Урок "Ідея радості життя й відкриття світу у романі Е Портер « Полліанна».

Про матеріал

Урок, який допоможе розвивати усне мовлення , удосконалювати навички аналізу художнього твору, користуватися різними інформаційними джерелами та вміння працювати з комп'ютером, сприятиме формуванню життєвих компетенцій .

Перегляд файлу

Урок у 5 класі

Тема: Ідея радості життя й відкриття світу у  романі  Е Портер « Полліанна».

Мета: продовжити знайомство зі світовим бестселером Е Портер, розвивати  усне мовлення ; удосконалювати навички аналізу художнього твору, користування різними інформаційними джерелами та вміння працювати з комп’ютером ; виховувати інтерес до літератури,  сприяти формуванню життєвих  компетенцій .

Тип уроку : : комбінований.застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: тексти твору Е.Портер « Полліанна»,  мультимедійні презентаці, сонечкої.

Випереджаюче завдання: створити мультимедійну презентацію « Радій життю»

 

 

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Я ніколи не вважала,

                                            що необхідно заперечувати існування труднощів,

                                   страждань і зла.Я тільки думала,

                                          що набагато краще йти

                              назустріч невідомому бадьоро й радісно.

Е.Портер

 

Перебіг уроку

І. Організаційно-мотиваційна частина.

  • Вступне слово вчителя.

Нещодавно ми всі разом відзначали найкращі свята , які щороку  дозволяють і дорослим ,і дітям повернутися у казку. Прислухайтеся до цих звуків.

Аудиозапис « Свято наближається» ,

Про які свята йде мова? ( День святого Миколая, Новий рік, Різдво)

  • Які подарунки ви отримали  в ці дні?
  • Бесіда – мотивація навчальної діяльності.
    • Що дарує дітям  святий Миколай? (Солодощі).
    • А що ще можна знайти під подушкою ? (Різочки).
    • Подобаються вам такі подарунки? (Звичайно, ні! )
    • Яка ж тоді від них користь , невже Миколай не любить дітей?

     ( Різочки знаходять тільки непослухи).

  • Подарунки люблять усі. Пригадайте , що сподівалася отримати із благодійної допомоги  дівчинка Полліанна, про яку ми говорити з вами на попередніх уроках? ( Ляльку)
  • А що отримала? ( Милиці).
  • Чому такий несподіваний подарунок? Невже героїня так погано себе поводила? 

ІІ. Оголошення теми , мети уроку. ( Слайд1,2,3)

ІІІ. Робота над темою уроку.

  • Інтерактивна гра « Мікрофон».« Відтворюємо сюжет»  (ст. 160) (Слайд)
  • Презентація.
  • Прийом експресивної психотехніки. Малюємо кольорограму

« Полліанна». На аркушах паперу учні малюють фарбами довільну геометричну фігуру чи роблять просто мазок того кольору, з яким у них асоціюється образ героїні. Потім демонструють усім свій вибір. Учитель робить узагальнення.

Учитель. Які кольори домінують?

А якого кольору сонечко?

Я якого кольору ластовиння?

Отже, наша героїня – сонячна дівчинка

 Бесіда.

-Давайте згадаємо правила гри Полліанни, і хто її придумав? ( ст. 222)

- А чому він створив цю гру? Коли вона була потрібна?

- Коли дівчинка приїхала, а тітонька Поллі її не зустріла. Чому треба радіти?

- В якому будинку жила тітонька?

- А  куди поселили Полліанну? Чому радіти?

-Коли дитина запізнилася на вечерю?

- Яким був розпорядок дня Полліанни? Що вона запитала у тітоньки?

- Чому навчила Полліанна міс Сноу?

- Що зробила для Джиммі?

- Чи навчився радіти містер Джон Пендлтон?

- Як допомогла дівчинка Ненсі?

Асоціативні грона

 Лялька       

 Гарна, очікувана, дорога,  розкішна.

 

Милиці

Палиця дя підтримування людей, допомога, необхідність.

 

 

  • Під впливом чого так змінюється світ довкола ?
  • « Асоціативний кущ»
  • Згадайте, що у ваших кольорограмах переважав помаранчевий колір, а це означає, що наша героїня – сонячна дівчинка. Давайте згадаємо риси її характеру. Напишіть на паперових сонечках слово, з яким асоціюється у вас образ Полліанни й прикріпіть   на дошці

    Кожен прикріплює своє сонечко й коротко коментує. Полліанна – це …, бо

    вона…»

  Слово вчителя

— Полліанну  якось збив автомобіль. Спочатку дівчинка думала, що злама­ні ноги швидко одужають. Але випадково дізналася, що вже ніколи не зможе ходити. ( Уривок з фільму)

Дівчинка впала у відчай. Жителі містечка навідували її, підтримуючи її, як це робила вона сама..

7. Виразне читання І умовної частини розділу XXVIII «Гра і гравці» роману від початку й до слів «... — Я хочу вас попросити,— мовила жінка. — Перекажіть їй дещо від мене. Ви знаєте?» (с. 219)

Що допомогло Полліанні?

  • Правила життя Полліанни.
  • Робота в групах.

    Завдання для груп. Пояснити, кому із героїв твору можна порекомендувати ці засоби, як ліки проти негараздів?

     Очікувані результати .

Крем проти ластовиння ( для Полліанни)

Троянда ( любов тітоньки Поллі)

Стетоскоп ( лікарю Чилтону ( лікар найрадісніша професія, бо повертає людям здоров’я)

Будинок ( для Джиммі)

Скелет   ( Джону Пендлтону ( краще мати в будинку живого хлопчика, ніж

« тримати скелета у шафі»)

Різнобарвні клубочки вовни ( місіс Сноу)

Бейджик з написом « Твоє ім.’я найкраще» ( Ненсі)

Біблія із червоною закладкою проповіді « Радійте всі!» ( священику Полу Форду)

  • Колективне складання   схеми  «Удавані негаразди та ліки від них»  

Ластовиння – у темній кімнаті непомітні, завжди, за бажанням, їх можна позбутися.  

Заняття. Навчання . Щоденні турботи.  Результат праці. Радість від того, що ти чогось навчився. 

Ім’я. Головне не ім’я, а те, хто його власник ! 

Самотність. Шукай причину в собі : гординя , відсутність комунікабельності . ЛЮБИ ЛЮДЕЙ!  

Проблемне запитання:  

  • Що , на вашу думку, можна вважати найтяжчим випробуванням у долі людини ? ( Смерть рідних, каліцтво)
  • Що пропонує у таких випадках Полліанна?
  • Робота у зошитах.

 

Смерть рідних. Вірити у те, що вони на небесах. Живуть доти, доки ти їх пам’ятаєш .

Каліцтво. Не працюють ноги – працюй руками. Будь корисним людям.

  •  Що може інвалід?
  • « Голос.Діти», Параолімпійські ігри. Конкурси краси для інвалідів, конкурси танців у інвалідних візках.

 

 Гра- тренінг « Гра в радість»

 

Загадування ситуацій один одному.

 ( Чому радіти?)

 

Компаративістика

 Полліанна                                Том Сойєр

 

 ( Слайди   )

Підсумок уроку: Американська письменниця Елеонор Портер  ніби попереджає нас: не гнівіть Бога, радійте життю, змінюйте світ на краще. Якщо в житті виникають труднощі, пригадайте Полліанну  з її грою « в радість»

 

 

 

Домашнє завдання. Підготуватися до твору.

 

Крем проти ластовиння

Троянда

Стетоскоп

Будинок)

Скелет  

Різнобарвні клубочки вовни

Бейджик з написом « Твоє ім.’я найкраще»

Біблія із червоною закладкою проповіді

« Радійте всі!»

Лялька  Милиці

1

 

doc
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
918
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку