Білоцерківської гімназії №21
Конспект уроку
з літературного читання у 2 класі
з використанням ІКТ
на тему:
Хоч не пишно , аби затишно.
Українська народна казка
«Рукавичка»
Підготувала
Вчитель початкових класів Качан Аліна Василівна
Тема: Хоч не пишно , аби затишно. Українська народна казка ‘’ Рукавичка ‘’
Мета: Поглибити знання учнів про казку, працювати над свідомим, правильним читанням, ; розвивати навички читання тексту; правильно інтонувати речення, вдосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види робіт над текстом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати зв’язне мовлення, мислення, артистичні здібності учнів. Виховувати в учнів взаємодопомогу, милосердність, співчуття до інших, любов до природи.
Обладнання: індивідуальні складові таблиці для розчитування, картка для читання «Без зупинок», м’яка іграшкa, ілюстрації та стенд до казки, маски тварин, запис до казки «Рукавичка» , рукавички, ПК із проектором та мультимедійним екраном, підручник 2 клас.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І . Організація класу до уроку.
1.Емоційний настрій на урок.
Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Гостей, що до нас завітали, привітайте,
Всім присутнім здоров’я й добра побажайте.
Доброго дня!
Вчитель:
- Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
- Так, спочатку краса, а потім – сила.
- А тепер пригадайте правила роботи на уроці.
- Сидимо – (учні доповнюють: рівно).
Працюємо – (старанно).
Читаємо – (правильно і виразно).
Відповідаємо – (чітко).
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.Вправи для вдосконалення навичок читання
а) Мовна розминка.
Фонетична зарядка.
Вчитель:
– А де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тиночок,
Ліг на бочок і мовчок.
А ми його зараз розбудимо.
- Поплямкали губками.
- Поклацали зубками, щоб міцнішими були.
- Посичали гускою: с – с – с.
- Подзижчали комариком: дз – з – з.
- Подирчали трактором: др. – р – р.
- Пошуміли вітерцем: ш – ш - ш.
б) Розчитування за складовою таблицею.
в) Робота над скоромовкою
ІІІ . Мотивація та повідомлення теми уроку.
ІV. Робота над казкою «Рукавичка»
-Яких героїв казки запам’ятали?
- Де взялася у лісі рукавичка?
2. Словникова робота(Читання «Луною»)
3.Повторне читання «естафетою».
- Діти, до нас на урок завітало одне із звіряток казки.
- Погляньте, хто це?
- Так, це Зайчик-побігайчик і він дуже хоче почути як ви читаєте.
- До кого він стрибне на парту той і читає.
-Готові?
Читання казки
-Чи в казці всі є частини?
- Яка частина відсутня? (Кінцівка)
4. Аналіз казки з елементами вибіркового читання
- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.
- Кого звірі вже не хотіли впускати?
- Чому мишку названо шкряботушкою? А жабку- скрекотушкою?
Кому лисичка-сестричка?
- Прочитайте речення, в якому говориться скільки ж тварин поселилося у рукавичці?
5. Гра ‘’ Посели у рукавичку ‘’ ( карточки ).
- А зараз пограємо в гру‘’ Посели у рукавичку ‘’.
-Завдання: за першим складом відгадайте тваринку та як її називають у казці.
(Проходить гра)
- Погляньте, яка маленька рукавичка, а як багато вмістилось в ній тваринок. Як вони допомагали один одному,щоб ніхто з них не замерз, хоч їм було тісно і не зручно. Як каже народна мудрість : «Хоч не пишно, аби затишно».
- Тому, діти, й нам слід, як ці звірята допомагати, взаємовиручати, підтри- мувати один одного.
6.Фізкультхвилинка
7. Спостереження за мовою казки
-Зайчик підготував для вас ще завдання.
І ряд по парах. Доберіть слова, протилежні за значенням до слів:
влізла – вилізла
мало – багато
загубив – знайшов
сидить – ходить
питає – мовчить, відповідає
ІІ ряд по парах. Доберіть слова, близькі за значенням слів:
іде ( ходить, бреде, чимчикує )
біжить ( гониться, мчить, женеться )
оглядатись (озиратись, придивлятись,приглядітись,роздивитись)
плигає ( стрибає )
лихо ( біда, нещастя, неприємність )
ІІІ ряд – групова робота . Інсценізація казки.
8. Розвиток зв’язного мовлення учнів.
– Розгляньте малюнки на с. 35
– Кого з героїв художник не зобразив?
– Пригадайте, як закінчилась казка?
– Давайте ж продовжимо казку. Куди ж тварини пішли зимувати?
( З тих пір ведмідь зимує у барлозі, лисиця – у норі, вовки – у лігві, заєць – під кущиком у снігу, мишка – в нірці ).
V. Підсумок уроку.
- Як називається казка,яку ми прочитали?
-Хто її автор?
- Чого вона нас вчить?
VI.Домашнє завдання
- Виразно читати та переказувати казку.
- Намалювати ілюстрації до казки.
-Зайчику-побігайчику сподобалось як ви працювали на уроці. Він із задоволенням залишився б у нас й на інших уроках, але йому час бігти до своєї лісової школи. Тому ми з ним прощаємось.
- Ви сьогодні молодці! Ви дружно й старанно працювали, а дружба гори верне!
- Дякую за роботу на уроці.