Клас: 1 (НУШ)
Тема: Дозвілля.
Підтема: Іграшки та ігри.
Мета:
Повторити та активізувати лексику з теми «Іграшки та ігри», повторити літери алфавіту та звуки; продовжувати формувати у дітей уміння усно взаємодіяти.
Розвивати уміння сприймання на слух та спілкування англійською мовою.
Виховувати прагнення вивчати англійську мову, культуру спілкування, повагу до однокласників.
Тип уроку: узагальнюючий з використанням ІКТ.
Обладнання та навчальні матеріали: комп’ютер, мультимедійний проектор, акустична колонка для прослуховування аудіозаписів пісень, мультимедійна презентація до уроку, підручник «Smart Junior 1» Х.К.Мітчелл, робочий зошит «Smart Junior 1» Х.К.Мітчелл, дидактичні матеріали до теми, м’які іграшки.
Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. Введення в іншомовну атмосферу.
T.: Hello, children! Nice to meet you! How are you today?
Ps: I am fine (good, great, happy).
Діти вітаються піснею “Hello!”
Every day, every day
I go to school, I go to school
I meet my friends, I meet my friends
And we all say, and we all say
Hello, hello
How are you?
I am good, I am great
How about you?
Every day, every day
I go and play, I go and play
I meet new friends, I meet new friends
And we all say, and we all say
Hello, hello
What’s your name?
Nice to meet you!
Do you want to play?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T.: The topic of our lesson is “Toys and games”. Today we’ll speak about your toys, sing songs, dance, play games and have fun.
3. Фонетична розминка.
T: Let’s review the alphabet. Name the letters, the sounds and the
words.
II. Основна частина уроку.
1. Повторення лексичного матеріалу введеного на попередніх уроках. Гра “Guess the words”.
T: What is this?
P: It is a kite.
T: What colour is it?
P: It is red, yellow, green and blue.
Учні по черзі називають слова, зображення яких вони бачать на екрані.
2. Фізкультхвилинка.
Funky monkey
Let’s stand up. Let’s stand up.
Now sit down. Now sit down.
Let’s stand up. Let’s stand up.
Now sit down. Now sit down.
Funky monkey. Clap your hands.
Clap your hands. Clap your hands.
Funky monkey. Let’s stand up.
Now sit down and clap your hands.
3. Розвиток уміння сприймання на слух.
T: Listen to the sentences and point to the pictures.
I have got a ball.
I have got a robot.
I have got a kite.
I have got a bike.
I have got a plane.
I have got a train.
4. Розвиток уміння усно висловлюватись.
T.: I have a surprise for you. Take a toy from the magic box.
What have you got? – I have got…
Учні по черзі називають іграшки.
5. Діти співають пісню “Toys”
Toys for me, Toys for me,
Toys for you, Toys for you,
Toys for everyone! Toys for everyone!
A pink ballerina, A brown teddy-bear,
A blue toy soldier! A yellow doll!
We’re all having fun! We’re all having fun!
6. Сюжетно-рольова гра «Let’s play together»
T.: Children, imagine that you want to play with your new friend.
Let’s make some dialogues.
- Hello!
- Hello!
- Nice to meet you!
- Nice to meet you too!
- How are you?
- I am fine, thank you!
- I have got a ball.
- I have got a doll.
- Let’s play together.
7. Гра “ Match the pair”.
T.: А тепер давайте ми з вами пограємо та перевіримо як ви вивчили алфавіт.
Діти підбирають пари великих і малих букв алфавіту.
8. Гра “ Tiger Tom says”.
T.: Tiger Tom says run, jump, swim, fly, dance, clap your hands.
Діти виконують різні дії.
III. Заключна частина уроку.
Підсумок уроку. Рефлексія.
T.: Children, how are you? Thank you very much for the lesson.
You are the best pupils in the world!
Good bye! See you tomorrow!
Діти прощаються піснею” Goodbye”.
Goodbye, goodbye, goodbye,
Goodbye, friends, goodbye,
Goodbye! - Bye! Goodbye! - Bye!
Goodbye, goodbye, goodbye!
1