Урок з хімії в 11 класі
Тема : Гідроліз солей .
Мета:
Навчальна: закріпити і розвинути знання учнів про основні закономірності
процесів гідролізу, написання рівнянь гідролізу, вміння визначати
реакцію середовища.
Розвивальна: розвивати в учнів уміння аналізувати, порівнювати , застосовувати
знання на практиці. Формувати розуміння практичного значення
гідролізу.
Виховна: виховувати охайність, допитливість, активність.
Методи: словесні, наочні, дослідницькі, робота в парах, стратегія «Обери
зайвого», робота з таблицями, «Мозковий штурм».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця розчинності, пробірки, універсальний індикатор, розчини
NaCl, Na2CO3, AlCl3, NaOH, CH3COOH, H2O, комп’ютер, інтерактивна
дошка, картки для формувального оцінювання, роздруківки
таблиць.
Компетентності: спілкування державною мовою, здорозберігаюча,
математична, соціальна, навчання впродовж життя.
Девіз уроку: «Найважливішим завданням цивілізації є навчити людину
правильно думати» Т.Едісон.
Хід уроку.
І. Активізація опорних знань.
Учні одержують картки для формувального оцінювання.
«Мозковий штурм».
1.Який процес називається гідролізом?
2.Які реакції середовищ розрізняють в хімії?
3.Як їх визначити?
4.Від чого залежить механізм , за яким буде відбуватись гідроліз?
Формулюємо ще раз висновок: Властивості залежать від будови.
5.Визначити склад солі: (проектую на дошку формули) KNO3, ZnCl2, HgF2, BaSO3, Li2SO4, CaF2, CuCO3, CaJ2.
Учні аналізують склад солей за таблицею, що одержали на попередньому уроці :
Взаємозв’язок між складом солі, механізмом гідролізу
і реакцією середовища розчину
Сіль , утворена : |
Сильна кислота HCl ,H2SO4, HNO3, HJ, HBr, HClO4,
|
Слабка кислота CH3COOH, H2CO3, H2S,HF, H2SiO3,H2SO3, H3PO4, HNO2 |
Сильна основа LiOH, KOH, NaOH, Ca(OH)2, Ba(OH)2
|
|
рН˃ 7 + |
Слабка основа Mg(OH)2,Zn(OH)2, Mn(OH)2, Pb(OH)2,Cu(OH)2,Hg(OH)2, Fe(OH)2,Fe(OH)3,Al(OH)3, Cr(OH)3
|
рН ˂ 7
+ |
|
6.Гідроліз яких за складом солей вивчили на попередньому уроці?(солі, утворені сильною основою і слабкою кислотою і солі, утворені слабкою основою і сильною кислотою)
Отже, з переліку учні обирають ZnCl2, BaaSO3, CaF2,
Учні записують рівняння гідролізу, проводимо взаємоперевірку з коментарями.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Які за складом солі є ще?
Працюємо за таблицею, наводимо приклади відповідних солей, що утворені слабкою основою і кислотою і сильною основою і сильною кислотою . звертаємось до «Таблиці розчинності» і визначаємо солі, що позначені знаком #, наприклад:HgF2, CuCO3. Визначаємо реакцію середовища.
Учні на дошці «ланцюжком» записують послідовні реакції процесу гідролізу цих солей, результати порівнюємо з матеріалом підручника (Попель П. Хімія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закладів загальної середньої освіти – Київ: ВЦ «Академія», 2019.) ст.69.
Розглядаємо особливості гідролізу солей, утворених сильною основою і сильною кислотою, робимо висновок, чому гідроліз практично не відбувається, тому і реакція середовища залишається нейтральною.
Для перевірки на практиці результатів процесів гідролізу солей проводимо лабораторний дослід №1. Визначення рН водних розчинів солей за допомогою індикатора.
Учні одержали набори реактивів :NaOH, CH3COOH, NaCl, Na2CO3. AlCl3, H2O, універсальний індикатор. Записують у стовпчик формули, напроти кожної позначають значення рН , що передбачають на основі теоретичних знань і перевіряють на практиці , порівнюють значення рН у воді.
Виводимо правила гідролізу.
1.Гідролізу підлягає йон слабкого електроліту.
2.Середовище розчину солі визначаємо за йоном сильного електроліту.
Робота в парах з карткою:
Сіль |
Середовище розчину після гідролізу |
||
Кисле |
Лужне |
Нейтральне |
|
KBr |
|
|
+ |
MgSO4
|
+ |
|
|
HgSO3
|
|
|
+ |
Na2S
|
|
+ |
|
Проектую на дошку завдання :
Гідроліз якої солі описується рівнянням:
S2- + HOH = HS- + OH-
Al2S3, (NH4)2S, Na2S.
Підсумок:
1.Скільки є типів солей за складом?
2.Чи має гідроліз практичне значення?
3.Чи поширений гідроліз в природі?
4.Чи розвивали ми мислення?
Учні здають картки з формувальним оцінюванням.
Дом. завдання : навчальний проект в парах «Гідроліз в природі і житті людини», §12, №90, 91.