Підсумковий урок за розділом "Гумористичні вірші та оповідання"
4 клас з російською мовою навчання
підручник "Літературне читання" / Коченгіна М. В., Коваль О. А.
Урок літературного
читання в 4 класі
«Гумористичні вірші та оповідання»
ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ
( підручник М. В.Коченгіна, О. А. Коваль. – Літературне читання. Українська мова для загальноосвітніх закладів з навчанням російською мовою.)
Підготувала
вчитель початкових класів
Семенова Наталія Василівна
Мета:
-формування предметних компетентностей: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова, почуття гумору.
- формування ключових компетентностей:
Уміння вчитися: навчати учнів організовувати свою навчальну діяльність, добре орієнтуватися у підручнику, знаходити і накопичувати знання;
Комунікативної: розвивати вміння спілкуватися, використовувати інтерактивні технології;
Інформаційної: формувати здатність аналізувати й відтворювати потрібну інформацію, знаходити необхідні знання.
Загальнокультурної: учити зв’язно висловлюватися.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: картки з текстами, смайлики, малюнок «Ялинка», портрети письменників-гумористів, куб із запитаннями.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квітоньці – хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику «Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся, зичу їм добра!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Діти читають хором.
Накрапає дощ (тихо).
Дощ пускається сильніше (голосніше).
Злива (голосно).
Дощ слабшає (тихіше).
Дощ припинився (читання припиняється).
Йшов журавлик на лужок,
Вбрався в жовтий кожушок.
Кажуть бджілка і жучок:
2. Гра «Телефоніст»( робота в групах)
Учитель видає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. По сигналу вчителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учаснику своєї групи і т.п. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи повинен розказати скоромовку.
Фарбував фазан фіранки ,
Брав фломастер у фіалки.
III. Мотиваційний етап
Читання вчителем гуморесок П. Глазового
“Чудний школяр”
Двох онуків дід старий
Посадив на руки
Та й розказує казки.
Слухають онуки.
Раптом меншенький спитав:
— А скажіть, дідусю,
Ви ходили в перший клас?
— Та ходив, Павлусю.
— От був номер! — малюки
Сміхом залилися,
— Як до школи ви прийшли
З бородою й лисі.
Гумореска “Пряник”
— У вас зуби є, дідусю? — онучок питає.
Дід журливо посміхнувся:
— Вже давно немає.—
Це почувши, хлопченятко зраділо без краю:
Тоді пряник потримайте, а я пострибаю.
IV. Оголошення теми та мети уроку
-Як ви думаєте, чому я почала урок з гуморесок?
Гумор – співчутливе, доброзичливе висміювання негативних явищ життя або вад людського характеру (учень дає тлумачення слова)
Сьогодні в нас підсумковий урок з теми: «Гумористичні вірші та оповідання». За роботу на уроці ви будете отримувати фішки – смайлики .
1.Вправа «Асоціативний кущ» до слова «гумор»
добро
Радість усмішка
гумор
сміх
2. Сміх може бути гострим і викривальним,- це сміх сатири. А може бути добрим і співчутливим, а не злим чи глузливим. Саме такий сміх зустрічаємо у гуморесках, усмішках, анекдотах.
Французький письменник Віктор Гюго якось сказав: «Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя». «Висміяти – значить вилікувати»- казав М.Горький. Здається, люди зрозуміли це задовго до них. Тисячоліттями людство складало, зберігало і передавало наступним поколінням веселі казки, дотепні історії, жартівливі пісні, кумедні побрехеньки, анекдоти, гуморески. Та хіба все перелічиш? Сміх як сонце, має тисячі променів і промінців. Сміх має велику силу! А яку, ви мені скажете в кінці уроку.
V. Узагальнення й систематизація знань.
1. Вправа «Чи уважний ти читач»
Тестування «Що буде з Костиком?» (робота в групах)
1. Хто жив у Костика?
А) Собака
Б) Кіт
В) Папуга
2. Що з’їв Костик на кухні?
А) Ковбасу
Б) Варення
В) Борщ
3.Чи розсердився Бон, коли Костик його смикнув за вухо?
А) Так
Б) Ні
4. Що зробив собака, коли Костик поліз у калюжу?
А) Разом з ним стрибнув
Б) Пройшов повз калюжі
В) Витягнув з калюжі
5.Чи побіг Бон за котом?
А)Так
Б)Ні
6. Що зробив Костик, коли побачив кота?
А) Вхопив камінця
Б )Побіг за котом
В) Погладив кота
7.Що робив Костик з Боном на пустирі?
А)Сиділи
Б)Бігали наввипередки
В)Будував з піску будинки
8.За що хвилювався Бон?
А)За те, чим його будуть годувати
Б) Чи пожаліє його господиня
В) Скоро Костик піде до школи
2. Конкурс малюнків до оповідання «Що буде з Костиком?»
М. Слабошпицького. (діти вдома намалювали малюнки до оповідання)
3. Гра «З’єднай назви та автора» (робота в парах)
1.Павло Глазовий |
Як Кицик упіймав тітоньці Марині мишку |
2.Ігор Січовик |
Що ж буде з Костиком? |
3.Юхим Чеповецький |
Сашко |
4.Михайло Слабошпицький |
Швидко відповів |
5.Грицько Бойко |
Це вже й зараз видно |
Фізкультхвилинка
Щось втомились ми сидіти,
Треба трішки відпочити.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
До сонця потягніться.
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу – все гаразд!
4.Конкурс на краще виразне читання з пам’яті улюбленого гумористичного вірша.
5. Гра «Хто це сказав?»
— Не даєш ти мені нормально жити.
-Тепер, якщо я тебе не впіймаю і не знищу, мені в домі життя не буде:
мене виженуть на вулицю. Що я, нещасний, там робитиму?
- І зі мною серед вас
Нікому змагатись,
— Та вчать,— Сашко відказує,—
Але у дану мить
Розпочались канікули
І нас ніхто не вчить!..
"Ну, що ж,- сказав я собі,- якщо ти друг, то вагатися нема чого - виручай!"
6. Гра «Закінчи речення»( оповідання «Як Кицик упіймав тітоньці Марині мишку).
Вчитель читає початок речення, а діти шукають кінець.
7. Гра « Склади прислів’я» (робота в парах)
VI. Підсумок уроку
1. Рахування смайликів.
2. Вправа «Кубування»
4. Чому говорять, що сміх додає життя?
5. У чому полягає мистецтво сміху? (Сміх повинен бути тактовним, доречним, щирим)
6. Чого навчає сміх? (Сміх навчає радіти життю, спілкуватися з іншими, створює хороший настрій).
VII. Рефлексія
Вправа «Дерево»