені; розвивати вміння систематизувати й
узагальнювати навчальний матеріал; розвивати творчі здібності учнів.
Виховувати високі моральні якості, естетичний смак.
Обладнання: портрети – малюнки героїв твору, малюнки на тему: «Моє уявлення
щастя», дидактичний матеріал, хрестоматії, мультімедіа.
Життя – воно тому й життя,
що вміє все: і страждати, і радіти...
О. Гончар.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Виконання учнями уривку з укр. народної пісні «Цвіте терен»
- Прослухайте, будь ласка, уривок з пісні, про що він?
- Як пісня пов’язана з повістю «Маруся»?
2. Колективне міркування «Що таке щастя?»
(Свої думки діти відображають за допомогою малюнків, з яких утворюється
стенд).
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
1. Вступне слово вчителя.
- Щастя... Усі найзаповітніші мрії людські і бажання увібрало в себе це слово. Багато людей прошлі свій життєвий шлях, і кожен з них прагнув до щастя.
Художники, композитори, поети намагалися відтворити у своїх творах чарівну мить найтонших людських почуттів- кохання.
світ, робить людину добрішою, кращою. А допоможуть нам в цьому герої повісті «Маруся». (Слайд 1)
- Тема уроку: Григорій Квітка-Основ’яненко. Повість «Маруся». Краса вірності, душевного багатства і чистоти персонажів повісті (Слайд 2)
- Зверніть увагу на епіграф уроку. Тема сенсу життя є актуальною на всі часи, на всі епохи.
- Як ви розумієте епіграф? (Слайд 3, 4, 5, 6, 7)
2. «Хвилинка теорії»
а) - Розшифруйте слова ,виключіть зайве слово .
-В чому особливості романтизму?
-В чому особливості реалізму?
-В чому особливості сентименталізму?
- Яке слово зайве? Чому?
Лізмреа реалізм
Мантизмро романтизм
Менталізмсент сентименталізм
Істьпов повість
б) Вправа «Поясніть малюнок»
- Яке відношення він має до повісті «Маруся» Гр. Квітки- Основ’яненка?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
Свою роботу ми почнемо із ближчого знайомства з персонажами твору.
1) Робота з групою «літературознавці».
1. Представити малюнок-уяву про героя твору і співвіднести з портретом у повісті.
2. Проаналізувати зовнішні риси Марусі; розкрити ії характер через дії та вчинки.
3. Пояснити, через які життєві негаразди довелося пройти Василеві на шляху до
щастя .(Слайд 8)
2) Інтерактивна вправа «Обери позицію»
- Я пропоную вам дати відповідь на таке запитання: чи мають моральне право батькі вирішувати долю своїх дітей?
Якщо ваша відповідь «Так» піднесіть жовтогарячу картку. Якщо «Ні»- червону.
Якщо ваша відповідь « Залежно від обставин», піднесіть зелену картку.
3)Робота з групою «етнографи» .
-Читаючи твір, я була вражена тим, наскільки глибоко автор знає і як майстерно зумів передати життя народу . Зараз своїми враженнями поділяться «етнографи».
1. Зачитування уривку, де описується одяг селян.
2. Інсценізація епізоду сватання.
3. Зачитування уривку повісті - опису природи, що співвідноситься з початком кохання героїв.
4. Зачитування обряду поховання.
4) Робота з групою «соціологів».
- Весь час «соціологи» уважно стежили за нашою роботою і, думаю, зараз допоможуть з’ясувати складність обставин, у яких опинилася героїня і деталі, що свідчать про трагізм повісті.
- З якої причини відмовив батько Василеві? Чому не допоміг? Чи можна засуджувати його за це?
- Яку проблему порушив автор у творі?
- Чому Маруся поводилася стримано в ситуаціях, які складалися?
- Про що це свідчить?
- Які моральні цінності переважають у наш час?
- Чого ми можемо повчитися у героїв твору?
- Який ваш ідеал дівчини? Хлопця?
5) Виконання проблемного завдання.
ПРОБЛЕМА
Як Василеві подолати перешкоду?
V) Підсумок уроку.
- Подивіться ще раз на епіграф до нашого уроку. (Слайд 2)
- Чи доводить повість «Маруся» справедливість вислову Олеся Гончара?
- Дякую вам за роботу. Сподіваюсь, що образи Марусі, Василя допоможуть вам вирішувати складні життєві питання, а їх чистоту, багатство душевне, красу стосунків
Ви перенесете в своє життя.
VІ) Домашнє завдання.
- На столах у вас є картки з домашнім завданням, яке знову має творчий і
дослідницький характер.
Для першої групи – скласти порівняльну характеристику Марусі та Наталки – Полтавки.
Для другої групи – написати твір – мініатюру «Мої враження від повісті Гр. Квітки – Основ’яненка «Маруся».
Для третьої групи – написати листа до героя повісті, що вас вразив найбільше.