1
Урок з предмету «Основи здоров’я» у 6 класі
Тема: «Харчування як основа всього живого на Землі»
Мета: ознайомлення з інформацією про корисне для здоров’я харчування; з наслідками нездорового харчування; що корисно і що некорисно споживати в їжу; про наслідки надмірного вживання їжі і навпаки.
Хід уроку
І. Створення емоційно-позитивного настрою у класі.
Ось дзвінок нам дав сигнал.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
І урок наш починаймо.
Вчитель: - З яким настроєм ви починаєте працювати на уроці? (діти сигналізують картками)
|
|
|
Вчитель: - Сподіваюсь, що наприкінці уроку ваш настрій покращиться і ви будете задоволені уроком.
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
Слово вчителя:
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання здобути знання,
Щоб потім життям ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим навчитись і інших навчити.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
Й натхнення щоб кожного дня зустрічали.
Вчитель: - Діти! Давайте пограємо у гру «Наші правила».
(діти разом з вчителем всановлюють правила роботи на уроці)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вступна бесіда вчителя: - Діти! Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимеся з інформацією про корисне для здоров’я харчування; з наслідками нездорового харчування; що корисно і що некорисно споживати в їжу; про наслідки надмірного вживання їжі і навпаки.
(діти висловлюютю по черзі свої думки)
Вчитель: - Здоров’я – це той спосіб життя, стиль життя, який людина обирає для себе. Давно доведено, що все, що робить людина відбивається на її здоров’ї.
Гарне, міцне здоров’я – це клопітка та систематична робота над собою.
Здорова людина багато чого може досягнути у житті.
Бути здоровим – модно, стильно!
Сьогодні ми повинні довести, що людина – господар свого життя, і лише вона обирає, як їй жити, і як і що вживати в їжу?
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Ми чуємо часто: «Клітина жива»!
А як же вона промовляє слова?
Як ходить в крамницю, в кіно, магазин?
Чому для клітини шкідливий бензин?
Тепер я вже знаю: рослина - це дім,
Де мешкає разом багато клітин.
І кожна клітина в рослині жива.
І в кожній клітині ядро – голова.
Не треба клітинам ходити в магазин,
ЇЇ функція – створювати їжу самим.
І зайві розмови усі ці – слова.
Як є всі умови, клітина жива.
Вчитель: - Давайте поміркуємо! – Які висновки ми можемо винести з даного твору? Яка головна думка? (діти висловлюють по черзі свої думки)
ІІІ. ВИВЧЕННЯ МАТЕРІАЛУ
Вчитель: - Діти, уявіть будиночок. Як він виглядає ззовні, яку будову має? А що, зазвичай, знаходиться всередині будинку? Подивіться один на одного. Кожна людина, як і будиночок, теж має свою будову. Наше тіло складається з частин, які знаходяться в нас. Нашому організму потрібна по-особливому оброблена їжа. Все, що потрапило до рота, має перетравитися і вбратися в кров. Цим займаються кілька органів.
Вчитель: - Діти! Давайте пограємо у гру «Частини тіла».
(вчитель заздалегідь готує модель людини з паперу., який роздає кожному учнеів на уроці).
Вчитель: - Наш організм побудований так, що клітини, які більше працюють, отримують більше їжі, ніж м’язи-«нероби». Якщо вони мують отримують більше харчування, тим більше розвиваються. А клітини, які отримують менше харчування, залишаються нерозвиненими.
Робота з відеороліком (1): «Бюджетне здорове харчування топ дешевих і дуже корисних продуктів» https://youtu.be/HMJr7Pe3leo
Запитання вчителя по перевірці переглянутого матеріалу:
Вчитель: - Діти, які корисні продукти необхідно вживати в їжу, щоб почувати себе здоровим? Назвіть їх і чому.
Відповіді дітей:
Корисний овоч є білокачанна капуста (особливо квашена), так як в ній найбільший вміст вітаміну С).
Курячі яйця – джерело цінних мікроелементів. У білку яйця містяться потрібні людині амінокислоти, які повністю засвоюються організмом.
Кефір (без добавок і цукру) – прекрасний для підтримки мікрофлори кишечника.
Супродукти – які забезпечують орнанізм амінокислотами та мінералами.
Гречка, (злаки, якої є низькокалорійними, є джерелом складних мінералів та харчових волокон.)
Гра «Відгадай загадки»
ЗАГАДКИ
Та ні крапельки не злющий,
Шкірка темна, волохата,
Полюбляють всі малята. (ківі)
І смачний, і соковитий…
Зверху ніжний, бархатистий,
Весь червоно-золотитий! (персик)
Але кислий його плід.
Вітаміном С багатий,
Жовтий, у прищах, пузатий. (лимон)
Сонцю виставили пузи.
На варення, в пироги,
Наминають в дві щоки… (слива)
І не вирватись з тенет!
Ос від них не відігнати,
Люблять теж їх смакувати! (груша)
Як вживати – треба мити.
В їжу, у вино, на сік,
Вистачить на цілий рік! (виноград)
Хто її роздягає, той сльози проливає. (цибуля)
А пнеться на батіг. (горох)
Нікого не возять, лише солі просять. (огірки)
Рисова, а ще пшоняна.
Заливаєм молоком,
А не має - кип’ятком. (каша)
Капустину і квасольку
Наварили і їмо!
Ще сметани додамо! (борщ)
Жменька рису і морквина.
Рибки ще вкидаємо,
Спеції всипаємо. (уха)
Став із сіллю на столі.
З ним їсти ми сідаємо,
І гостей стрічаємо. (хліб)
А розтане – то м’якеньке.
Молочко у ньому є,
Смак до каші додає. (вершкове масло)
Із чорницею, вишнями,
Можна цукром посмачити,
Чи сметаною полити. (вареники)
Робота з відеороліком (2): «Здорова їжа» https://youtu.be/jfvwv4flulA
Запитання вчителя по перевірці переглянутого матеріалу:
1. До чого призводить неправильне харчування? (до появи хвороб)
Індивідуальна робота учнів.
Завдання 1. Скласти меню, що б ви обрали на сніданок, обід, полудень, вечерю?
Завдання 2. Складання таблиці «БІЛКИ», «ВУГЛЕВОДИ», «ЖИРИ»
(діти повинні розташувати перелік продуктів у відповідні стовпчики)
Риба, жовток, вершки, молоко, м’ясо, крупа гречана, вершкове масло, квасоля, сир, мед, сало, овочі, сметана, фрукти, горіхи, крупа гречана, смалець, вершки, м’ясо, злаки.
БІЛКИ |
ВУГЛЕВОДИ |
ЖИРИ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити,
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
ЗАВДАННЯ №1
Стає першим у пригоді,
Виростає щодоби,
Мов у лісі ті гриби?
А солодкий і червоний
Як же зветься цей товстун,
Здогадалися? …
А коса моя надворі.
Що лиш зуби і борода?
По полю скакав.
ЗАВДАННЯ № 2
Влітку зелена,
Восени жовта,
Зимою добра.
А червоним падає.
На деревинку одітий.
А росла зелена.
А коли дозріла,
То почервоніла.
ВІДПОВІДІ ДО КРОСВОРДУ:
О |
Г |
І |
Р |
О |
К |
|||
К |
А |
В |
У |
Н |
||||
М |
О |
Р |
К |
В |
А |
|||
Ч |
А |
С |
Н |
И |
К |
|||
П |
О |
М |
І |
Д |
О |
Р |
||
Г |
Р |
У |
Ш |
А |
||||
Я |
Б |
Л |
У |
К |
О |
|||
А |
Б |
Р |
И |
К |
О |
С |
||
В |
И |
Ш |
Н |
Я |
||||
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія емоційного стану і рівня засвоєння навчального матеріалу (учні обирають смайлик, що на їхній погляд, відповідає роботі на уроці кожного з них:
а) усе зрозуміло; б) виникали певні труднощі; в) було важко).
|
|
|
Слово вчителя: - Ось і підійшов час закінчення уроку. – Діти! Скажіть, яке враження викликав у вас урок? Що корисного для себе ви взяли на примітку?
1. Виставлення оцінок з коментуванням
2. Домашнє завдання (для кожної групи своє)
Група 1: Рецепти напоїв із лікувальних рослин.
Група 2: Рецепти приготування страв з гарбуза.
Група 3: Рецепти приготування українських народних страв.
Група 4: Скласти міні-твір, що починається словами: «Я людина. Мені потрібно споживати здорову їжу тому, що...»