КУ Сумська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа №18 Сумської міської ради
Суми 2019 р.
Тема уроку: HIV+AIDS=DEATH
Навчальна мета: Надати учням знання про ВІЛ та СНІД. Ознайомити учнів з додатковою лексикою з теми «Здоров’я». Практикувати учнів у читанні, аудіюванні та монологічному мовленні.
Дидактична мета: Розвивати мовну здогадку. Розвивати фонетичний слух. Сприяти розвитку самостійного мислення учнів.
Виховна мета: Виховувати культуру спілкування, турботу про своє здоров’я та здоров’я інших людей. Виховувати повагу до людей, толерантність, уміння співчувати та людяність. Вчити займати активну життєву позицію.
Обладнання: Роздатковий матеріал (“HIV Vocabulary Exercise”, “HIV Worksheets”) , комп’ютер, проектор.
Хід уроку
T: Hello, guys, nice to see you. Today we are going to have an unusual lesson. It is unusual because the problem we are going to talk about isn’t as a rule discussed in families, but I think it is really very important for you to be informed. I’ve got some questions to you: Do you know about the difference between HIV and AIDS? Would like to discuss this problem at our English lesson?
Повідомлення теми та мети уроку (Слайд №2)
T: During the lesson you are going to hear some facts about HIV and AIDS, read a text and do some tasks. After the lesson I expect you to tell me if this information was useful for you and if it is necessary to talk about this problem at school.
T: Well, guys, I asked you to look for some facts about the spread of this disease in the world. Who wants to make a report?
P1: According to the latest statistics of the global HIV & AIDS epidemic published by UNAIDS the number of people living with HIV is (Слайд №3):
P2: In 2009 2.6 million people were newly infected with HIV. HIV deaths in
2009 are 1.8 million. Have a look at the diagram of global trends in the
number of people living with HIV and AIDS by year. (Слайд №4)
P4: Ukraine takes the first place in Europe in the number of HIV infected
people. (Слайд №5)
T: HIV and AIDS play a prominent role in modern everyday life no matter
what we may hope for or wish to believe. It affects all of us!!! That’s why I
think it is very important that people know as much as possible about it.
(Слайд №6)
Учні отримують роздатковий матеріал “HIV and AIDS Vocabulary” та знайомляться з новими ЛО. Після уроку вони беруть ці завдання додому та вчаться писати нові слова.
Учні мовчки читають текст про ВІЛ та СНІД (HIV and AIDS Worksheets)
Учні відповідають на запитання учителя (Слайди №7-13). Далі учні виконують завдання у другій частині роздаткового матеріалу (HIV and AIDS Worksheets).
Учні знайомляться з основними симптомами СНІДу.
Учні читають вірші, написані ВІЛ-позитивними підлітками.
T: Our minds can change this tragedy, heal this suffering for the sake of our brothers and sisters, mothers and fathers who are no longer with us.
And now I want you to answer some of my questions:
Один з учнів читає вірш “I Have HIV”.
T: What if you were HIV positive?
The 1st of December is World Aids Day. It is an opportunity to bring people together to raise awareness for HIV.
What can you do?
You can tell about what you learned to as many people as possible.
You can take part in the World AIDS Day and help raise awareness of HIV.
Учні відповідають на запитання учителя: