Тема: Хімічні властивості кислот
Мета: з’ясувати хімічні властивості кислот; формувати навички складати рівняння хімічних реакцій; розвивати критичне мислення учнів, культуру поведінки спілкування
Тип заняття: урок з використанням технологій критичного мислення
Форми роботи: словесні (бесіда, розповідь), експерименти (лабораторний дослід), стратегії критичного мислення: «гронування», «асоціативна методика»
Засоби наочності: таблиця «Електрохімічний ряд напруг металів»
Обладнання: розчини метилоранжу, фенолфталеїну, хлоридної та сульфатної кислот; цинк, магній, мідь, купрум(ІІ) оксид, натрій карбонат
Хід заняття
І. Розминка та обгрунтування мети навчання
(учні провокуються до викладу власних думок)
Хімії в жодному разі навчитися неможливо,
не побачивши самої практики і не беручись за хімічні операції.
М.В. Ломоносов
Обговорення висловлення вченого
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Використовується «асоціативна методика»: учні активно пригадують, що вони знають про кислоти, встановлюють рівень власних знань, додають нові.
ІІІ. Актуалізація
(Стратегія критичного мислення: «гронування». Встановлюються зв’язки між відомими і щойно здобутими знаннями)
Молекули кислот у своєму складі містять йони Гідрогену, які і зумовлюють їх кислотні властивості, тому прогнозуємо хімічні властивості кислот
IV. Ступінь усвідомлення
Доведення до свідомості учнів матеріалу, який спирається на проблемність, пошук істини. Правила техніки безпеки під час роботи з кислотами
1. Дія розчинів кислот на індикатори
У три пробірки наливаємо по 1мл хлоридної кислоти і додаємо почергово в кожну: лакмусу, метилоранжу, фенолфталеїну
Спостереження записуємо в таблицю
Індикатори |
Лакмус |
Метилоранж |
Фенолфталеїн |
Хлоридна кислота |
червоний |
рожевий |
безбарвний |
2. Взаємодія з металами
Чи всі метали реагують з кислотами?
Метали, які розміщені у витискувальному ряді до водню, заміщують Гідроген у молекулах кислот, крім нітратної кислоти
Демонстрація дослідів і написання відповідних рівнянь хімічних реакцій:
Mg + 2HCI = MgCI2 + H2
Zn + 2HCI = ZnCI2+H2
Cu + HCI ≠ (реакція не відбувається)
3. Взаємодія з основними оксидами
Демонстрація, написання хімічної реакції:
CuO + 2HCI = CuCI2+ H2O
4. Взаємодія з амфотерними оксидами
Складаємо рівняння реакції між кислотою та амфотерним оксидом
ZnO + 2HCI = ZnCI2+ H2O
5. Взаємодія з основами
Демонстрація взаємодії натрій гідроксиду із сульфатною кислотою
2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
Дана реакція називається реакцією нейтралізації
6. Взаємодія із солями відбувається за умови, що серед продуктів реакції є осад або газ
Na2CO3 + 2HCI = 2NaCI + CO2 ↑ + H2O
V. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
Параграф 29, вправа 221, 227, ст. 173; напишіть казки або вірші про кислоти