Урок "Іменник. Повторення вивченого про іменник"

Про матеріал
Розробка уроку української мови для дітей з легкою розумовою відсталістю спеціальних загальноосвітніх шкіл. Узагальнюючий урок по темі "Іменник" для 4 класу
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель-дефектолог:

 Агапова О.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Повторення вивченого про іменник.


Мета: повторити та закріпити раніше вивчений матеріал; закріпити поняття іменників, вміння ставити запитання до них, знаходити їх в тексті; зосереджувати увагу на предметі  діяльності, сприймати й осмислювати матеріал, концентрувати увагу на навчальному матеріалі; розвивати аналітико-синтетичні вміння учнів, мислення, зв'язне мовлення, уяву, увагу, пам'ять, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до вивчення мови, позитивні риси характеру.

 

Обладнання: презентація, картки ущільненого опитування, ілюстративний матеріал, загадки, таблиці.

 

Хід уроку

 

I Організація класу.

Нервово-психологічна підготовка. Створення емоційного настрою 
Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

Схилились голівки до праці мерщій. 
Ти всі перешкоди здолати зумій. 
Працюй наполегливо, швидко, старанно, 
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно(слайд 1,2)

 

Правила уроку

Сидимо – рівно.

Пишемо – гарно.

Слухаємо – уважно.

Відповідаємо – точно. (слайд3)

 

II Актуалізація опорних знань.

*Артикуляційні вправи. « Паркан»,

«Годинник» (слайд 4,5)

 

*Дихальні вправи 
Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи: 
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо. 
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку. 
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря. 

* Скоромовка «Семен сіно віз - не довіз: лишив сани - узяв віз.» (слайд6)

 

ІІІ Каліграфічна хвилинка 
Сс ск са ср сб скарб 
 

- пояснення значення слова скарб 
- Що можна назвати скарбом? /золото, коштовне каміння, ... знання/ 
- Сьогодні на уроці ми будемо збагачувати свої скарби, оволодіватимемо новими знаннями та навичками. 
- Відгадайте загадки , усно поставте питання до них, скажіть, кого або що вони називають.

 

Загадки:

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч сама мала на зріст,

Та великий має хвіст,

Як намисто, оченята.

Хто це? Спробуйте вгадати (білка).

C:\Users\Роман\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\RV321ZMP\MP900406486[1].jpg

 

Я труд поважаю:

Все літо літаю

У поле, до гаю,

Збираю медок

із різних квіток.

Кого не злюблю,

того жалом колю (бджола)

C:\Users\Роман\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\K4JCHT0Q\MP900316871[1].jpg

 

Хлопець Мартин похилився через тин,

дівчина Галка: «Невже в тебе гарна шапка?» (Соняшник).

C:\Users\Роман\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\45ZRW5I4\MP900091159[1].jpg

 

Плету хлівець на четверо овець, а на п'яту окремо (рукавиці).

C:\Users\Роман\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\45ZRW5I4\MC900113412[1].wmf

 

- От ми і зробили перший крок на шляху збагачення свого скарбу. 


IV Словникова робота 
- Наступний наш крок - це робота із словниковими словами. 

Гра "Відтвори образ" 
абрикос очерет верблюд  пшениця черемха кукурудза

перевірка/  (слайд 7)


V Повторення вивченого матеріалу. 

5.1 Прочитайте ще раз словникові слова і скажіть, що у них спільного? 

 /Всі вони належать до однієї частини мови - іменника/ 
- Що називається іменником? /Визначення/  (слайд 8)
- От ми і зробили ще один крок. На нашому уроці ми сьогодні пригадаємо все, що раніше вивчили про іменник. Послухайте, будь ласка, вірш про цю частину мови. 
5.2 Почали ми вже вивчати 
З вами всі частини мови. 

Всі їх треба добре знати, 

Щоб здобути знань основи. 
Перша з них - іменник, друзі. 

Цю частину люблять дуже, 

Бо усе вона назве, 

Дасть імення золоте. 

Мама, мир і Україна,

Сонце, небо, світ, людина, 

Звуки, букви, слово, мова - 

Ось частина ця чудова! 
Хто? Сестричка, ненька, батько, 

Пташка, білочка, зайчатко, 

Що? Земля, ріка, діброва, 
Книжка, зошит, ручка, школа... 

Вивчить всі частини мови 

Хочу вам я побажати, 

Бо вони такі чудові - 
 Допоможуть світ пізнати.  (слайд 9)
- Назвіть слова з вірша, до яких можна поставити запитання Хто? /друзі мама людина сестричка ненька батько пташка білочка зайчатко / 
- Назвами чого є ці слова? /назвами істот / 
- Назвіть слова, які відповідають на питання Що? /мова знання мир Україна сонце небо світ звуки букви слово ріка діброва книжка зошит ручка школа світ/ 
- Назвами чого є ці слова? /назвами неістот/ 
- На які питання відповідають іменники-назви істот? 
- На які питання відповідають іменники-назви неістот? 

5.3 Завдання усно.

До слів, які відповідають на питання хто?, дібрати слова, які відповідають на питиння що?

Садівник - сад;

тракторист - ...

лікар - ...

хлібороб - ...

лісник - ...

VI Фізкультхвилинка / на корекцію постави / 


VII Закріплення матеріалу

7.1  Гра з м’ячем. Визначення іменників в одинці та множині (слайд 10)

Один учень називає птаха в одинці і кидає м’яч іншому. Той ловить м’яч і проговорює птаха у множині

.

7.2 Допоможи птахам взимку!( слайд11) - Як можна допомогти птахам? – Чому їм важко перенести зиму?

 

7.3 Вправи для очей (слайд12,13,14,15)


7.4 Робота з дидактичним матеріалом.

Дидактичний матеріал для 4 класу с.64 впр.14 Складіть речення. Вставляючи потрібні за змістом іменники.

 (слайд 16,17)


7.5 Вправа на визначення  близьких за значенням іменників.

Їжа, Страва, Корм, Пожива

Восени люди заготовляють …

Мама зварила дуже смачну…

Для рослин весною потрібна…

У дорогу турист взяв з собою …

 

7.6 Гра «Схованки» Вправи на увагу. ( слайд 19)

Прочитайте і відгадайте, які слова «заховались» у цих словах?

Ялинка – лин

Смак – мак

Листок – лис

Лопух – пух

Липень – пень

 

VIII Оцінювання роботи на уроці (слайд 20)


ІХ Домашнє завдання 

 

Х Підсумок 

Підведення підсумків (слайд 21,22,23)

1 У чому полягає значення іменника? 
2 Що називається іменником?

3 На які питання відповідає?

4 Як змінюється в реченні?

Заключне слово вчителя:

 Ось і пролунав дзвінок,

закінчився наш урок.

За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі!


 

 

docx
Додано
6 квітня 2021
Переглядів
662
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку