Урок української мови
6 клас
Тема. Групи прикметників за значенням
Мета: ознайомити учнів із поділом прикметників на групи за значенням (якісні,
відносні, присвійні), формувати вміння розрізняти групи прикметників; розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, логічне мислення учнів; виховувати культуру мовлення, вміння поважати чужу думку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання:підручник, картки, презентація
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Закінчи речення» СЛАЙД №1
– Прикметник – це …
– Прикметник змінюється за …
Вибірковий диктант СЛАЙД №2
Запишіть в рядок через кому прикметники
Зима, синій, ввечері, весняний, зовнішній, я,чоловічий, села, краса, бігти, важкий, солоний, розробляти, шкільний, лисячий, п’ять, український, солодкий, і, малий, рожевий, Петро, Київ, великодушний.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
СЛАЙД №3
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснення вчителя
За лексичним значенням, морфологічними ознаками і особливостями словотворення прикметники поділяються на якісні, відносні і присвійні. СЛАЙД №4
Якісні прикметники називають ознаки, які можуть виявлятися більшою або меншою мірою: теплий — тепліший — найтепліший, солодкий — солодший — найсолодший, тонкий — тонший. СЛАЙД №5
Відносні прикметники називають ознаки предмета за його відношенням до інших предметів, дій чи обставин: кришталева чаша, джерельна вода, вчорашній день, математичний журнал. СЛАЙД № 6,7
Присвійні прикметники вказують на приналежність предмета людині (рідше тварині) і відповідають на питання ч и й? ч и я? ч и є?: мамині пироги, сестрина хустка, Шевченкова поезія, заяча нірка. СЛАЙД № 8
Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника
§ 41 , с.131
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота біля дошки
Знайти прикметники, підкреслити, поставити запитання.
Повітря бриніло пташиними голосами. Горобині хвостики стирчали козирком. Синички в чорних фартушках і жовтих светрах вихвалялися: “Підсиню небо!” Щиглики бились у хатні вікна.
Робота з підручником
Вправа339 (усно), с. 131
Вправа 345 (письмово), с.133
Коментоване письмо СЛАЙД №9
Завдання. Прочитати народні прикмети. Підкреслити прикметники, визначити розряди за значенням.
Тоді просо засівається, як сухий дуб розвивається.
Буде той голодний, хто жнивами холодочку шукає.
Як буде полоз вогкий, то буде й кінь мокрий.
Сумний грудень і в свято, і в будень.
Вологе літо і тепла осінь – на довгу зиму.
В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, мете, гуде і зверху йде.
Вправа «Ланцюжок» – підбір синонімів. СЛАЙД №10
Вчитель пропонує учням прикметник, а учні повинні підібрати до даного слова синоніми. Робота проводиться ланцюжком.
- Добрий (лагідний, ласкавий, хороший, дружелюбний);
- Вихований (культурний, ввічливий, тактовний);
- Гарний (красивий, вродливий, милий, симпатичний);
- Розумний (мудрий, дотепний, кмітливий);
- Здібний (обдарований, талановитий);
- Освічений (начитаний, ерудований).
Робота на картках
Прочитайте речення. Випишіть прикметники у три стовпчики: якісні, відносні,
присвійні
Здорові гарбузи в'ються поміж густою картоплею, спинаються на батькові вишні, перелазять через високий тин. Вони, прикріпившись чіпкими своїми довгими вусиками, просочуються, пробиваються скрізь, де тільки можуть знайти краплину вранішнього сонця. Завойований простір вони відзначають високим,зірчастим цвітом, цілими вогняними сузір'ями, які палахкотять поміж кущами дозрілої картоплі, які завзято здираються на дерев’яні тини, на колючі кущі, які перелазять через глибокі рови, з наївною безтурботністю вискакуючи на вигін, на вузьку стежку, на широку дорогу, розцвітають і там, нашорошуючи навсібіч свої чутливі струни-вусики.
V. ПІДСУМОК УРОКУ СЛАЙД №11
«Мікрофон»
- Що нового ви вивчили сьогодні на уроці?
- Що вам на уроці найбільше сподобалось?
- Що не вдалося?
- Чи досягли ми поставленої на початку уроку мети?
VІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
§41 , Впр.346 (письмово), с. 134
Виписати п’ять речень з якісними, відносними та присвійними прикметниками. *
1