1
Комунальний заклад «Сахновщинський навчально-реабілітаційний центр» Харківської обласної ради
Учитель української мови та літератури Сипало Наталя Олександрівна
Тема уроку: Поезія мужності і боротьби. Леся Українка «Хотіла б я піснею стати»
Мета: Поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки; проаналізувати її програмовий твір; розвивати вміння виділяти основні мотиви у поезіях письменниці; доводити власні думки, спостереження; коригувати пам'ять, удосконалювати навички виразного читання; виховувати почуття пошани до творчості Лесі Українки, пробуджувати інтерес до її мистецького таланту.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Лесі Українки, презентація про її життя і творчість; міні-бібліотечка художніх творів поетеси; дидактичний матеріал (тестові завдання).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент (Слайд)
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Бесіда за питаннями:
-Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року? (Зима) (Слайд)
-Який місяць зими ? ( Лютий)
Народні прикмети лютого багато про що нам розкажуть.
Лютий багатий снігом - квітень буде щедрий на воду.
В лютому багато інею - влітку буде багато роси й меду.
Ворона під крило ніс ховає - до холоду.
Місяць мутний - піде сніг.
Початок лютого погідливий - весну чекай ранню, ясну, погожу.
Сонце сходить червоне і в червоній зорі - чекати хуртовини.
Шлях Чумацький взимку яскравий -на мороз.
Ворона заховала свого дзьоба під крило - сильно похолодає.
В лютому дерева вкриваються пухнастим інеєм - на щедру медову взятку.
МЕТЕОПРОГНОЗ бажає Вам радісних прогнозів. (Слайд)
А я бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми, міцних знань і хороших оцінок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда за питаннями:
-Що таке подвиг? Відповіді учнів
2.Словникова робота (Слайд)
В Академічному тлумачному словнику української мови (1970—1980) знаходимо
ПОДВИГ-. Важлива своїм значенням дія; вчинок, здійснюваний у важких, небезпечних умовах; героїчний, самовідданий вчинок.
// Самовіддана діяльність, поведінка, викликана глибоким почуттям.
-Хто здійснює подвиг? (герой)
-Чи знаєте ви когось, хто здійснив подвиг?
Відповіді учнів: (герої майдану; бійці АТО; Прометей...) (Слайд)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Запис у зошити
Сьогодні на уроці ми поговоримо про людину, яка здійснила подвиг в ім' я свого народу. Але це не воїн АТО і не міфологічна істота. Цю людину в народі називають дочкою самого Прометея, бо герої її поезій "сіють квітки на морозі", виступають проти рабства, ціною власної крові захищають свою країну, відстоюють її щасливе майбутнє. Все своє життя вона ладна була перетворити на подвиг, на вічне горіння. Мова йтиме про славетну Лесю Українку.
Наше завдання сьогодні пригадати та дізнатись нове про життєвий шлях поетеси, ознайомитись з поезією «Хотіла б я піснею стати». Удосконалювати навички виразного читання, вчитись аналізувати вірш, висловлювати власну думку і з'ясувати, чи справді ми можемо вважати її життя подвигом.(Записуємо в зошит тему уроку) (Слайд)
Епіграфом до нашого уроку візьмемо слова :
Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає. Леся Українка
ІV. Основний зміст уроку
1.Опрацювання біографії поетеси
Під музику фортепіано (Бетховен «Місячна соната») учениця читає напам`ять уривок з поезії Лесі Українки «Мій шлях»
На шлях я вийшла ранньою весною
І тихий спів несміло заспівала,
А хто стрічався на шляху зо мною,
Того я щирим серденьком вітала:
«Самій недовго збитися з путі,
Та трудно з неї збитись у гурті»...
Чи тільки терни на шляху знайду.
Чи стріну, може, де і квіт барвистий ?
Чи до мети я певної дійду,
Чи без пори скінчу свій шлях
тернистий, —
Бажаю так скінчити я свій шлях,
Як починала: співом на устах!
Учитель 1871 рік для української літератури дуже знаменитий. У морозний день, 25 лютого, коли природа вже дихала весною, коли перші проліски з’являлись з втомленої зимою землі, в сім’ї Косачів у м. Звягелі (тепер Новоград Волинському) народилася донька, друга дитина в сім’ї і найстарша з 4 доньок, Леся Українка, що згодом, за словами Івана Франка, стала наймужнішим поетом на всю Україну. Господь відвів їй 42 роки життя.
Розпочався шлях поетеси на Волині у місті Новограді-Волинському
2.Перегляд уривка із документального фільму «Леся Українка» Режисер постановник: Голеня Богдан
3.Робота з підручником. Завдання: Записати у зошит важливі факти із життя поетеси.
4. Бесіда про життя поетеси: (Слайд)
-що ви дізналися про дитинство Лесі?
-яка трагічна подія сталася у житті поетеси?
-як називався перший надрукований вірш?
-як називалися збірки творів Лесі Українки?
5. Прослуховування повідомлень про Лесю
* Садиба Косачів розташовувалась на окраїні села, де були найкращі землі. У розпорядженні родини було 500 гектарів землі, включно з лісами, ріллею та чотирма гектарами саду. Аби тримати в порядку садибу, родина Лесі Українки мала найманих робітників. Кажуть, що на території колишньої садиби Косачів захований косачівський скарб.
* Леся Українка та її брат Михайло вчилися у приватних учителів. Рано (у 4 роки) навчилася читати. У родині Лесю Українку називали по-різному: Лариса, Леся, Зея, Мишолосія. Ім’я Зея, або Зеїчок, походить від назви сорту кукурудзи «зея японіка» (тонка, як стеблина), так її називала мама. Ім’я Мишолосія ділилось навпіл – так називали Лесю і її брата Михайла, з яким письменниця була дуже близька. Слайд
*Вже в 5 років вона почала самостійно писати п’єси, а в 8 років — написала свій перший вірш. Але в 10 років у дівчинки почалися серйозні проблеми зі здоров’ям: у Лесі Українки діагностували туберкульоз кісток. Із цієї причини Лесі Українці довелося поставити хрест на музичній кар’єрі.
* Вона знала більше 10 іноземних мов, європейські і слов’янські мови (російську, польську, болгарську та ін.), а також давньогрецьку, латинську, що свідчило про її високий інтелектуальний рівень.
У 12 років перекладала «Вечори на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя, її почали друкувати в українських літературних журналах.
У 19-річному віці Леся Українка сама написала для молодших сестер «Стародавню історію східних народів». Слайд
* Леся Українка дуже рано виявила інтерес до музики. І мати, Олена Пчілка, придбала рояль, на якому з п’ятилітнього віку й почала вчитися грати дівчинка. Його потім у родині так і назвали «Лесин рояль». Але люта хвороба часто припиняла навчання. Туберкульоз кісток прикував її до ліжка.
Іноді місяцями лежала вона з загіпсованими руками й ногою. Одного разу її тітка помітила, що Леся, лежачи в ліжку, досить упевнено вибиває вільною від гіпсу ніжкою такт. — Що ти робиш, Лесю? – запитала здивовано тітка. — Граю… на роялі, — тихо відповіла дівчинка. Очевидно, голова її була повна звуків, якими жила вона тоді. Слайд
* Була зразком виняткової мужності Ще зовсім малою, боячись хижих звірів, вона бігала місячної ночі в сусідній ліс, бажаючи побачити там мавку, про яку розповідала їй колись у ранньому дитинстві мати.
* Лесин батько якось привіз з полювання малу кізочку, що відбилася від матері. 12-літня Леся незабаром так приручила її до себе, що та бігала за нею, мов собачка. Підрісши, кізка вискочила з садиби в сусідній ліс і там її розірвали вовки.
Довідавшись про це, Леся спочатку гірко плакала, а потім, блиснувши очима, скрикнула: — О, я б сама задавила того вовка враз! — А ти ж, Лесю була завжди проти полювання та вбивства звірів. — Ні, ні, треба нищити хижаків, щоб вони не змогли нищити отакеньких, слабших за себе!
* Якось багата колись поміщиця графиня спитала її: -Чому це ви, Ларисо Петрівно, вживаєте майже завжди мужицьку мову?(малося на увазі- українську) — А ось ви, графиня, всміхнувшись, відповіла Леся Українка, — не боїтесь вживати мужицький хліб, і цей хліб не отруює вас?
* Іншого разу якийсь панок, що був дуже низенького росту (навіть значно нижчого за Лесю Українку) сказав їй: — Ви, значить, малороска? — Так, пане, мені теж іноді здається, що я менша за вас зростом. Але, очевидно, ми обоє помиляємось, — пожартувала Лариса Петрівна. Слайд
Учитель Останні роки Лариси Косач-Квітки пройшли в подорожах. Вона проходила лікування у Криму, Болгарії, Італії, Грузії. 1813року у грузинському містечку Сурамі її серце перестало битись. Тіло письменниці перевезли до Києва й поховали на Байковому цвинтарі поряд із могилами батька й брата. В усьому світі знають і шанують Лесю Українку. (Слайд)
7. Фізкультхвилинка під музику П.І.Чайковського «Січень»
8. Опрацьовування ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»
Учитель Пісня багато важить у житті людини! З давніх давен народ зберігав у ній — минуле, сучасне і майбутнє. Душа народу найповніше виявилася в
Українській пісні. У цьому, напевно і є секрет її невмирущої ліричної краси і всенародного звучання.
Отже, опрацювавши поезію, ми дізнаємося про те, чому лірична героїня поезії Лесі Українки стверджує: «Хотіла б я піснею стати...»
8.1. Виразне читання поезії учителем напам `ять. (Слайд)
8.2. Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.
8.3. Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя.
8.4. Основна думка: пісня допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі.
8.5. Жанр: лірична сповідь.
8.6. Аналіз поезії. Бесіда за питаннями:
- Чомулірична героїня, на вашу думку, хотіла стати піснею?
- Яке значення мала пісня в житті письменниці?
- Чим пояснити бажання Лесі Українки возвеличити волю? Хіба вона була ув’язненою?
- Який епітет повторюється в поезії? Про що це говорить?
- Як поезія «Хотіла б я піснею стати…» пов’язана з життям Лесі Українки?
- Які враження на вас справила ця поезія?
8.7. Художні особливості поезії
Епітети: «ясна хвилина, «хвилі прозорі», "ясні зорі”», «спів дзвінкий», «щастя таємне», «море хибне»;
Повтори: «ясніші... яснії», «гучніше... гучне», «мої...», «моє...»;
Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».
Метафори: «полинути співом», «вітер розносив луну», «упасти на хвилі», «лунали мрії»;
8.8. Завдання. Складіть «Ланцюжок» прагнень поетеси («стати піснею» — «вільно по світі літати» — «полинути співом дзвінким» — «упасти на хвилі» — «буяти над морем»)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Проведення тестового опитування.
1. Леся Українка виявила бажання стати: а) легендою; б) піснею; в) казкою;
2. Поетеса прагне: а) возвеличити красу на землі; б) бути корисною суспільству; в) вільно по світу літати;
3. Який прикметник-характеристика найчастіше використаний авторкою твору? а) Ясний; б) гучніший; в) прозорий;.
4. Спів героїні поезії можна буде почути: а) на хвилях людських; б) на узбережжі моря; в) під зорями небесними;
5. Як Леся Українка характеризує свої мрії? Вони: а) ясні і гучні; б) крилаті й вільні; в) щирі й благородні;
6. Вітер у творі розносив: а) пісню поетеси; б) бризки морські; в) луну.
7. Щастя у поетеси: а) чарівне; б) таємне; в) приховане
8. Одним із бажань ліричної героїні було: а) піднятися на гору високу; б) буяти над морем; в) віднайти квітку щастя.
9. Де народилася Леся Українка? а)у Новограді-Волинському; б) у Києві; в) у Грузії
10. Коли народилася Леся Українка? а)25 лютого 1871 р; б) 1 вересня 1871р;
в) 10 жовтня 1871р.
11.Якою дитиною була Леся у сім’ї? а) шостою; б) другою; в) третьою
12.Як називався перший надрукований вірш Лесі Українки а) «Море»; б) «Конвалії»; в) «Гроза»
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
VI. Підсумок уроку.
1.Чи можна вважати життя Лесі Українки подвигом? Чому? Відповіді
Людина-борець не вмре, не здобувши нового добра. Оптимізм, віра в силу волелюбного духу — характерні риси творчості Лесі Українки. Її поетичні образи не дають знидіти людському серцю. Вони будять думку, опромінюють радістю і вірою в перемогу добра над злом
2.Виставлення оцінок(Слайд)
VII. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять вірш «Хотіла б я піснею стати…».с.147