Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Гроші – це свобода чи рабство?
Мета: шляхом аналізу літературного твору привернути увагу учнів до проблеми влади грошей над людиною в сучасному суспільстві; удосконалювати вміння аналізувати образи літературних героїв, формувати вміння висловлювати власну думку; розвивати критичне мислення, культуру зв'язного мовлення, навички роботи учнів в групах; уміння логічно мислити, спостерігати, узагальнювати, робити висновки; виховувати позитивні риси характеру – чесність, порядність, фінансову грамотність.
Обладнання: ноутбук, мобільні телефони, аудіозапис пісні групи «АBBA» «Маneу, maneу…» , портрет І. Карпенка-Карого, дидактичний матеріал, гроші різних часів та народів.
Тип уроку: інтерактивний бінарний – з української літератури та основ економічних знань.
Хід уроку
Епіграф:
Гроші - гарний слуга, але поганий хазяїн.
Ф. Бекон
І. Організаційна частина
Психологічна настанова «Усмішка» Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів не тільки протягом уроку, а й на весь день.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
1. Прийом «Ключ до теми» (На фоні аудіозапису пісні групи АBBA «Маneу, maneу…» учні переглядають відеоряд із зображеннями людей, гаманця, грошей, скрині з коштовностями…)
-Які припущення у вас є щодо теми нашого сьогоднішнього уроку?
2.Прийом «Павутинка думок»
(Учні висловлюють свої думки, формулюючи тему уроку. Запис у зошит.)
3. Обговорення епіграфа до уроку
1. Вдумливо прочитайте епіграф до уроку. 2.Запишіть його в зошит.
3.На яку думку вас наштовхує епіграф? 4.Яка проблема, на вашу думку, порушена у творі?
Учитель української літератури. На прикладі трагікомедії «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого ми з’ясуємо актуальність проблем, порушених у ній для сучасного життя; будемо спостерігати, розмірковувати, узагальнювати, робити висновки, щоб зрозуміти істинні духовні цінності, поглибити життєві компетентності з проблеми: людина і гроші.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Учитель української літератури. «Я взяв життя!» - так з гордістю заявляв І.Карпенко-Карий про свої твори. Заявляв так, бо вмів помічати в навколишній дійсності нове, цікаве, найсуттєвіше. Бачив причини людських учинків і дій та відображував їх у своїх драматичних творах. Сьогодні ми продовжимо аналізувати трагікомедію письменника «Сто тисяч», перша назва якої «Гроші».
2.Учитель основ економічної грамотності . Економічний словник «Гроші».
3.Перевірка домашнього завдання («Літературознавці», «Аналітики», «Правознавці», «Радники»):
Група 1 «Літературознавці»:
1.Які ще твори української та зарубіжної літератури присвячені темі грошей?
2. Які реальні події лягли в основу створення твору «Сто тисяч»?
Учитель основ економічної грамотності . Вікторина «Чи знаєш ти українські гроші?»; контактний музей «Цікава нумізматика».
Учитель української літератури:
- Хто є головним героєм п’єси «Сто тисяч»? Сьогодні на урок до нас завітав сам Герасим Калитка і ми маємо можливість узяти в нього інтерв’ю.
3. Інтерв’ю з Герасимом Калиткою про лексичне значення прізвища персонажа, його ставлення до сім’ї та друзів, найзаповітнішу мрію. Учень-журналіст, подякувавши за бесіду, звертається до учнів: - А що робить щасливими вас?
Група 2 «Аналітики»: досліджували, з якою метою прагнули збагачення
інші персонажі трагікомедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» - Савка, Копач, Невідомий.
4.Інформаційне гроно. Учні складають інформаційне гроно, роблять висновки, з якою метою персонажі прагнули збагачення та якими шляхами до цього йшли.
5. Метод «Дискусійна сітка Алверманна». Школярі записують аргументи в першу та третю колонки, пояснюючи їх.
|
Аргументи «Гроші – це свобода» |
Теза |
Аргументи «Гроші – це рабство» |
|
1. 2. і т.д.
|
Гроші – це свобода чи рабство? |
1. 2. і т.д.
|
Група 3 «Правознавці» : що означає термін «шахрайство»; основні види шахрайства та способи їх уникнення.
Складання правової пам’ятки «Як не потрапити на гачок шахраїв?»
– Що потрібно знати, щоб убезпечити себе від безчесних, непорядних людей, які хочуть нажитися на вас?
5.Учитель основ економічної грамотності . Гра-практикум «Знайди підробку. Елементи захисту грошей»
Група 4 «Радники»: Рекомендації «Як заробляти гроші чесним шляхом у підлітковому віці», розповідають про свій досвід підприємницької діяльності та участь у благодійних проєктах.
6. Складання сенкана «Гроші»
ІV. Підсумок уроку. Метод «Незакінчене речення»
- Читаючи п’єсу І.Карпенка-Карого, я зрозумів (зрозуміла), що …
- Чи вважаєте ви цей твір актуальним? Чому?
- На цьому уроці мені найбільше запам’яталося …здивувало… змусило замислитись …
Слово вчителів.
Не все на світі можна купити за гроші. І підписатися під словами Герасима Калитки про те, що «гроші важливіші, ніж сім`я, друзі, навіть власне життя», - абсурд. І.Карпенко-Карий серйозно попереджає про небезпеку грошей, а особливо брудних, які калічать душі, руйнують споконвічні уявлення про добро і зло. Пам`ятайте, що щасливий не той, у кого багато грошей, а той, кому їх вистачає. Немає нічого поганого в тому, що людина багата, якщо вона заробила це невтомною працею, талантом і не завдала школи оточуючим. Інша річ, коли внаслідок чиєїсь діяльності люди страждають. Бажаємо вам, щоб у майбутньому ви знайшли справу для душі і вам завжди вистачало грошей.
V. Оцінювання. Домашнє завдання: написати на чернетці твір-роздум «Чи завжди гроші породжують бездуховність?» (на прикладі трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч» і власного життєвого досвіду).