Мета уроку - навчити учнів характеризувати образи персонажів, підтверджуючи думку цитатами з тексту; розвивати навички колективної роботи із подальшою самооцінкою та оцінкою роботи в групах (робота з картками для самооцінювання та оцінювання).
Середня загальноосвітня школа № 95 м. Львова
Урок – аналіз
на тему:
«І.Франко. Історична повість «Захар Беркут».
Образи твору»
6 клас
З досвіду роботи
ПАН ТЮК Л.І.,
учителя української мови
та літератури
Тема. І.Франко. Історична повість «Захар Беркут». Образи твору.
Мета. Навчити учнів характеризувати образи персонажів, підтверджуючи думку цитатами з тексту; удосконалювати навички складання плану характеристики літературного героя, допомогти учням з’ясувати місце і роль головних та другорядних образів у творі;
розвивати навички самостійної роботи з текстом, характеристики персонажів, обгрунтованого визначення своїх уподобань;
виховувати в учнів почуття патріотизму, щирості у стосунках, здатність до співчуття, проводити аналогії з сучасним життям.
Обладнання: ілюстрації-портрети героїв повісті; схеми плану характеристики літературного героя, домашні проекти учнів; мультимедійні засоби навчання, підручники
Хід уроку
I. Актуалізація.
З’ясування ступеня емоційної готовності учнів до уроку.
Технологія «Смайлики». Коментування смайликів
Здивовані? Засмучені? У поганому У хорошому Випромінюєте Готові Працювати
настрої? настрої? тепло? працювати? в команді?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
«Прокоментуй кадр». Проектуються кадри із кінофільму за твором І.Франка «Захар Беркут».
Учні переказують епізод, який відповідає даному кадру.
Літературний диктант «ТАК» - «НІ». Листок із питаннями розданий кожному учню. Напроти
кожного питання учень ставить «+» або «-».
1. У монгольському таборі була паніка, хоч вода доходила нападникам ледве до кісточок.
2. Бурунда умовляв своїх воїнів не лякатися, зачекати ще трохи, поки знайдеться вихід.
3. Захар Беркут стояв біля найбільшої метальної машини й керував боєм.
4. Тугар Вовк, побачивши в долині воду, подумав, що це звичайна в горах повінь.
5. Бурунда видав наказ збирати купи каміння, щоб рятуватися на них від води.
6. Монголи почали стріляти отруєними стрілами, щоб відігнати тухольців від нової метавки.
7. Бегадир покликав своїх туркоманів, і вони видерлися на крутий уступ,
звідки прогнали тухольців отруєними стрілами.
8. Незважаючи на величезні хвилі повені, монголи дотримувалися військового порядку,
весь час відстрілювалися.
9. Ті монголи, що стояли на високій купі каміння, допомагали тим, що у воді, рятували їх.
10. Тухольці раділи, бачачи, як тонуть тисячі ворогів-нападників, як вони нищать один одного.
11. Тільки купа турків залишилася боєздатною, і разом із Бурундою весь час відстрілювалася.
12. Цей розділ викликає сум, жаль з приводу того, що люди бувають такими жорстокими.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку (записано на дошці; учні записують у зошитах).
Слово вчителя
Художній твір пишеться і читається людиною, і саме людина перебуває в його центрі, тому вивчення персонажів посідає особливе місце в аналізі тексту. Позитивні образи повісті «Захар Беркут» наділено найкращими рисами характеру, поведінки і зовнішності. Вони і в сучасного читача викликають повагу, захоплення та симпатію. Це — люди, в яких гармонійно поєдналися моральна і фізична краса.
Заповнити таблицю на дошці
РОЗПОДІЛИТИ ГЕРОЇВ
ПОЗИТИВНІ |
|
ТІ, У ЯКИХ ПОЗИТИВНЕ БОРЕТЬСЯ З НЕГАТИВНИМ |
|
НЕГАТИВНІ |
|
Робота в групах.
Нагадування правил роботи в групі:
1. Працюємо разом, щоб досягти спільної мети
2. Якщо один досягне мети – це означатиме, що досягли її всі.
3. Намагаємось, щоб усі члени групи досягли успіху: успіх кожного – успіх групи.
4. Успіх одного принесе користь іншим членам групи.
5. Вчимось і навчаємо.
6. Поважаємо думку кожного.
7. Вболіваємо і допомагаємо один одному.
Додому учні мали завдання опрацювати образи твору.
Кожен мав можливість вибрати собі завдання за бажанням і уподобаннями.
Кожен отримав консультацію щодо виконання обраного завдання.
На уроці, об’єднавшись у групи, учні діляться зібраною інформацією з усіма членами своєї групи методом «Карусель» (передавши свою роботу один одному) і створюють спільний проект-характеристику обраного персонажа повісті.
Захищають проект усі члени групи (кожен свою частину роботу).
У процесі роботи у групах заповнюються таблиці оцінювання, виставляються бали за критеріями, поданими в таблиці (таблиця самооцінювання роботи в групі заповнюється кожним учнем самостійно, таблиця оцінки роботи учня в групі заповнюється колективно).
І група. Образ Захара Беркута
1 учень. Намалювати малюнок персонажа і представити героя
2 учень. Скласти «Картку персонажа»
3 учень. «Інтерв’ю у персонажа». Учень готує питання і ставить їх «персонажу».
4 учень. Складає «сенкан» і коментує його
5 учень. «Гроно цінностей» даного персонажа. Чим приваблює (не приваблює) даний персонаж.
ІІ група. Образ Максима
1 учень. Намалювати малюнок персонажа і представити героя
2 учень. Скласти «Картку персонажа»
3 учень. «Інтерв’ю у персонажа». Учень готує питання і ставить їх «персонажу».
4 учень. Складає «сенкан» і коментує його
5 учень. «Гроно цінностей» даного персонажа. Чим приваблює (не приваблює) даний персонаж.
ІІІ група. Образ Мирослави
1 учень. Намалювати малюнок персонажа і представити героя
2 учень. Скласти «Картку персонажа»
3 учень. «Інтерв’ю у персонажа». Учень готує питання і ставить їх «персонажу».
4 учень. Складає «сенкан» і коментує його
5 учень. «Гроно цінностей» даного персонажа. Чим приваблює (не приваблює) даний персонаж.
ІV група. Образ Тугара Вовка
1 учень. Намалювати малюнок персонажа і представити героя
2 учень. Скласти «Картку персонажа»
3 учень. «Інтерв’ю у персонажа». Учень готує питання і ставить їх персонажу.
4 учень. Складає «сенкан» і коментує його
5 учень. «Гроно цінностей (антицінностей)» даного персонажа. Чим приваблює (не приваблює) даний персонаж?
Представлення і захист проектів
Захищають проект усі члени групи (кожен свою частину роботу).
ІV. Підсумки уроку
Слово вчителя
На прикладі героїв Франкового твору ви мали змогу переконатись у тому, що дії і вчинки персонажів залежать від розвитку вольових якостей, і усвідомити, що вольові якості є необхідністю. Без волі немає прогресивного розвитку особистості.
Самооцінювання та колективне оцінювання роботи учнів у групі
Заповнення учнями таблиці оцінювання та самооцінювання роботи у групах
У процесі роботи у групах заповнюються таблиці оцінювання, виставляються бали за критеріями, поданими в таблиці (таблиця самооцінювання роботи в групі заповнюється кожним учнем самостійно, таблиця оцінки роботи учня в групі заповнюється колективно).
Таблиця самооцінки роботи в групі учня _____класу __________________________________
№ |
Показники |
Завжди (2б.) |
Часто (1б.) |
Іноді (0,5б.) |
Ніколи (0б.) |
1. |
Я намагався зрозуміти і виконувати всі завдання |
|
|
|
|
2. |
Я добре співпрацював зі своїми товаришами |
|
|
|
|
3. |
Я брав активну участь в обговоренні та виконанні завдань |
|
|
|
|
4. |
Я висловлював нові ідеї, пропозиції |
|
|
|
|
5. |
Старанно працював над завданнями |
|
|
|
|
6. |
Прагнув навчитися і навчати інших |
|
|
|
|
Загальна кількість балів |
|
Таблиця оцінки роботи в групі учня _____класу __________________________________
№ |
Показники |
Завжди (2б.) |
Часто (1б.) |
Іноді (0,5б.) |
Ніколи (0б.) |
1. |
Старанно працював над завданнням |
|
|
|
|
2. |
Висловлював нові ідеї та пропозиції |
|
|
|
|
3. |
Доповнював відповіді інших |
|
|
|
|
4. |
Я висловлював нові ідеї, пропозиції |
|
|
|
|
5. |
Прагнув вчитися і надавав допомогу іншим |
|
|
|
|
6. |
Брав участь у захисті проекту |
|
|
|
|
Загальна кількість балів |
|
V. Домашнє завдання
Заповнити «Кола Венна» (спільне-відмінне) до образів: Захар Беркут – Тугар Вовк; Максим – Мирослава.