Урок " Шевченко - великий співець України"

Про матеріал

Урок проведений з учнями 4 класу на закріплення матеріалу про великого поета і художника Т.Г.Шевченка. На уроці діти інсценували уривки із творів поета. Під час мовної розминки учні розшифровували вислів Шевченка, який став девізом уроку. Читання тексту ускладнено анаграмами. За допомогою слайдів діти досконаліше вивчили біографію письменника. Бібліотекар перевірила знання учнів за допомогою вікторини і загадок. Підсумком уроку став бліц-турнір.

Перегляд файлу

Отрадівська  загальноосвітня  школа I-III ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок

 

 

(Читання, українська мова, образотворче мистецтво)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            Класний керівник: Леона Н.Х.
Конспект інтегрованого уроку (читання, українська мова, образотворче мистецтво)

        Тема: "Шевченко – великий співець України"

      Мета: розширити знання учнів про національного поета-генія українського    народу; викликати почуття симпатії до малого Тараса, до його природнього розуму, допитливості, хисту, співчуття до його нелегкого життя; зацікавити школярів прочитаним і почутим; розвинути усне мовлення, вміння коментувати, робити висновки; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.

 

      Обладнання:  портрет Т.Г.Шевченка, вишиті рушники, виставка творів поета, дитячі малюнки до поезій Т.Г. Шевченка, проекти по темі, слайди.

 

Хід уроку

 

  1. Організація класу

Чий портрет  у кожній хаті –

І у бідній, і в багатій –

Прикращений рушниками,

Вишитими руками мами?

II  Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів

Учитель.  – Як ви здогадалися, діти, мова піде про геніального українського поета, нашого земляка. Підкажіть, хто це? 

(Інсценівка)

Оксана: Чом же ти плачеш? Не сумуй, Тарасику, адже, кажуть, найкраще від усіх              ти читаєш, найкраще за всіх ти співаєш, ще й, малюєш. От виростеш і будеш                  

           малярем.

     Тарас: Еге ж, малярем!

     Оксана: І розмалюєш нашу хату?

     Тарас: Еге ж. А всі кажуть, що я ледащо і ні на що не здатний. Ні, я не ледащо!

               Я буду,буду таки малярем!

      Оксана: Авжеж, будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись де твої ягнята! Ой бідні ягняточка, що чабан у них такий – вони ж питочки хочуть.

III Повідомлення  теми уроку

               Слайд 1

Учитель. Діти, сьогодні незвичайний урок, ми дізнаємось ще більше нового і цікавого про талановиту, дюдину, яка залишила незабутній слід в українській літературі. А про кого саме йтиме річ,ви дізналися із інсценівки.        

  • Кого в образі маленького хлопчика ви впізнали?
  • Так, мова піде про Т.Г.Шевченка.
  • Що ви очікуєте від уроку?
  • Я знаю, що ви любите працю і будете старатися виконувати всі завдання уроку.

 

   Слайд 2

 

    Наш сьогоднішній урок – це одна сторінка минулого, історія нашої держави, доповнення наших знань великого співця України Т.Г. Шевченка

 

    – Ім'я Т.Г.Шевченка невіддільно пов’язано з  Україною. Україна – це Шевченко, Шевченко – це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки-України, у своїх творах нагадував про минулу славу України.

    Ім’я великого Кобзаря ми часто згадуємо і будемо згадувати, бо він подарував нам безцінний скарб. Цей скарб – його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє.

На дошці запис

                                Нам стануть у пригоді: (діти зачитують)

  1. ваші попередні знання;
  2. повідомлення наших "Шевченкознавців";
  3. торбинка запитань;
  4. безсмертні Шевченкові вірші, твори та малюнки;
  5. знання вчителя;

    Девізом нашого уроку будуть слова, які ви розшифруєте.

    Мовна розминка

 

             Розшифруйте вислів

 

 

 

 

                                                                                                                 – робота в парі

                                                                                                                                                                                                 

 

 

 

 

             Картка-ключ

 

 

 

 

 

   "Учітеся, брати мої, думайте, читайте…"

    Нехай це й буде девізом нашого уроку.

 

    Читання тексту – анаграми

 

    иМ мовчися у Ш…вч…нк… нувашати і лютиби нурід зелюм.

 I-ша  сторінка

                      Дата   9   березня  1814   року   пам'ятна   в   історії     української              

                          літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі  Моринцях на 

                          Звенигородщині,    у     хаті    Григорія   Шевченка,    кріпака    пана                       

                          Енгельгарда,  блиснув  єдиний на все село вогник: народилася нова 

                          панові кріпацька душа, в Україні – її великий співець – Т.Шевченко.

                            Слайд 4.

  1 учень            Не називаю її раєм,

                          Тії хатиночки у гаї

                          Над чистим ставом край села.

                          Мене там мати повивала

                          І, повиваючи, співала,

                          Свою нудьгу переливала

                          В свою дитину… В тім гаю,

                          У тій хатині, у раю

                          Я бачив пекло… Там неволя,

                          Робота тяжкая, ніколи

                          І помолитись не дадуть.

 

              Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Він був і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана. Пан міг   кріпака продати, купити, виміняти, як річ.

              Малий Тарас думав, що небо над головою, ніби високтй дах, а там у                                                 далині,цей дах опускається до землі, там його стовпи залізні підтримують.

 

    Актуалізація опорних знань.

 

    Інсценування "Розмова малого Тараса з матір’ю"

 

    Куточок української хати. Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить її на столик біля портрета Т.Шевченка. До неї підходить хлопчик.

Хлопчик.         Матусю, а  правда, що небо на залізних стовпах держиться?

Мати.             Так, мій синку, правда.

                        (Жінка  сідає  на  лаву,  хлопчик  сіда  біля  неї,  кладе голову на коліна 

                        Матері, вона його пестить)

Хлопчик.         А чому так багато зірок на небі?

Мати.             Це  коли  людина  на  світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та 

                        свічка,  поки  людина  не  помре. А  як  помре,  свічка гасне, зірочка 

                        падає. Бачив?

Хлопчик.         Бачив, матусю, бачив. Марусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а

                        інші ледь видно?

Мати.             Бо коли людина  зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли

                        добра,  любить  людей,  робить  їм  добро, тоді свічечка такої людини

                     світить ясно, і світло це далеко видно.

 

Хлопчик.         Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічка світила найясніше.

Мати.             Старайся, мій хлопчику.

 

                      У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої            

                      мачухи. Коли хлопчику було 11, помер батько.

.            Учитися хлопчик не мав змоги, тому в 13 років пас чужі ягнята.

2   учень.             (Учень читає вірш "Мені 13 минало")

         .             Ще  з дитинства  Т.Г.Шевченка  тягло  до  малювання.  Крейдою  чи

                        вуглинкою   змальовував   усе,  що    бачив. Та  саме  тут  пощастило               

                         Шевченкові      його  талант    до    малювання    помітили    видатні 

                      художники.

( Презентація учнями  малюнків по темі)  Слайд 3

II - сторінка

       .             Т.Г.Шевченко  перебував  в  кріпацькій  неволі. Художники зібрали 

                         2500крб.  і   викупили  його.  Саме    вони    допомогли   Шевченкові

                         звільнитися  від  кріпацької  неволі  та  відкрили  перед ним шлях до

                      науки.

                      Т.Г.Шевченко  навчається  в  Академії  мистецтв.  У  цей час він усе

                         більше задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним

                     становищем покріпаченого люду.

                      Його  славні  твори  кликами  до  боротьби  за волю. Мріяв поет про 

                         прекрасне  майбутнє  трудящого  люду.  Але  добре  знав,  що  за  це 

                        треба  боротися. За бунтарські вірші 33-річного Т.Шевченка забрали

                      в солдати.

 

III - сторінка

                        За сміливі заклики, вільнодумні твори  царський уряд переслідував і

                     жорстоко  карав  поета.  Найтяжчою  карою  була  заборона писати і

                     малювати.

                        Відправили   Т.Шевченка  на  заслання.  Але  ні цар, ні жандарми не

                    змогли заглушити  могутній голос великого поета, який писав вірші.

                                Слайд 5.

    Читання віршів "Садок вишневий коло хати", "Зоре моя вечірняя"

3 учень.           Т.Г.Шевченко прожив усього 47р., із них 24 роки був у кріпацтві. 10

                    років мучився у солдатській  неволі  на засланні і всього 13 років був

                    вільною людиною. 13 років волі…

IY -сторінка        

                        У   1861р.   на  Україну   страшним  громом, чорною  хмарою  печалі

                     прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися

                     серце великого поета.

    .          Поховали  Т.Г.Шевченка  в  Україні  над  Дніпром,  поблизу  Канева.  

                    Мрія поета про нове життя здійснилася. Ми шануємо  пам'ять поета.

                    Народ  назвав  його  Кобзарем.  Пам'ять  про  Т.Г. Шевченка  живе у 

                    серцях людських.

                          Слайд 6.

Бібліотекар.       

                     Поезія  Т.Г. Шевченка  стала  нетлінною частиною духовного  буття 

                     українського народу.

   А зараз, щоб перевірити ваші знання проведемо вікторину.

         Вікторина "Чи знаєш ти твори Шевченка?"

           Поклала мати коло хати

           Маленьких діточок своїх,

           Сама заснула коло їх.

           Заснуло все, тільки дівчата,

           Та соловейко не затих.

                                               (Садок вишневий коло хати)

            Село неначе погоріло,

            Неначе люди подуріли,

            Німі на панщину ідуть

            І діточок своїх ведуть!

                                              (І виріс я на чужині)

           Чого так весело було?

           Господнє небо, і село,

           Ягня, здається, веселилось!

           І сонце гріло, не пекло!

                                            ( Мені 13 минало)

           Ще треті півні не співали,

           Ніхто ніде не гомонів,

           Сичі в гаю перекликались,

           Та ясен раз у раз скрипів.

                                               (Реве та стогне Дніпр широкий)

           А качечка випливає

           З качуром за ними,

           Ловить ряску, розмовляє

           З дітками своїми.

                                        (Тече вода з-під явора)

Загадки "Чи знаєте ви твори Т.Шевченка?"

  1. Дивлюсь, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце...   (зустрічає)

  1. Не називаю її раєм,

Тії хатиночки… (гаї)

  1. Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона … (калина)

  1. Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають, ідучи… (дівчата)

 

(Дописати слова вірша)

  1.  Садок __________  коло хати. (вишневий)
  2.  _________ вода з- під явора. (Тече)
  3. Зоре моя _______ . (вечірняя)
  4.  Зацвіла в долині __________ калина. (червона)

 

«Розставити  на свої місця»

                               Грало, заспівало          О

                               Тече вода край города  О

                               Вода ставом стала        О

                               Прийшло дівча воду брати   О

 

Зібрати із букв і записати назву птаха, якого любив Т.Шевченко. (Соловейко)

 

Бліц – турнір

 

  1. Назвати псевдонім Шевченка? (Кобзар)
  2. Коли народився Т.Г.Шевченко? (9 березня 1814р.)
  3. Де народився Т.Г.Шевченко? (У с. Моринці Звенигородського повіту на Київщині)
  4. Що означає ім’я Тарас? (Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний)
  5. Як називається перша книжечка віршів поета? (Кобзар)
  6. Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України)
  7. У якому селі проходило  дитинство Т.Г.Шевченка? (У с. Кирилівці)
  8. Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)
  9. Де похований Т.Г.Шевченко? (У Каневі, на високій горі, яка називається Тарасовою)
  10.  Скільки років прожив Т.Г.Шевченко? (47 років)

    Підсумок уроку у вигляді "Мікрофону"

    Шевченкова Україна – струнка, тонкостанна, з рожевими світанками і зоряними ночами. А українське село в його поезіях – як писанка в зеленому віночку широколистих тополь і білому серпанку квітучих садів. Ми відчуваємо тебе, Тарасе, своїм сучасником. Ти наш пророк, співець України.

doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
4 січня 2019
Переглядів
1122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку